CETIRIZIN HEXAL 10 mg filmtabletta

1. Milyen típusú gyógyszer a CETIRIZIN HEXAL és milyen betegségek esetén alkalmazható?

A Cetirizin HEXAL filmtabletta hatóanyaga a cetirizin-dihidroklorid. A Cetirizin HEXAL egy allergia elleni gyógyszer.

A Cetirizin HEXAL filmtabletta felnőttek, valamint 6 éves és afeletti gyermekek alábbi tüneteinek kezelésére javasolt:

  • szezonális és egész éven át tartó allergiás nátha orr- és szemtüneteinek enyhítésére.
  • krónikus csalánkiütés (krónikus idiopátiás urtikária) enyhítésére.

2. Tudnivalók a CETIRIZIN HEXAL filmtabletta szedése előtt

Ne alkalmazza a A Cetirizin HEXAL filmtablettát

  • ha súlyos vesebetegsége van (10 ml/perc alatti kreatinin-klírensz értékkel járó, súlyos veseelégtelenség);
  • ha tudnak túlérzékenységéről a Cetirizin HEXAL filmtabletta hatóanyagára, bármely segédanyagára (egyéb összetevők), hidroxizinre vagy piperazin-származékokra (más gyógyszerek igen hasonló hatóanyagaira).

Ne alkalmazza a Cetirizin HEXAL filmtablettát:

  • ha ritka, örökletes galaktóz-intoleranciában, lapp-laktáz-hiányban vagy glükóz-galaktóz felszívódási zavarban szenved.

A Cetirizin HEXAL filmtabletta fokozott elővigyázatossággal alkalmazható

GYÓGYSZERINFÓK

Hatóanyag: cetirizine

Kiszerelések és további adatok:

30x

Vényköteles: nem

Ha Ön veseelégtelenségben szenved, kérje ki kezelőorvosa tanácsát; amennyiben szükséges, alacsonyabb adagot fog kapni. Az új dózist kezelőorvosa határozza meg.

Ha Ön epilepsziában szenved, vagy görcsrohamok kialakulásának kockázata áll fenn Önnél, kérje ki kezelőorvosa tanácsát.

Alkohol (egy pohár bornak megfelelő, 0,5‰-es véralkoholszintnek megfelelő mennyiségben) és a szokásos dózisokban alkalmazott cetirizin között nem észleltek olyan kölcsönhatásokat, amelyek képesek észrevehető hatást kifejteni. Mindazonáltal - mint valamennyi antihisztamin esetében -, ajánlatos az egyidejű alkoholfogyasztás kerülése.

Az antihisztaminok (mint pl. a cetirizin) az allergiás bőrpróbák eredményeit elfedhetik, ezért a cetirizin-kezelést 3 nappal az allergiavizsgálat előtt abba kell hagyni.

A kezelés ideje alatt alkalmazott egyéb gyógyszerek

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Feltétlenül tájékoztassa kezelőorvosát vagy gyógyszerészét a jelenleg vagy nemrégiben szedett egyéb gyógyszereiről, beleértve a vény nélkül kapható készítményeket is.

A cetirizin tulajdonságainak köszönhetően nem várhatók kölcsönhatások más gyógyszerekkel.

A Cetirizin HEXAL filmtabletta egyidejű alkalmazása bizonyos ételekkel vagy italokkal

Az étkezés nem befolyásolja észrevehetően a cetirizin felszívódását.

Terhesség és szoptatás

Mielőtt bármilyen gyógyszert elkezdene szedni, beszélje meg kezelőorvosával.

Mint minden más gyógyszer, a Cetirizin HEXAL filmtabletta alkalmazása is kerülendő terhességben. A szer véletlenszerű alkalmazása terhes nő esetében valószínűleg nem gyakorol semmilyen káros hatást a magzatra. Mindazonáltal a gyógyszer alkalmazását abba kell hagyni.

Ne alkalmazza a Cetirizin HEXAL filmtablettát szoptatás ideje alatt, mivel a cetirizin bejut az anyatejbe.

A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Klinikai vizsgálatok nem bizonyították, hogy a Cetirizin HEXAL filmtabletta ajánlott dózisban történő alkalmazása után csökkenne a figyelem, az éberség és a vezetési képességek.

