Szorongás és pánikbetegség

A problémát kifejezhetjük sok más szóval is, például: aggodalmaskodás, idegesség, feszültség, nyugtalanság, ingerültség, stresszes állapot. A szorongásos zavarok a lakosság mintegy 20 százalékát érintik.

A fórumban írottak nem képezik a WEBBeteg orvosi tartalmának részét, azok igazság- és valóságtartalmáért portálunk felelősséget nem vállal. Orvos szakértőinknek szánt kérdését ne itt, hanem az Orvos válaszol rovatban tegye fel!

Sanyinak

Hozzászóló: hopaura, 2009-04-30 09:53
Válasz erre: tilajukkaja, 2009-05-01 20:34
megkaptam az emiled, de ne haragudj, nem tudtam válaszolni még rá és a nagy sietségben beletettem a virtuális kukába, amit persze én elvetemült, mindig kiürítek. pedig nagyon kedves volt tőled, h írtál és sok mindent szerettem volna írni rá...amúgy is sok gondolatom van, amit szeretnék leírni és ha még nem küldtél el gondolatban a francba, akkor szívesen írok neked. megkockáztatok egy emilt, hátha válaszolsz rá. szia! Kriszta

ami kimaradt

Hozzászóló: anyamaci69, 2009-04-29 22:17
Bocs,de fontos:itthon sokat nevetünk,jó a hangulat,nincs hangos veszekedés.A testvérek kijönnek egymással,alig van vitájuk.Egyetlen gond mint bárhol,az anyagi.Mindketten dolgozunk.Talán ezért.Alapjában pozitív ember vagyok,humorral.Elégedett,mert elértem amire vágytam,egészséges család.Nekem nincs testvérem,minden rokonom meghalt.ennyi.

Köszönet

Hozzászóló: anyamaci69, 2009-04-29 22:05
Válasz erre: tilajukkaja, 2009-05-01 20:28
Szia Sanyi!Jó,hogy írtál.Nos,1995-ben kezdődtek tüneteim,midig szaporodva.Ahol sok ember volt,izzadtam,kipirult az arcom,gyomoridegem lett.Remegett kezem-lábam.Majd fulladtam,szó szerint.Menekültem kifelé.Ahol csend és senki sincs.Mire rájöttem,ezzel élni nem lehet,eltelt 1 év.Buszra nem szálltam,otthon a fűrdőszobában is lettem rosszul.96-ban pszichiáter,teszt,ami pánikbetegséget állapított meg.Xanax,Seroxát.Ja,pszichológus heti 1 óra.A gyógyszerektől nappal a wc-n elaludtam,állandóan fáradt voltam,később hormonzavart okozott(amit a doki nem ismert el).A pszichológus pár ülés után a férjem akkori italozásának következményének gondolta betegségem.Tőlem fiatalabb volt férj nélkül,váljak el,ez a megoldás!(férjem 10 éve nem iszik,kicsit se!).Mivel visszautasítottam a gyógyszeres kezelést,a doki elutasított.Így egyedül a buddhista meditációt gyakoroltam,amivel rohamaim csökkentek.Ritkábban,rövidebb ideig.De a tömeget,zárt helyeket(busz,szülői értekezlet)kerülöm,állandóan.Egyébként férjem alkohol függőségén orvosok,pszichológusok,gyógyszerrel,terápiával nem segítettek.Dömösön volt 2 hetet,új emberként ma se iszik.Ezért se bízom az orvosi kezelésekben.Ennyi.Csak most miért küzdök ismét sűrűsödő rohamokkal?Úgy látom,más betegek állandó "szinten" vannak.Tényleg örülök,hogy nem vagyok egyedül.Kösz Sanyi!

Köszönet

Hozzászóló: anyamaci69, 2009-04-29 22:05
Szia Sanyi!Jó,hogy írtál.Nos,1995-ben kezdődtek tüneteim,midig szaporodva.Ahol sok ember volt,izzadtam,kipirult az arcom,gyomoridegem lett.Remegett kezem-lábam.Majd fulladtam,szó szerint.Menekültem kifelé.Ahol csend és senki sincs.Mire rájöttem,ezzel élni nem lehet,eltelt 1 év.Buszra nem szálltam,otthon a fűrdőszobában is lettem rosszul.96-ban pszichiáter,teszt,ami pánikbetegséget állapított meg.Xanax,Seroxát.Ja,pszichológus heti 1 óra.A gyógyszerektől nappal a wc-n elaludtam,állandóan fáradt voltam,később hormonzavart okozott(amit a doki nem ismert el).A pszichológus pár ülés után a férjem akkori italozásának következményének gondolta betegségem.Tőlem fiatalabb volt férj nélkül,váljak el,ez a megoldás!(férjem 10 éve nem iszik,kicsit se!).Mivel visszautasítottam a gyógyszeres kezelést,a doki elutasított.Így egyedül a buddhista meditációt gyakoroltam,amivel rohamaim csökkentek.Ritkábban,rövidebb ideig.De a tömeget,zárt helyeket(busz,szülői értekezlet)kerülöm,állandóan.Egyébként férjem alkohol függőségén orvosok,pszichológusok,gyógyszerrel,terápiával nem segítettek.Dömösön volt 2 hetet,új emberként ma se iszik.Ezért se bízom az orvosi kezelésekben.Ennyi.Csak most miért küzdök ismét sűrűsödő rohamokkal?Úgy látom,más betegek állandó "szinten" vannak.Tényleg örülök,hogy nem vagyok egyedül.Kösz Sanyi!

