A fülviasz vagy más néven fülzsír a hallójáratban elhelyezkedő speciális mirigyek terméke. A hallójáratban normálisan végbemenő hámsejtvándorlás eredményeként a fülzsír folyamatosan halad a termelődés helyétől a külvilág felé.
A gégetükrözést (laringoszkópia) a gége előzetes érzéstelenítése után végzik. A csőtükör különböző átmérőjű fémcső a végén egy fényforrással. Gégetükrözéskor felülről látható a gége, a gégefedő, a hangszalagok, az álhangszalagok, a kannaporcok és a légcső felső szakasza.
Az orrnak csontos és porcos váza is van. Az orrsövény osztja két félre az orrüreget. Az orrüreget három orrkagyló osztja járatokra. A szagló idegvégződések a felső orrjáratban vannak. A többi orrjáratba nyílnak az orrmelléküregek és a könnycsatorna.
Az orrüreg legfelső részében található a szaglóhám, amely rengeteg érzősejtet tartalmaz. A szaglóhámban lévő idegrostok a koponyalap szaglóidegének végkészülékei. Az agyi szaglóközpont dolgozza fel a szaglóideg által továbbított jeleket.
A gége a nyak elülső részén található hangképző szerv, jellegzetessége az elsősorban férfiakon látható ádámcsutka. A gége a garat felé a gégefedővel zárható. A gége porcait szalagok kötik össze. A porcokat bonyolult gégeizomzat mozgatja. A levegő útja a gégéből a légcsőbe vezet.
A külső-, a közép- és a belsőfülre különíthető el az emberi fül. A külsőfül része a fülkagyló, a külső hallójárat és a fülcimpa, egy vak járatban végződik. A külső fül végén található a dobhártya.
A lista folytatódik a következő oldalon, kérjük lapozzon!