Ha gépjárművet kíván vezetni, baleseti veszéllyel járó tevékenységet szándékozik végezni vagy gépeket szeretne kezelni, az ajánlott dózist ne lépje túl! Pontosan meg kell figyelnie, hogy hogyan reagál a gyógyszerre.

Ha Ön arra érzékeny beteg, az alkohol vagy más, központi idegrendszeri gátló hatású szer egyidejű alkalmazása tovább csökkentheti figyelmét és reakciókészségét.

Fontos információk a Cetirizin HEXAL filmtabletta egyes összetevőiről

A Cetirizin HEXAL filmtabletta laktózt tartalmaz. Ha kezelőorvosa korábban már figyelmeztette Önt, hogy bizonyos cukrokra érzékeny, keresse fel orvosát, mielőtt elkezdi szedni ezt a gyógyszert.

3. Hogyan kell szedni a CETIRIZIN HEXAL filmtablettát?

Hogyan és mikor alkalmazza a Cetirizin HEXAL filmtablettát

Kövesse ezeket az előírásokat, hacsak kezelőorvosa nem adott Önnek ettől eltérő utasítást arról, hogyan alkalmazza a Cetirizin HEXAL filmtablettát.

Kérjük, kövesse ezeket az utasításokat, különben a Cetirizin HEXAL filmtabletta hatása esetleg nem lesz teljes.

A tablettákat egy pohár folyadékkal kell lenyelni.

Felnőttek és 12 éves kor feletti serdülők:

10 mg - 1 tabletta - naponta egyszer.

6 és 12 éves kor közötti gyermekek:

5 mg - fél tabletta - naponta kétszer.

Közepesen súlyos vagy súlyos vesekárosodásban szenvedő betegek:

Közepesen súlyos vesekárosodásban szenvedő betegek ajánlott dózisa naponta egyszer 5 mg.

Ha úgy érzi, hogy a Cetirizin HEXAL filmtabletta hatása túl gyenge vagy túlságosan erős, kérjük, forduljon kezelőorvosához.

A kezelés időtartama:

A kezelés időtartama függ az Ön panaszainak típusától, fennállásának időtartamától és lefolyásától, és azt kezelőorvosa határozza meg.

Ha az előírtnál több Cetirizin HEXAL filmtablettát vett be

Keresse fel kezelőorvosát, ha úgy gondolja, hogy az előírtnál több Cetirizin HEXAL filmtablettát vett be.

Kezelőorvosa ezután dönteni fog arról, szükség van-e egyáltalán, és ha igen, milyen kezelésre.

Túladagolás esetén az alábbi mellékhatások léphetnek fel fokozott mértékben. A megfigyelt nemkívánatos hatások az alábbiak voltak: zavartság, hasmenés, szédülés, fáradtság, fejfájás, rossz közérzet, pupillatágulat, viszketés, nyugtalanság, nyugtató hatás, aluszékonyság, kábultság, kórosan gyors szívverés, remegés és vizeletretenció.

Ha elfelejtette bevenni a Cetirizin HEXAL filmtablettát

Ne vegyen be kétszeres adagot az elfelejtett adag pótlására.

Ha további kérdései vannak a készítmény alkalmazásával kapcsolatban, forduljon orvosához vagy gyógyszerészéhez!

4. Lehetséges mellékhatások

Mint minden gyógyszer, így a Cetirizin HEXAL filmtabletta is okozhat mellékhatásokat, amelyek azonban nem mindenkinél jelentkeznek.

Klinikai vizsgálatok során az alábbi mellékhatások fordultak elő (0-10%-os előfordulási arányban): fáradtság, szédülés, fejfájás, has fájdalom, szájszárazság, émelygés, álmosság, torokgyulladás.

Azon klinikai vizsgálatokban, ahol hat hónapos és 12 éves kor közötti gyermekeket vizsgáltak, a következő mellékhatásokat észlelték (0-2%-os előfordulási arányban): hasmenés, álmosság, nátha, fáradtság.

