• Lamotrigin

        Legfrissebb cikkek a témában
         

        Tisztelt Doktor Úr/Nő!

        Bizalommal fordulnék Önhöz a problémámmal, ami már napok óta nem hagy nyugodni.

        Két éve diagnosztizáltak szkizoaffektív zavarral, illetve bipoláris zavarral, akkor kórházba is kerültem. Akkor  - a zárójelentés szerint -, súlyos mániás, felfokozott állapotot írtak le, Mostanában egész nap nyomom az ágyat, bár nem vagyok kifejezetten depressziós,   inkább csak éjjel sokszor ébredek fel. Lítiummal kezdtük, de azt hamar abba kellett hagyni, mert már kezdett beleszólni a pjzsmirigy működéembe.
        Jelenlegi gyógyszereim: Zyprexa, (7.5 mg).Depakine (1500 mg), Rivotril (1 mg)

        Sajnos nállam a Valproátnak egy kellemetlen mellékhatása jelentkezett, emiatt - a legutóbbi kontroll alkalmával -, a pszichiáterem megemlített egy Lamotrigine hatóanyagú készítményre való fokozatos átállást.
        Sajnos a Doktor Úr most szabadságon van (egy hónap múlva rendel ismét), viszont engem nagyon nyugtalanít az, amit a továbbiakban fodok írok, így Őnhöz fordulnék segítségül. Remélem kicsi megkönyebbülést ad majd a válasza.

        Talán természetes reakció, hogy mihelyt megtudtam mindezt, egyből végigkerestem az internetet található, a címben említett hatóanyagú gyógyszer (szak)irodalmá. Sok jó, viszont sok számomra ijesztő dolgot találtam.


        Kérem engedje meg, hogy kérdéseimet feltegyem Önnek:
             - Olvastam, hogy a Lamotrogin elsősorban antidepresszív hatású. Ugye ez nem azt jelenti, hogy kiválthatja a mániát (nem akrok megint abba a paranoid állapotba kerülni! )?

             - Profilaktikus kezelésben is megállja a helyét? Van olyan jó mint a Valproát sav, vagy esetleg hatékonyabb? (Egy közleményben azt találtam, hogy ez  a 3. generációs, legújabb hangulatstabilizáló.)

             - Legjobban aggaszt, és nem tudom kiverni a fejemből a következő gondolatot (aludni sem tudok ettől, azért is írók ilyen  későn). A gyógyszernek elvileg gyakori mellékhatása a súlyos bőrreakció (pl. a Steven johnson syndrome) veszélye, különösen a kezelés első 8 hetében. Olvastam, hogy ennek esélyét  a vele együtt szedett Valproát nagy mértékben fokozza, ami ugye nállam fennálló probléma. Tehát ez azt jelenti, hogy beveszem a tablettát, és akkár bele is halhatok? Tényleg egy percről a másikra alakul ki az allergiás reakció? Van-e valami "előszele" a kiütéseknek? Ha esetleg észreveszek egy ilyet, és azonnal leállok a szedéssel, akkor az allergia is visszafordítható, az is azonnal megszűnik? VAGY pedig olyan csúnya végem lesz, mint a Steven johnson szindrómát, és a többi szörnyű bőrelváltozást bemutató képek? Ha nem is halok bele, akkor életem végéig olyan maradok? Ngyon félek!

        Tisztelettel várom mielőbbi válaszát:
                                                            Kovács Csaba
                                               (egy szörnyen aggódó, rettegő beteg)

         

         

         

         

        WEBBeteg szakértő válasza a pszichiátrai probléma témában

        Kedves Levélíró!

        A lamotrigin lehetséges mellékhatásai között szerepelnek a bőrkiütések, melyek általában a lamotrigin-kezelés megkezdése után 8 héten belül léptek fel. A kiütések többnyire enyhék és maguktól elmúlnak. Valóban, elviekben előfordulhat a Stevens-Johnson szindróma, de ennek valószínűsége kicsi (felnőttekben 1:1000). A megjelenés kapcsolatban állhat a lamotrigin nagy kezdőadagjaival és az ajánlott dózisemelési séma túllépésével, valproát egyidejű szedésével. A váltás szoros orvosi kontroll mellett történik és a lamotrigin dózisának emelésével párhuzamosan csökkentik a valproát dózisát, az esetleges panaszok megjelenését kezelőorvosa azonnal észleli és megteszi  a szükséges lépéseket. 

