Médiatár - Csontritkulás

Az öltöztetés alapszabálya, hogy levetkőztetésnél az ép végtagokról vesszük le a ruhát először, míg felöltöztetésnél mindig a sérült, nehezen mozgó végtagra húzzuk fel előbb a ruhaneműt. Amikor pulóvert, trikót adunk fel vagy veszünk le valakiről, ügyeljünk a fülekre. A videónkban bemutatjuk, hogyan öltöztethetünk szakszerűen egy segítségre szorulót.

Egy járókeret használata stabilitást és támasztást biztosít azok számára, akiknek nehezükre esik az állás, járás, sétálás. Egy-, illetve kétoldali bántalmak, sérülések, egyensúlyzavarok esetén, amputációt követően, hosszabb betegágyban töltött idő után nélkülözhetetlen lehet az igénybevétele. Videónkban megmutatjuk a járókeret használatát.

Mely tényezők növelik a csontritkulás kockázatát?
Az oszteoporózis - ami hazánkban kb. 1 000 000 embert érint - a csontok anyagának kóros mértékű elváltozását jelenti úgy, hogy a maradék csontállomány szerkezete és eloszlása a testben szabályos marad.

Az ízületpótló műtét (artroplasztika) javítja az életminőséget, ugyanis fokozhatja a mozgásképességet és megszüntetheti az ízületi fájdalmat. A műtétre általában súlyos csont-ízületi gyulladás (artrózis) vagy más folyamat következtében fellépő súlyos ízületi károsodás miatt kerül sor, amikor más, konzervatív módszerek nem segítenek. A csípőízület pótlását bizonyos esetekben combnyaktörés után is elvégzik.

Medencetörés és a medence röntgenfelvétele
A medence röntgenvizsgálatára a medencecsontok (ülő-, csípő- és szeméremcsontok) betegségeinek diagnosztizálásához van szükség. A röntgenfelvételen a jobb oldali szeméremcsonton törés látható (nyíl).