A forgalomba hozatalt követő tapasztalatok alapján az alábbi mellékhatásokat jelentették. Az előfordulási gyakoriságok meghatározása a következő: (gyakori: 100 beteg közül több mint 1, de 10 közül legfeljebb 1, nem gyakori: 1000 közül több mint 1, de 100 közül legfeljebb 1, ritka: 10 000 közül több mint 1, de 1000 közül legfeljebb 1, nagyon ritka: 10 000 közül kevesebb, mint 1).

Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek:

Nagyon ritka: trombocitopénia (a vérlemezkék számának alacsony értéke)

Immunrendszeri betegségek és tünetek:

Ritka: túlérzékenység

Nagyon ritka: súlyos allergás reakció (anafilaxiás sokk)

Pszichiátriai kórképek:

Nem gyakori: nyugtalanság

Ritka: agresszivitás, zavartság, depresszió, hallucináció, álmatlanság

Nagyon ritka: tik (ismétlődő, akaratlan mozgás vagy hangadás)

Idegrendszeri betegségek és tünetek:

Nem gyakori: paraesthesia (kóros bőrérzékelés)

Ritka: görcsök

Nagyon ritka: az ízérzés zavara, ájulás, remegés, mozgászavarok

Nem ismert: emlékezetkiesés, memóriazavar

Szembetegségek és szemészeti tünetek:

Nagyon ritka: alkalmazkodóképesség zavara, homályos látás, okulogíria (a szemek akaratlan körkörös mozgása)

Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek:

Ritka: tahikardia (túlságosan gyors szívverés)

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek:

Nem gyakori: hasmenés

Máj- és epebetegségek illetve tünetek:

Ritka: kóros májfunkciós értékek

A bőr- és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei:

Nem gyakori: viszketés, bőrkiütés

Ritka: csalánkiütés

Nagyon ritka: duzzadás, fix (mindig ugyanazon a helyen kialakuló) gyógyszer által kiváltott kiütések

Vese- és húgyúti betegségek és tünetek:

Nagyon ritka: kóros vizeletürítés, bevizelés

Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók:

Nem gyakori: aszténia (rendkívül nagy mértékű fáradtság), rossz közérzet

Ritka: ödéma (vizenyő)

Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei:

Ritka: testsúlynövekedés

Ha a fenti mellékhatások valamenyikét észleli, kérjük, értesítse kezelőorvosát. Egy túlérzékenységi reakció első jelére hagyja abba a Cetirizin HEXALfilmtabletta alkalmazását!

Ezután kezelőorvosa megállapítja majd a tünetek súlyosságát, és dönt arról, milyen további intézkedések szükségesek.

Ha bármely mellékhatás súlyossá válik, vagy ha a betegtájékoztatóban felsorolt mellékhatásokon kívül egyéb tünetet észlel, kérjük, értesítse orvosát vagy gyógyszerészét.

5. Hogyan kell a CETIRIZIN HEXAL filmtablettát tárolni?

A gyógyszer gyermekektől elzárva tartandó!

A dobozon és a buborékcsomagoláson feltüntetett lejárati idő (Felh.:) után ne alkalmazza a Cetirizin HEXAL filmtabletta készítményt. A lejárati idő a megadott hónap utolsó napjára vonatkozik.

A gyógyszerkészítmény különleges tárolást nem igényel.

6. További információk

Mit tartalmaz a Cetirizin HEXAL filmtabletta

A Cetirizin HEXAL filmtabletta hatóanyaga a cetirizin-dihidroklorid. Egy filmtabletta 10 mg cetirizin-dihidrokloridot tartalmaz.

Egvéb összetevők:

tablettamag: magnézium-sztearát. kolloid vízmentes szilícium-dioxid, mikrokristályos-cellulóz, laktóz-monohidrát.

filmbevonat: "Opadry white" színkeverék (makrogol 4000, titán-dioxid (E171), hipromellóz, laktóz-monohidrát).

Milyen a Cetirizin HEXAL filmtabletta készítmény külleme és mit tartalmaz a csomagolás?

Fehér, kapszula alakú, filmbevonatú tabletta, egyik oldalán felező bemetszéssel.

30 db filmtabletta buborékcsomagolásban és dobozban.

Címkék: CETIRIZIN, Allergia, Csalánkiütés, Pollen, Szénanátha

További gyógyszerek cetirizine hatóanyaggal

További gyógyszerek a(z) Allergia gyógyszerek kategóriában