Stresszes élet...

Hozzászóló: kiralylany, 2009-04-29 10:46
Válasz erre: tilajukkaja, 2009-05-01 20:47
Sziasztok. Rengeteget stresszelek és szorongok és még tetőzik az is,hogy néha előjön egy-egy pánikroham:S Kis apró dolog miatt pl.hogy elérem e a villamost stresszelek és ez nagyon zavar.Néha úgy kell magamnak mondani,hogy ha lekésem majd megyek a következővel...,de sajna nem tudom mit tegyek és ez már kihat a testemre is.22éves vagyok és kiskorom óta ez van.Mostanság meg olyan dolgok vannak,hogy parázok attól,hogyha kajálok wc-re kell mennem.Dokinál már voltam,de semmit nem mondott rá.Azért is szorongok,hogy milyen kaját egyek,hogy utána ne legyen bajom,mert nem tudok megenni egy joghurtot vagy tejszines dolgot vagy épp csak egy pohár tejet meginni,de zöldséget meg gyümölcsöt sem tudok enni.Mit tegyek?Kérlek segítsetek:(

No Pánik

Hozzászóló: tilajukkaja, 2009-04-28 23:03
No para! A pánikbetegség kezelése Cikk küldése Nyomtatás 2007.07.03 Már az ókorban ismerték a pánikbetegséget. Hippokratész pontosan le is írta a tüneteit. Még gyógyszert is ajánlott rá: vízzel felesben hígított alkoholt. A betegség azóta sem kíméli az embereket. Csak ma már korszerű tablettákkal lehet elérni a gyógyulást. Pánikbetegségről akkor beszélünk, ha valakinél váratlanul, előzmények nélkül erős szorongásos rosszullét jelentkezik, amelynek testi és lelki tünetei vannak – magyarázza Dr. Takács Andrea, a Rókus Kórház intézetvezető pszichiáter főorvosa. – A testi tünetek közé tartozik a remegés, az elpirulás, a szívdobogás érzése, a mellkasi szorítás. Vannak ugyanakkor speciális testi tüneteket produkáló betegek is. Náluk sokszor fejfájással kezdődik a roham vagy éppen hasi panaszokkal. A pánikot lelki tünetek is kísérhetik: ezek a megőrüléstől való félelemtől, a megváltozás érzésén át egészen a halálfélelemig terjedhetnek. Pánikbeteg voltam... Tudtuk, hogy sok a pánikbeteg köztünk, de nem gondoltuk, hogy ennyire. Mivel a legérdekesebb történeteket az élet írja, szeretnénk néhányat a lapban is közölni. Hátha mások is ötleteket, erőt és hitet kapnak a gyógyuláshoz. Pánikbetegségük történetét várja a szerkesztő, Jásdi Beáta, a [email protected] e-mail címen. (Nevet természetesen csak akkor közlünk, ha az író felhatalmaz rá.) Nőknél gyakoribb Ez az ijesztő betegség a teljes lakosság 2-4 százalékát érinti. Úgy tűnik, nincsenek földrajzi különbségek. Európában, Észak- és Dél-Amerikában egyaránt előfordul. A nemek között ugyanakkor eltérés mutatkozik. Jellemző, hogy a nők kétszer annyian kapnak pánikbetegséget, mint a férfiak. A betegség kialakulása valószínűleg biológiai tényezőkön alapul, ugyanakkor jelentősége lehet a családi vagy genetikai halmozódásnak is. Abban a családban, ahol előfordult pánikzavar, rendszerint a közvetlen rokonok között is magasabb a betegség előfordulása. Ikervizsgálatok adatai szerint ha az egypetéjű ikrek egyike pánikbeteg, 30 százalékban a másik is az. Ugyanakkor érdekes, hogy a pánik előfordulása nem függ sem szociális, sem anyagi tényezőtől, sem társadalmi rangtól, sem iskolai végzettségtől. Egyre több fóbia A pánikbetegséget minél hamarabb kezeltetni kell, mert komoly életminőség-romlással járhat együtt. A betegség következményeként gyakran elkerülő viselkedés alakul ki (a beteg igyekszik kerülni azokat a szituációkat, melyekben jelentkezhet a rosszullét). Egészen szélsőséges viselkedés is előfordulhat, legvégső esetben a pánikbeteg képtelen elhagyni otthonát. Sajnos ez a szakszóval agorafóbiának nevezett betegség a későbbiekben ravasz módon újabb és újabb helyeket talál, amelyek ugyancsak félelmet jelentenek majd a beteg számára. Lassú a gyógyulás A pánikbetegség kialakulását illetően legmegalapozottabbnak az az elmélet tűnik, mely szerint az agy egyik ingerület átvivő anyagának, a szerotoninnak áramlásával illetve anyagcseréjével lehet probléma. Ezt a biokémiai zavart specifikusan erre a célra kifejlesztett gyógyszerrel lehet rendezni, amely normalizálja a szerotonin szintet. Rendszeres szedése mellett már a második hónapban látványos javulás állhat be, jelentősen csökkenhet a pánikrohamok száma. A szer a harmadik hónaptól többnyire a rohamokat is megelőzi. Ám a javulás elindulása soha nem jelenti a gyógyszeres kúra végét. Sajnos a pánikbeteg az egyik legfegyelmezetlenebb beteg. Ahogy kicsit jobban érzi magát a gyógyszertől, többnyire abbahagyja szedését. Nem lehet eleget hangsúlyozni, hogy a szakma szabályai szerint, panaszmentesség esetén még fél évig szedni kell a gyógyszert. Ennyi idő szükséges ugyanis ahhoz, hogy a szerotonin receptorok érzékenysége is átálljon. Ha ezt a plusz fél évet betartja a beteg, nagy eséllyel számíthat arra, hogy nem lesz szüksége a továbbiakban gyógyszerre.

