Szabad orvos- és kórházválasztás

megjelent:
Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár - regisztrációval elérhető - oldalán megtudhatja, hogy különböző betegségek esetén melyik területileg illetékes intézményhez kell fordulnia, ugyanakkor a jogszabályok lehetőséget biztosítanak a kórházválasztásra is.
A betegnek joga van az állapota által szakmailag indokolt szintű egészségügyi szolgáltató és - választott orvosa egyetértésével - az ellátását végző orvos megválasztásához. Nem választhat azonban szabadon orvost és kórházat, ha azt egészségi állapota, az ellátás sürgőssége szakmailag nem indokolja, vagy az ellátás igénybevételének alapjául szolgáló jogviszony kizárja. Az orvosválasztás jogának gyakorlása során a betegnek joga van az ellátását végző olyan orvos megválasztásához, akivel az állapotának, illetve az egészségügyi szolgáltatás jellegének megfelelő, magyar nyelven történő kapcsolattartásra képes.
Az orvosválasztás szabályai
Ha tehát a beteget háziorvosa beutalja a területileg illetékes súlyponti vagy területi egészségügyi fekvőbeteg intézménybe (az ellátott feladatok hatátozzák meg, hogy mely egészségügyi intézmény köteles ellátni a betegeket), a beteg az adott intézmény osztályán dolgozó orvosok közül szabadon dönthet arról, hogy mely orvos legyen a kezelőorvosa. Amennyiben a válaszott kezelőorvossal a beteg nincs megelégedve, vagy netán személyes ellenszenv alakul ki, akkor ismét választhat új orvost a beteg.
A beteg bármely, a kezelőorvos által megállapított diagnózissal, javasolt terápiával, valamint fekvőbeteg-gyógyintézetből történő tervezett elbocsátásával vagy más szolgáltatóhoz történő beutalásával kapcsolatban kezdeményezheti más orvos által történő vizsgálatát.
Az intézményválasztás szabályai
Ha a beteg nem a beutalón feltüntetett, vagy területileg illetékes egészségügyi fekvőbeteg intézményben kívánja igénybe venni a szükséges kezelést, megteheti, az orvosválasztás joga itt is megilleti a beteget. Ebben az esetben azonban vagy magasabb összegű napidíjat kell fizetnie, vagy pedig akár a kezelés teljes költségét állnia kell.
A betegek szabad intézményválasztásának azonban létezik egy további feltéte. A kórházak és a szakrendelések ugyanis csak abban az esetben fogadhatnak területi illetékességükön kívüli beteget, ha ez nem veszélyezteti feladataik ellátását, azaz van annyi kapacitásuk, hogy mind a hozzájuk beutalt betegeket, mind az illetékességi területükön kívülről érkező betegeket ellássák.
(Dr. Barcsai Tímea, jogász)