Patológiai diagnosztika téma
Molekuláris vizsgálatok Magyarországon - A legfontosabb tudnivalók
WEBBeteg - Gorzsás Anita, újságíró, Szakértő: Dr. Csonka Tamás
A molekuláris diagnosztika olyan eljárásokat foglal magába, melyek a génállománynak, illetve a gének által meghatározott fehérjéknek orvosi vizsgálatát jelenti. Mára egyre ismertebb a lakosság körében is, egyre többen ismerik a jelentőségét a daganatterápiákban.
A patológia szerepe a korszerű betegellátásban
WEBBeteg - Szabó Diána Lili
Még mindig sok elképzelés lengi körül a patológia tudományát, és tudat alatt halottakkal foglalkozó orvosnak gondolják a patológust. Pedig ez koránt sincs így, hiszen már a betegút legelején, a diagnózis felállításánál nagy szerepet kapnak a patológiai vizsgálatok. Ha egy betegség lefolyását nézzük egy patológus szemszögéből, tulajdonképpen minden lépésnél találhatunk kapcsolódási pontot.
A mellrák patológiai lelete - Hogyan értelmezzük?
WEBBeteg - Cs. K., fordító
Az emlőszövetből vett mintát (amely lehet finomtű biopszia, vastagtű biopszia vagy sebészi kimetszés útján vett minta) speciális előkészítés után mikroszkóp segítségével vizsgálja meg a patológus, aminek eredményét patológiai lelet formájában küldi meg a kezelőorvosnak. A leletben leírt információk határozzák meg a beteg kezelésének lehetőségeit. Az alábbi kérdések és válaszok segítenek abban, hogy megértse a leletein található orvosi nyelvet.
Egy magyar ötlet, ami jelentősen lerövidítheti a betegek várakozási idejét
WEBBeteg - M. J.

Kevés hasonlóan idegtépő időszak létezik, mint amikor valakit tumorgyanú miatt küldenek kivizsgálásra. Addig a mindent eldöntő pillanatig, amíg a diagnózis meg nem születik, egy sor vizsgálaton esik át a beteg, melyek közül daganatos kórképek esetén a szövettani vizsgálatnak jut a legjelentősebb szerep. Tudta, hogy ma Magyarországon egy szövettani mintára több mint 14 napot kell várni? Tehát legalább ennyi időt tölt a beteg bizonytalanságban és kezelés nélkül, pedig mindannyian tudjuk, hogy rákos megbetegedések esetén az idő (a korai felismerés és az időben elkezdett terápia) döntő tényező. Erre a problémára kereste meg a megoldást a Vitrolink debreceni fiatalokból álló kutatócsapata.