aszpartám

Tisztelt Címzett! Az aszpartám édesítővel kapcsolatban lenne néhány kérdésem. A páromnak január óta időnként zúg a füle és a látása homályos. Volt mindenféle vizsgálaton, de mindent rendben találtak (MRI stb..) Abban az időben, amikor kezdődött ez a probléma, akkoriban sokat evett aszpartámmal elészített ételeket. Én úgy értesültem, hogy az aszpartámnak nagyon sok mellékhatása van, amely nem jelentkezik mindenkinél. Többek között a fülzúgás és a homályos látás is. Amikor aszpartámmal készült ételeket evett, akkoriban idegesebb is volt, és kézremegést is észrevettem nála. A kérdésem az lenne, hogy lehetséges, hogy az aszpartám miatt vannak e a problémák? Ez milyen úton mutatható ki a szervezetből? Úgy értesültem, hogy az aszpartám nem tud kiürülni a szervezetből. Ez igaz? Előre is nagyon szépen köszönöm a válaszát. Üdvözlettel: A. Hajnalka

Legfrissebb cikkek a témában

Irinyi-Barta Tünde válasza aszpartám témában

Kedves Hajnalka! Az aszpartám egy eléggé széleskörűen vizsgált kalóriatartalmú mesterséges édesítőszer, amellyel kapcsolatban sorra látnak napvilágot olyan kutatások eredményei, amelyek ellentmondanak egymásnak. Az EU-ban a biztonságos adalékanyagok közé sorolták a szakemberek. Természetesen mellékhatások bárkinél jelentkezhetnek (amelyeket Ön is említ) , de nem feltétlenül az aszpartám lehet a bűnös. Az aszpartám felszívódik az emésztőrendszerünkből, és az anyagcsere-folyamatok során alkotóelemeire bomlik (aszparaginsav, fenil-alanin és metanol) , tehát nem lehet kimutatni szervezetünkből. Fenil-ketonúriában szenvedő beteg nem fogyaszthat aszpartám tartalmú élelmiszereket. Sajnos nem tudok egyértelmű választ adni arra, hogy az említett tüneteket valóban az aszpartám okozza-e, mindenesetre kerülje a kedves párja az aszpartámot tartalmazó ételeket és italokat. Javaslom továbbá, hogy szedjen olyan vitamin készítményt, amelynek magas a béta-karotin (elő A-vitamin) tartalma, ez jó hatással van a látásra, valamint a B-vitaminok és a magnézium az idegrendszeri bántalmakra javallott. Minden jót kívánok: Irinyi-Barta Tünde

Figyelem! A válasz nem helyettesíti az orvosi vizsgálatot, diagnózist és terápiát. A kérdésben megfogalmazottakért portálunk nem vállal felelősséget.
 Irinyi-Barta Tünde
Irinyi-Barta Tünde okleveles táplálkozástudományi szakember
Kérdés: 2014. szeptember 18., 09:18; Megválaszolva: 2014. szeptember 24., 21:37
Kérdések és válaszok: Egyéb
Zsibbadás, gyomorhullámzás
Tisztelt Uram/Hölgyem, egy olyan problémával fordulnék Önhöz, mert már 17 éves korom óta (most 40 éves vagyok) zsibbad a hasam, karom, combom...
Kurkumin étrend kiegészítő...
Tisztelt Doktornő/Úr! Több helyen olvastam a kurkumin kedvező hatásairól. A kérdésem, hogy javasolják -e, és milyen dózisban az ilyen étrend...
Koleszterin csökkentés aktív...
Tisztelt Címzett! Elmentem nagy-labor vizsgálatra és magas lett a labor eredményemben a koleszterin szint, azaz: Se koleszterin: 6,9 mmol/l...
Koleszterin szint, jó és rossz...
Tisztelt Címzett! Kérdésem a koleszterin szintemmel kapcsolatos, ami a következő a labor leletem szerint: Se koleszterin: 7,3 mmol/l (Referencia...
Nappali és éjszakai izzadás
Az elmúlt évben fokozott izzadásban szenvedek. Nappal nyáron mindig, ősszel gyakran átüt a pólón is. Éjszakánként pedig gyakran izzadok takaró...