Médiatár - Fertőző betegségek

A COVID-19 hosszú távú hatásai
A COVID-19-fertőzés után jelentkező összetett tünetegyüttes, vagyis a poszt-COVID szindróma alatt összefoglalóan a tünetek kezdete utáni négy héten túl elhúzódó, késői maradványtüneteket, károsodásokat nevezzük.

Koronavírus vagy pollenallergia? - A jellemző tünetek
A koronavírus gyakori tünetei közé tartozik a láz, a száraz köhögés, a légszomj és a fáradtság. Ezek allergia esetén csak ritkán, illetve néha fordulnak elő.

Koronavírus - COVID-19-tünetek
A különböző fertőzések tünetei nagyon hasonlóak, így biztosat továbbra is csak laboratóriumi teszt tud mondani, a panaszok alapján teljes biztonsággal nem állapítható meg a kórokozó. Az egyes tünetek gyakoriságában azonban már megfigyelhetőek eltérések, amely alapján diagnosztizálni nem, de valószínűsíteni lehet a betegséget.

A herpesz kialakulásának okai (infografika)
A herpeszvírus egyes típusa a bőrön és nyálkahártyákon jelentkezik, ajakherpeszt, szájüregi herpeszt okozva. A kettes típusú vírus a nemi szerveket érinti, és a nemi herpeszt (herpes genitalis) okozza. Bár egy víruscsaládról van szó, különböző típusba sorolhatóak a kórokozók, és eltérő az egyes fertőzések kezelése is.

A 2019-nCoV nevű új típusú koronavírus ellen eddig sajnos még nem sikerült védőoltást kidolgozni. Ennek hiányában a megelőzés érdekében jelenleg annyit tehetünk, hogy odafigyelünk a kézhigiéniára, kerüljük a tömeget és ügyelünk rá, hogy immunrendszerünk erős maradjon. A Nemzeti Népegészségügyi Központ tájékoztatója.

Immunrendszer érése gyermekkorban
Bármilyen furcsán hangzik, amikor a gyermek közösségbe kerül és egyik vagy másik vírusos vagy bakteriális eredetű betegséggel időről időre megküzd a szervezete, a folyamat hozzájárul a gyermek immunrendszerének éréséhez.

Hogyan terjednek az ellenálló baktériumok?
Az ellenálló baktériumok terjedésének visszaszorítása közös felelősségünk. Az antibiotikumok nem gyógyítják a vírus okozta betegségeket, így a náthát és az influenzát sem.