        A Steven-Johnson szindróma rendszerint hirtelen kezdődik, láz kíséretében jelennek meg a bőrön lilás foltok, csalánkiütéssel, kis és nagy hólyagokkal jelentkezik. Elsősorban az arcon, tenyereken, talpon lép fel. Közérzet rossz, viszketés változó. Izületi fájdalmak előfordulnak. Ha a gyógyszerek szedése mellett bőr-vagy egyéb panaszai jelentkeznek, akkor azt jeleznie kell kezelőorvosának, aki megkezdi a megfelelő kezelést, abbahagyja a gyógyszerszedést. De hangsúlyoznám mégegyszer, ez nem egy általános mellékhatás, ritkán jelentkezik.

        A lamotrigin bipoláris betegben alkalmas hangulatstabilizátorként, hatékony fenntartó kezelésként főleg a depressziós állapotok megelőzésére. De nem antidepresszáns, ezért nem váltja ki a mániás állapotokat. Mániás epizódok megelőzésére célszerű mellé más gyógyszert is adni, azok kivédésére kevésbé hatékony.

        Remélem válaszommal meg tudtam nyugtatni.

        Figyelem! A válasz nem helyettesíti az orvosi vizsgálatot, diagnózist és terápiát. A kérdésben megfogalmazottakért portálunk nem vállal felelősséget.

        Kérdés: 2010-03-01 10:34:11; Megválaszolva: 2010. március 01., 10:34

      • Kérdések és válaszok a témakörben:
        Kedves Doktornő! Korábban én írtam a paranoid szuicid témájú kérdést: (https://www.webbeteg.hu/orvos-valaszol/psziches/163784) Annyi fejlemény történt, hogy visszamentem az orvoshoz, akiben megbíztam, habár csak másodjára láttam. Nagyon...
        Kb. 5 éve vettem észre magamon hogy nagyon furcsa, ijesztõ, beteg, nem normális gondataim támadnak, amit én magam kreálok, régen volt hogy eljátszottam ezekkel a gondolatokkal, de túlzottan nem foglalkoztam vele, csak annyit mondtam magamnak hogy...
        Tisztelt Doktornő/ Doktor Úr! Cikáznak a fejemben a gondolatok, szavak, mondatok/mondatrészek, amik egymással nincsenek összefüggésben. Egy káosz van a fejemben és ezek a gondolatok zavaróak, "hangosak". Úgy értem a hangost, mint mikor egy...
        Tisztelt Doktornő Segítséget szeretnék kérni a fiam barátnőjének 2 éve járnak a szülei elváltak s az apja 14.éves korától gyógyszereket szedett vele most 22 éves, a pszichiáter csak 1x látta akkor írta fel a 8 év alatt nem találkozott...
        Jó napot kívánok. Szeretnék egy kicsit Magamról mesélni. 2017 márciusában testi tüneteket vettem észre magamon. Mellkasszorítás-gombóc a torokban-fulladás/nehéz levegő érzés-bal kar gyengeség/zsibbadás- fogyás- alvatlanság- állandó...
        Kedves Doktornő! Nekem az a problémám, hogy refluxom és gasztritiszem van, ami már másodjára újult ki. Nem értem miért, hiszen szedtem kellő ideig a gyógyszereket az első alkalomkor, betartottam abszolut a szabályokat...és mégis..újra...
        Kedves Doktornő! Már nagyon sok éve szenvedek pszichés problémákkal. Sok problémám van, de a legnagyobb nehézségek a nagymértékű szorongás és félelem. Állandóan attól félek, hogy valami történni fog. Minden napos visszatérő félelmem,...
        Jó napot kívánok! Novemberben az egyik reggelen, félálomban nagyon erős halálfélelmet éreztem, ami azóta sem múlt el. 3-4 hónapig napközben is éreztem,utána egy ideig csak amikor elaludtam és félálomban voltam. Először 8 éve jelent meg...
        Tisztelt Dr nő! Az én problémám az az , hogy hosszú évek után letettem a benzodiazepint. Evés problémám alakult ki. A nyugtató helyett ettem. Mivel az alvásom is borzalmas volt ebben a közdelembe, így az orvos antipszichotikumot írt fel....
        Jó napot. Van egy olyan problémám miszerint egy debreceni orvos felírt nekem amizulpiridet. 200 mg dózisban 2x1 tablettát, két évvel ezelőtt. Mikor nem szedem be akkor tisztán gondolkodok, nem érzek nyomást a fejemben de ha beszedem, eléggé...

      • Hirdetések
      • Partnereink hírei
        Hirdetések
        Hüvelygomba és fogamzásgátló
        Sok nő küzd visszatérő hüvelyfertőzéssel, melyek között gyakori a gombás eredetű.
        Online konzultáció
        Milyen az online konzultáció megítélése itthon? Bíznak benne az emberek?
        Allergiás?
        Nem az orrunk az egyetlen testrész, amely allergia esetén érintett lehet.