H1N1 Oltani vagy sem?

H1N1 oltással kapcsolatban szeretnék tájékozódni. Fő dilemma mindenkiben, hogy oltani vagy nem oltani. Kérem a közösséget, hogy formáljunk erről egy véleményt. Köszönöm

A fórumban írottak nem képezik a WEBBeteg orvosi tartalmának részét, azok igazság- és valóságtartalmáért portálunk felelősséget nem vállal. Orvos szakértőinknek szánt kérdését ne itt, hanem az Orvos válaszol rovatban tegye fel!

egy kis tájékoztató...:)))

Hozzászóló: halacska, 2009-11-12 09:47
Először is az influenza elleni vakcinákkal (úgy általában véve) kapcsolatban azt szeretném mondani,hogy a célja a helyes és gyors immunválasz megadása a szervezet számára.Ez nem zárja ki az esetleges megbetegedést egyeseknél (sokaknál igen),de a lefolyása enyhe és szövődménymentes.Sok esetben bejut a vírus,de elszaporodni nem tud a gazdaszervezetben,mert azonnal felismerik és azonnal tudja az immunrendszer a dolgát->az illető észre sem veszi,hogy fertőzés érte.Európában jelenleg 3 vakcina van engedélyezve,köztük a magyar is,melyet a WHO világszervezet a legjobbnak ítélt.Köszönhető ez annak a technológiának,hogy nem hasított (é:darabolt vírus->külföldi vakcina) van benne,hanem a teljes vírus elölve.(A külföldi vakcináknál sok esetben szükséges egy második újraoltás,annyira rövid idejű.)Egy elölt vírus tud annyit tenni,mint egy halott ember,ez is tény...A gyors engedélyezési eljárásnak két oka van: 1. tavasszal az európai engedélyezési procedúra meg lett gyorsítva,2. A magyar technológia 50 éves->sokszor kipróbált.Aki tavaly,vagy bármikor influenza ellen beoltatta magát,annak a szervezete már tesztelve is volt a technológiát illetően.Egy különbség van. A jelenlegi oltóanyagban nem "hagyományos" influenza vírus van elölve,hanem a H1N1.Nagyon fontos,hogy emiatt (ti:hogy nem hasított) a h1n1-vírus mind az összes 8 markere (ismertetője) rajta van kívülről,ezért ha mutálódna,nagy a valószínűsége a védettségnek azok ellen is bizonyos szinten.Míg a hasított technológiával készülteknél ez hiányos garnitúra felesleges információval (t.i: a vírus belseje)ami akár félre is vihetné az immunválaszt egyesekben.Miben áll a veszélye: 1. az elmúlt évekre visszamenőleg nincs egy olyan influenza vírus,melyhez csak kicsit is hasonlítana->késik az immunválasz. 2.->A megkésett immunválasz miatt nem 3-4 nap a szabad tombolási ideje,hanem 5-10 nap.->a szövődmények kialakulása (é: bakteriális fertőzések) kialakulásának esélye többszöröse,mint egy "hagyományos" influenzánál.Tipikusan a kétoldali tüdőgyulladás a jellemző.Nem igaz,hogy csak a krónikus betegek,vagy egyéb gyengébb immunitással rendelkező egyénekre veszélyes a leginkább,mint a "hagyományos" influenzánál.Az igazság az,hogy kedvelt korosztálya a 25-60év közötti egészséges emberek.Nem igaz,hogy csak a krónikus betegek,vagy egyéb gyengébb immunitással bírókra nézve halálos.Az igazság az,hogy világviszonylatban nézve 50-50%-os a halálozási arány betegek és egészségesek között.Ez nagyon nagy arány.Nem igaz,hogy gazdasági érdek állna a hazai gyártó cég mögött,mely tipikusan a magyar lakosok ellátására alakult.Jelenleg exportja nincs is.Pedig volna benne nagy pénz,mert ellentétben velünk a nagyon okos-szitánátlátok-magyarokkal,a külföldiek inkább szeretnék komolyan venni az ügyet és felvásárolni az összes készletünket...Szerintem büszkéknek kéne lennünk arra,hogy milyen magasszinten állunk (legyen szó bármely területről az életben) a kutatások-feltalálások terén /beleértve az összeset,ami asszem: mind is...:( ,amit külhonban valósítottak meg honfitársaink.../.Persze ebbe a büszkeségbe végre az állam is beszállhatna egy kis lóvéval,akkor nem lenne nálunk agyelszívás.Én a magamrészéről gratulálok azoknak az embereknek,akik elkészítették az oltóanyagot,igazi büszkeség: hány ország nem volt erre képes...Szerintem ezek vagyunk mi magyarok: szuperek! :) És egyben remélem,hogy nem jön ki nálunk egy olyan orvosnemzedék,aki ugyanolyan bizalmatlan mindennel szemben ami magyar,mint az orvoslást nem tanult lakosok,ne adjuk már fel,hiszen nem a képzéssel van a gond,hanem a pénz hiányával...Igenis:JÓK VAGYUNK!!!Megkockáztatom: a legjobbak! :)

