• Magas vérnyomásra egyszerre 3 féle gyógyszer nem túl sok?

        Legfrissebb cikkek a témában
         

        Tisztelt Doktornő/Doktor Úr!

         

        Férjem évek óta gyógyszereket szed a magas vérnyomására. Mindenféle kivizsgálás volt, állítólag idegi eredetű...  Xanax és Fevarin szedését írták fel.

        Vérnyomáscsökkentőnek először Tritace nevű gyógyszert, ami nem használt. Utána a Tritace mellé felírták a Tenox nevűt, így sem igazán lett jobb, majd felírták  Pretanix nevű gyógyszert. Most már több mint egy éve folyamatosan szedi EGYSZERRE MINDHÁROM gyógyszert. Az első kettő nem használt neki, de azokat is szednie kell a háziorvos szerint. Nem túlzás, nem felesleges ez ebbe a formában?

        Férjemnél semmi olyan kiváltó ok nincs mint általában a magas vérnyomásos betegeknél, tehát nincs túlsúly, jó a koleszterinje, nem fogyaszt alkoholt, nem dohányzik, még a munkája is elég kényelmes (nincs túlstresszelve). Ezért valószínűsítették hogy idegi eredetű, mivel gyerekkora óta elég visszahúzódó, csendes félénk, zárkózott, befelé forduló természetű. Ez az erősen megrögzött vallásos neveltetéséből adódott (jehova tanui), mivel gyerekkorában nem engedték közösségbe, fejlődni stb, felnőtt korára is ilyen zárkózott maradt. A vallás már felnőttként nem része az életünknek, de így neveltek (engem is) Ez okozat felnőttkorra ilyen problémákat?

        Előre is köszönöm megtisztelő válaszát.

        WEBBeteg szakértő válasza a magas vérnyomás témában

        Kedves kérdező! Nehéz megmondani, a vallási neveltetésnek jelen esetben van-e köze a vérnyomás-emelkedéshez, annyi bizonyos, hogy a stressz (akár elfojtottan is), pszichés tényezők hormonális és idegi mechanizmusokon keresztül képesek befolyásolni a vérnyomást, és stresszoldással a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának rizikója is csökkenhet. Ebben a kérdésben pszichológus tudna többet mondani, de elképzelhető, hogy akár jóga is segíthet (ha nem is viszi le teljesen a vérnyomást, lehet, hogy jobban beállíthatóvá válik). A hármas kombináció alkalmazása nem ritka, gyakran előfordul, hogy egy vagy két szer nem csökkenti megfelelő mértékben a vérnyomást, és a gyógyszerek dózisának emelése helyett (ami növelheti a mellékhatások előfordulását is) kiegészítő szer adásához kell folyamodni. Az Ön által leírt szereket esetleg össze lehet vonni két tablettába, így relatíve kevesebbnek tűnik a gyógyszerek mennyisége, de ehhez legalább az egyik készítményt le kellene cserélni hatástani csoporton belül - viszont ha ezzel a 3 szerrel jól beállt a vérnyomás, nem nagyon kellene változtatni a gyógyszerelésen.

        Figyelem! A válasz nem helyettesíti az orvosi vizsgálatot, diagnózist és terápiát. A kérdésben megfogalmazottakért portálunk nem vállal felelősséget.

        Dr. Boros Miklós
        általános sebész Itt kérdezhet

        Dr. Boros Miklós

        Kérdés: 2010-03-19 09:01:55; Megválaszolva: 2010. március 19., 09:01

      • Kérdések és válaszok a témakörben:
        Tisztelt Doktornő, Nagypapám (96 éves) és szüleim (61 éves nő és 60 éves férfi) számára a háziorvos ASA Protectet írt fel állandó (tartós) szedésre agyvérzés és szívinfarktus megelőzése céljával. Mindegyikük szed magas...
        Tisztelt Doktornő! Férjem 43 éves, 86 kg, 178 cm magas,naponta 30 percet fut, és magas vérnyomást diagnosztizáltak nála. Édesapjának 40 éves korában volt by-pass műtétje, és neki is magas volt a vérnyomása. Pulzusa is magas volt. Este 23...
        Üdvözlöm.Merre felé indulhatnék?Lehet belgyógyászati betegségem?Érdemes lenne kivizsgáltatnom magam?Fél éve kezdődött nálam hogy ébredés után hajnalba 3körül mindig minden nap magas a vérnyomásom( 140-170 között).Amikor magas a...
        Évtizedek óta fennálló magas vérnyomás miatt gyógyszert szedek, ami többnyire megoldotta a problémámat. Három hónapja a reggeli fejfájás és magas vérnyomás gyógyszer hatására sem változott, ezért több gyógyszert kaptam. Lehet-e ezeket...
        Tisztelt Doktornő! Két éven belül már a második alkalommal fordul elő, hogy vérnyomáscsökkentő gyógyszerek szedése mellett hirtelen megugrik a vérnyomásom. Tegnapi napon is enyhe szédülésre ébredtem, ami nem jellemző rám, ezért...
        Tisztelt Dr Nő Vérnyomásom 135/ 95 mérek belvárosban buszt vezetek. Alkalmasságin évente 150/100 ra emelkedik.Munka után du 140/95 mérek. Kipihent állapotba 2-3 szabadnap után 130/89 mérek. Most házi orvostól kaptam értágító gyógyszert...
        Üdvözlöm Doktornő! Már váltottunk néhány levelet, de most volna még Önhöz kérdésem. Ha valakinél BKH-t (bal kamrai hipertrófiát) állapítanak meg, az szedheti reggel a Portiron HCT 100/12,5mg, ill. este az Amlodipin 5mg gyógyszereket? Mert...
        Üdvözlöm Doktornő! Egyszer már írtam Önnek, de most egy másik probléma miatt kérném segítségét, mert tanácstalan vagyok. (A helyi kórházi szakrendelésen nem igazán segítőkészek az orvosok sajnos, hamar "kivágják" az embert, a...
        Üdvözlöm Doktornő! Szeretnék Öntől kérdezni, mert eléggé aggódom. Először is megemlítem, hogy szüleim szív-érrendszeri betegségben haltak meg. Anyám szívelégtelenségben, álmában 53 évesen, apám pedig vese eredetű keringés...
        Tisztelt Doktornő! Egy olyan problémám lenne, hogy Cardura és Tamloset gyógyszer szedése mellett is 150/60 és 140/50 a vérnyomásom átlagban. Két problémát fedeztünk még fel vele kapcsolatban, amik veszélyesnek mutatkoznak: -A szisztolés és...