szia Anyamaci

Hozzászóló: tilajukkaja, 2009-04-28 22:52
Válasz erre: tilajukkaja, 2009-04-28 23:03
Leírtad a tüneteidet, de egy szót sem ejtettél, a kezeléséről. Dokinál jártál már? Ha igen, mit állapított meg, és mit kaptál ellene? De azért csak nyugi. Ez nem halálos betegség, igaz, hogy kellemetlen. Ha zavarna a nyilvánosság, írj a levélcímemre: [email protected] Hogyan adhatna tanácsot bárki is, ha ilyen szűkszavú vagy? Ha nem tudsz e-mailezni, írd meg itt, hogy milyen kapcsolat lenne neked jó: skype, msn, mobil, vez.telefon? Írd meg és megdumáljuk. A gyerekek miatt is kell neked a segítség Sanyi

szia Dzsamila

Hozzászóló: tilajukkaja, 2009-04-28 22:43
Ahgy látom, a férjed, és a család azért törődik veled. Gyógyszereid szeded. Szerinted mi lehet a baj? Mit jelent az, hogy rossz házasságban élsz? Muszáj? Sanyi

dzsamila

Hozzászóló: dzsamila, 2009-04-28 07:33
Válasz erre: tilajukkaja, 2009-04-28 22:43
szedem a gyogyszereket,a férjem rábeszélésérs többet utazunk,probálnak a munkátol is megkimélni,de ezek a számomra mind erőltetett dolgok mert az utazások alatt sem tudok oldodni.sok tanácsot kaptam már de egyik se vált be.

vélemény-kérés

Hozzászóló: anyamaci69, 2009-04-27 22:45
Válasz erre: tilajukkaja, 2009-04-28 22:52
Sziasztok!Úgy látom,itt törődnek egymással a betegek.Nos,40 éves nő,4 majdnem felnőtt és egy 7 éves gyerkőc,tűrhető házasság,anyagi csőd(de másnál nem?).1995 óta beteg.Néha eltűnik hónapokra,esetleg rövid rohamok.Aztán előjön és nem tudom mitől.Most már kicsit kétségbeestem,az oviból izzadtan,zavarodottan kirohantam a gyerekkel.Ismét meg se próbálok buszra szállni,se áruház.Úgy látom aki pánikbeteg az folyamatosan küzd.Jó,amikor könnyebb időszakaim vannak,akkor is kerülöm a sok embert,forgalmat,de most kezdek összeomlani.Tud valaki tanácsot adni?Köszi.