"régi"cikk

Hozzászóló: tekitoto, 2009-11-07 12:10
http://www.nlcafe.hu/nlegeszseg/20090825/h1n1-az_egesz_vilag_keszul/ érdemes elolvasni, már augusztusban mit írtak...és érdemes elgondolkodni, hogy az oltás %-os megoszlásban mekkora eséllyel okoz szövődményt... A legnagyobb baj, hogy nincs senki aki megfelelően tájékoztatná a lakosságot, hogy ez a betegség, ilyen szövődményekkel járhat, ez az oltás ennek ilyen következményei lehetnek, és mindenki eldönthetné hogy mit szeretne. crazygirl26!Sajnos az ismeretségi körömben nincs ilyen info, hogy náluk mi lehet az oltás következménye, de ha gyenge az immunrendszere, és a környezetetekben lesz járvány, akkor a betegséget is könnyebben elkapja.Nem tudom milyen fórumon lehet utána járni, hogy virológus mit mondd ilyen esetben, érdemes utána járni!

2009. november 7. álláspontom

Hozzászóló: kp23, 2009-11-07 11:22
Válasz erre: tekitoto, 2009-11-07 12:10
Utánajártam, hogy is tudom megkapni az oltóanyagot. Jelen pillanatban a háziorvosom felírja, majd a patikában kiváltom, és a háziorvosom beadja. Nálunk egyszerre oltják a H1N1-et és a „sima” influenzát. Jobb és a bal vállban egyszerre. Semmit nem érzel, csak aznap kicsit feszülni fog a bőröd. Sok tévhittel ellentétben csak egyszer kell fizetni a két oltásért (3000 Ft-ot), az orvos beadja, mivel Ő a háziorvosom. Orvosomat kérdezve azt mondta, hogy Én döntsem el, hogy beoltatom magam vagy nem, Ő, mint orvos nem kötelezhet, de mint magánember javasolni tudja. Mivel ha minél több ember van beoltva, a vírus kevésbé fog terjedni. Eddigi tapasztalatok alapján, aki megkapta az oltást, azt nem lett beteg. Jelen pillanatban már a oltás mellett állok, de még nem vettem meg.

egyszerüsiteni a hozzáférést!!!

Hozzászóló: l.kata, 2009-11-05 16:35
A háziorvosoknál és üzemorvosoknál Bizományban ott kellene hagyni az oltóanyagot .Aki kéri,megkapja,adminisztráció után fizet,távozik. JELENLEGI BÜROKRATIKUS,IDŐIGÉNYES:feliratni,gyógyszertárba menni/megrendeltetni/,vissza a háziorvoshoz,beadatni.

egyszerüsiteni a hozzáférést!!!

