Médiatár - Gyermekgyógyászati betegségek

Allergiás ekcéma

Allergiás ekcéma

Az ekcémának több fajtája létezik, ám mindegyik hasonló tünetekkel jellemezhető. A leggyakoribb változat az allergiás vagy atópiás ekcéma, mely eleinte többnyire viszkető, vörö és száraz kiütésekkel jár. Főleg...

Fitymaszűkület

Fitymaszűkület

Születés után fiúgyermekeknél a fityma a hímvessző makkjához sejtesen rögzített, a fityma nyílása olyan szűk, hogy az nem húzható hátra.

Rejtettheréjűség

Rejtettheréjűség

A méhen belüli fejlődés során a fiúgyermekek heréi a hasüregben helyezkednek el, a magzati fejlődés 7-9. hónapjában a herék leszállnak a herezacskóba, ha ez a folyamat elmarad, akkor beszélünk rejtettheréjűségről....

Vízsérv

Vízsérv

Vízsérv esetén a here burkai közt savó gyülemlik fel. Tünete az egyik here fájdalmatlan, fokozatos és egyenletes megnagyobbodása. Maga a here nem lesz nagyobb, csak a folyadékgyülem miatt látszik nagyobbnak. A...

Lágyéksérv

Lágyéksérv

Veleszületett lágyéksérv kb. minden 100. fiúgyermeknél kialakul. 25 év felett a gyakorisága 2% körüli, 50 év felett az előfordulási aránya meredeken növekszik.

Az agy légzőközpontja

Az agy légzőközpontja

A légző mozgásokat a központi idegrendszer légzőközpontja irányítja, melyre a vér oxigén- és szén-dioxid tartalma van hatással. A légzőközpont az agyon belül a hídban és a nyúltvelőben helyezkedik el.

Gerincoszlop

Gerincoszlop

Az ember gerincoszlopát 7 nyaki-, 12 háti-, 5 ágyéki-,  5 keresztcsonti- és 3-4 farokcsigolya alkotja, melyek farokcsonttá nőttek össze. A csigolyák közt porckorongok találhatóak. Ízületek és szalagok kötik össze...

Felső légutak

Felső légutak

A felső légutak része az orrüreg, a szájüreg, a garat és a gége. A felső légutak szerepe a levegő felmelegítése és nedvesítése.

Gerinc deformitások

Gerinc deformitások

Az oldalirányú gerincferdülést szkoliózisnak nevezzük. Ez számos ok következménye lehet, van veleszületett formája is, de leggyakrabban a kamaszkori növekedés fázisában alakul ki és súlyosbodik.

Lund-Browder séma

Lund-Browder séma

A Lund-Browder séma a gyermekek testfelületének életkorok szerinti különbségeit adja meg, százalékos arányban. Az egyes testrészek aránya az életkorral változik.