Bemutatkozás:
2018-ban szereztem általános orvosi diplomát a Semmelweis Egyetemen, jelenleg a Pécsi Gyermekgyógyászati Klinikán dolgozom szakorvosjelöltként.
A gyermekgyógyászat iránti elköteleződésem már az egyetem előtt kezdődött és azóta is töretlenül tart. Mindig lelkesedéssel tölt el a gyermekek gyógyítása, a legkisebb újszülöttektől egészen a legnagyobb kamaszokig. Nagyon fontosnak tartom a szülőkkel való kapcsolódást a munkám során, úgy gondolom, a gyermekek gyógyítása csakis közösen sikerülhet.
A csecsemőkkel való foglalkozás tölt el a legtöbb örömmel, ezért is döntöttem úgy, hogy elvégzem a Semmelweis Egyetem Mentálhigiéné Intézetének az integrált szülő-csecsemő konzultáció szakirányú továbbképzését, így konzulensként már a kezdetektől fogva segíthetek a családok életében, ha úgy érzik, nehézségük akadt a babájukkal.
Várom kérdéseiket gyermekeikkel, kisbabáikkal kapcsolatban!
Kedves Hölgyem!
Egy képalkotó vizsgálat eredményének az értelmezéséhez valóban szakmai tudás szükséges, nem gondolom, hogy az Ön feladata lenne értelmezni az ott leírtakat és dönteni a további vizsgálatokról. Sem neurológus, sem radiológus szakorvos nem vagyok, így a leletről szakvéleményt nem tudok írni. A CT vizsgálat szerencsére kizárta azokat az elváltozásokat, amik sürgős beavatkozást igényeltek volna (sinus thrombosis, nem megtartott középvonal). Az MR vizsgálat több információt nyújthat a leírt meszesedésekről, de ahogy a leletben is olvasható, ennek klinikai jelentősége kérdéses, azaz semmiképp nem sürgető a vizsgálat elvégzése. Fontos, hogy a neurológus a képalkotó vizsgálat eredményét együtt tudja értékelni a fizikális vizsgálat során tapasztaltakkal és az egyéb vizsgálatok eredményeivel. A panaszok jellege és időtartama alapján erősen felmerül a migrén és a tenziós fejfájás lehetősége is, véleményem szerint a neurológus is ez alapján mondta ezeket. Ha úgy érzi, hogy nem volt megfelelő a kommunikáció az orvos részéről, arra biztatnám, hogy kérjen másodvéleményt egy másik neurológustól, aki ugyanúgy a CT vizsgálat lelete és a fizikális vizsgálat alapján fel tudja állítani a további vizsgálatok (például MR vizsgálat) indikációját. Addig is fontos lenne, hogy a lánya megfelelő szakmai oldalakról tájékozódjon a migrén betegségről, a migrénes epizódok megelőzéséről, a panaszok enyhítéséről.
Üdvözlettel,
Kedves Nagyszülő! Érthető, hogy szeretné a legjobb gyógymódot megtalálni az unokája számára. A lúdtalp kezelése ebben az életkorban komplex módon történik: valóban nagyon fontos a rendszeres, napi torna, amivel erősíthetőek a megfelelő izmok, de emellett szintén fontos a megfelelő lúdtalpbetét viselése is. Lúdtalpbetétet ortopéd szakorvos tud felírni a gyermek számára. Biztos vagyok benne, hogy több magán ellátó intézményben is dolgoznak megfelelő szakemberek - olyat választanék, ahova könnyen vissza tudnak járni kontrollvizsgálatra. Természetesen működik ortopédiai rendelés a Heim Pál Kórházban is. Először érdemes lenne a gyermek háziorvosával egyeztetni róla, hogy ő hova tud beutalót írni. Üdvözlettel.
Tisztelt Nagyszülő! A leírtak alapján valóban előfordulhat, hogy a fájdalom és a 2 hónappal ezelőtti táncmozdulat között összefüggés lehet. Fontos lenne elsőnek egy orvosi vizsgálat a gyermek háziorvosánál, aki a területileg illetékes ortopédia szakrendelésre tud beutalót írni, illetve, ha úgy ítéli meg a gyermek fizikális vizsgálata alapján, egyéb vizsgálatokat is tud indítani. Addig is próbálja meg kerülni a gyermek azokat a mozgásformákat, amelyek fájdalmasak számára. Ha ennek ellenére fájdalom jelentkezik a vizsgálatig, fájdalomcsillapítót adhatnak neki. Tisztelettel,
Tisztelt Szülő! Érthető, hogy aggodalommal tölti el a gyermek szokatlan viselkedése. Ahogyan említette, a gyermeknél korábban is előfordult akaratlagosan hasonló jelenség, lehetséges, hogy most is akaratlagosan történik nála. Számomra is nehéz a gyermek vizsgálata nélkül válaszolni a kérdésre. Fontos lenne videófelvételt készíteni a jelenségről, hogy a vizsgáló orvos megfelelő képet kapjon róla. Ezen kívül segíthet az is, ha feljegyzik, hogy milyen helyzetekben észlelték a jelenséget, hogyan viselkedik a gyermek a fejremegés ideje alatt. Ha jól értem, a gyermek háziorvosának is jelezte a problémát, a kivizsgálás megkezdésében biztosan ő tud segíteni majd. Felmerülhet ideggyógyászati, fül-orr-gégészeti, szemészeti eltérés is, de csak ennek a tünetnek az ismeretében nehéz pontosabb választ adni a kérdésre és nem is lenne helyes orvosi vizsgálat nélkül további lehetőségekbe bocsátkozni. Bízom benne, hogy mielőbb sor kerül a gyermek vizsgálatára és utána talán Ön is kevésbé aggódik a gyermekéért. Tisztelettel,
Tisztelt Szülő! A fehérvérsejtek megoszlási arányát (ida tartozik a neutrophyl és a lymphocyta sejtek százalék értékei) az össz fehérvérsejtszám ismeretében lehet értékelni. Említette, hogy más eltérés nem volt az eredményekben, ezek szerint a vérképében a fehérvérsejtek száma megfelelő volt a gyermeknek. Ez alapján ezek az eltérések nem valószínűsítenek aktuálisan betegséget. Vírusfertőzések után jellemző, hogy a fehérvérsejtek aránya a lymphocyták felé tolódik el, mint ahogy ez a kisfia eredményeiben is látható, akinél a közelmúltban vírusos megbetegedés zajlott. Az alacsonyabb vas szint hátterében gyermekeknél gyakran a nem megfelelő étkezési szokások állnak, de szintén jellemző betegségek után az alacsonyabb vas szint a vérben. Érdemes lenne 1-2 hónap múlva egy kontroll laboratóriumi vizsgálatot végezni egy háziorvosi vizsgálattal egybekötve, addig is multivitamin szedése hasznos lehet ebben a tavaszi időszakban. A gyermek testsúlya az életkornak megfelelő értéken van, természetesen a testmagasság is fontos a testsúly megítélésekor. Tisztelettel,