Hozzászóló: l.kata, 2009-11-05 16:35
A háziorvosoknál és üzemorvosoknál Bizományban ott kellene hagyni az oltóanyagot .Aki kéri,megkapja,adminisztráció után fizet,távozik. JELENLEGI BÜROKRATIKUS,IDŐIGÉNYES:feliratni,gyógyszertárba menni/megrendeltetni/,vissza a háziorvoshoz,beadatni.

oltani

Hozzászóló: Bmari, 2009-11-05 16:16
Válasz erre: orsi77, 2009-11-16 13:36
Bezzeg ,ha nem lenne vakcina mindenki méltatlankodna ,de van .Én is dilemmáztam,hogy merjem-e beoltatni magam és mertem,sőt a férjem is aki még soha nem oltatta be magát influenza ellen és semmi nem történt.Egyébként osztom a véleményem az előttem hozzászólóval.

az én álláspontom

Hozzászóló: tekitoto, 2009-11-05 06:14
Tény:sokkal súlyosabb következményei vannak a vírusnak mint az oltóanyagnak, még akkor is, ha nem tesztelték elég ideig, és mi az hogy kevés emberen?:) Bocsi de az állatkísérletek ellen tiltakozunk ember segáz, majd lesz másik, vagy mi? Soha nem oltattam be magam influenza ellen, de most őszintén szólva politika ide vagy oda, ez a vírus ha igaz amit mondanak a következmények miatt veszélyesebb. ÉS nem fog ám válogatni,hogy ez fideszes ez mszpés... A WHO 6-os erősségű jelzést nem nagyon adott még ki... mindenképpen el kell gondolkozni és oda kell figyelni a higiéniára!DE az önmagában kevés lehet. ÉS ugye bár a WHO sem nem jobb sem nem bal oldali... Egy szónak is 100 a vége, én bizony beoltattam magam és a családom is...és még mind élünk, nem bénultunk le, nem esett le a kezünk, de még icipici hőemelkedésünk sem volt.Persze mint eüs dolgozó(és nem nyomás miatt adattam be!) tudom,hogy egyéniek a reakciók, DE 10 emberből senki nem lett rosszul és nem számolt be semmilyen mellékhatásról?? Elgondolkodtató a hiszti ami övezi ezt az ügyet...

oltsunk vagy ne?

Hozzászóló: crazygirl26, 2009-11-04 14:05
Válasz erre: tekitoto, 2009-11-05 06:14
Sajnos nálunk is a kétségbeesés határán van a hangulat...nagyon félünk ettől az új influenzától.Nem is magamat féltem,hanem a gyerekeimet.A nagyobbik lányom 5 éves és nagyon gyenge az immunrendszere,gyakran beteges.Őt nagyon féltem.Nagyon sok az ellentmondás ebben az ügyben,van aki jónak,van aki veszélyesnek nyílvánítja a magyar vakcinát.Én személy szerint jobban félek és tartok a H1N1 mellékhatásaitól,tehát a félelmeim ellenére beoltatnám a gyerekeimet.De ha épp ésszel végiggondolom,akkor rádöbbenek,hogy annyira gyorsan,meggondolatlanul készült el a vakcina és elég kevés emberen tesztelték.A rövidtávú hatásban nem találtak tüskét,de mi van az oltóanyag hosszútávú hatásával??És miért nem lett engedélyeztetve az oltóanyag az unióban is?Annyi kérdés van az ember fejében...Mi jelenleg arra szavazunk,hogy várunk még...hátha kiderül még néhány napon belül valami olyan tény,ami jobbra vagy balra billenti a mérleget:(:(Többet nem tehetünk...

2009. november 4. álláspontom

Hozzászóló: kp23, 2009-11-04 08:25
Válasz erre: szfe, 2009-11-13 11:15
Mindenki mond mindent erről az Új oltóanyagról, de főleg az jellemző, hogy ki mennyi híradást néz és ez formálja a véleményét. Jelen pillanatban kétségekkel igaz, de beoltatnám magam. Szeretném kikérni a közösség véleményét erről a témáról. Azt kérem, hogy aki hozzá szól, az ne lebeszélni akarjon, hanem mondjon konkrét példát, hogy ezért jó és ezért nem. Témaindítónak ennyit szántam és kérem a közösséget, hogy fejtse ki a véleményét.