Vérnyomás fiatalon, mit tegyek?
üdvözlöm
érdeklödni szeretnék, hogy egy hete vettünk vérnyomásméröt a szüleimnek és mindenap megmérem én is a vérnyomásomat azt vettük észre, hogy minden nap 153/97/92..és 147 közti értékeket mutat szerintem ez nekem nagyon sok 28 éves vagyok 171 cm és 80-83 kg ennek mi lehet az oka? Én eddig semmit nem vettem észre magamon fejfájást sem, semmit csak most ahogy mérem azt monták, hogy nagyon magas. Mit kell tenni ennek érdekében? Várom válaszát
Tisztelettel!WEBBeteg szakértő válasza magas vérnyomás témában
Kedves kérdező! Sajnos a fiatal életkor nem zárja ki a magas vérnyomás fennállásának lehetőségét, de kérdés, tényleg jól mérték-e a vérnyomást. Érdemes lenne megismételni a méréseket 5 perc nyugalmi állapotot követően, ülve, megtámasztott alkarral, úgy, hogy a mérés közben nem beszél, előtte fél órával nem fogyaszt kávét, ha dohányos, nem dohányzik. Ha így is magasak az értékek, érdemes felkeresni a háziorvost rizikófelmérés (koleszterinszint, vesefunkció) és az emelkedett vérnyomás hátterében álló egyéb okok kizárása céljából, de kezdetben ilyen vérnyomásértékeknél még általában nincs szükség gyógyszeres kezelésre, elég az életmódváltás. Sószegény diétával, alkoholbevitel mérséklésével, dohányzás elhagyásával, rendszeres testmozgással, valamint zöldségekben, gyümölcsökben, növényi olajokban, halakban gazdag diétával normalizálódhat a vérnyomás. Üdvözlettel.
A válasz 5 évnél régebben keletkezett, így egyes tanácsok napjainkra túlhaladottá válhattak.