Hogyan tároljuk a gyógyszereket a nyári melegben?

WEBBeteg
frissítve:

Hőség idején a gyógyszerek tárolásával, szedésével kapcsolatban különösen körültekintőnek kell lennünk.

A gyógyszerek otthon és utazásaink során is csak akkor őrzik meg minőségüket és így hatásosságukat, ha betartjuk a csomagolásukban elhelyezett betegtájékoztatóban előírt tárolásra vonatkozó utasításokat.

A magas hőmérséklet általában gyorsítja a gyógyszerek hatóanyagainak lebomlását, emiatt csökkenhet egy-egy készítmény hatása is. Sőt, egyes szereknél akár mérgező bomlástermékek is képződhetnek.

Alapszabályok

A gyógyszereit mindig tartsa az eredeti csomagolásukban, hogy szükség esetén kéznél legyen a tárolás körülményeit is előíró tájékoztató! Amennyiben elveszítette az alkalmazás feltételeiről szóló iratot, az OGYÉI honlapján található adatbázisban megtekinthetőek a betegtájékoztatók.

A gyógyszeres dobozokon feltüntetett információkból, illetve a betegtájékoztató alapján tájékozódhatnak a betegek arról is, hogy az adott gyógyszert meddig lehet felhasználni. Lejárt szavatosságú gyógyszert ne használjon!

A tárolási hőmérséklet

Az előírások általában hőmérsékleti tartományokra vonatkoznak:

  • A hűtést nem igénylő gyógyszerek szobahőmérsékleten, azaz 15-25 oC között tárolandók.
  • A hűvös helyen tárolandó gyógyszerek 5-15 oC között tárolandók.
  • Azok a gyógyszerek, melyeket hűtőszekrényben kell eltartani, 2-8 oC között tárolandók.

Hűtőszekrényben csak akkor tárolható gyógyszer, ha ezt nem tiltja a gyógyszer dobozában elhelyezett betegtájékoztató.

Bizonyos gyógyszereket fénytől védve kell tárolni, a betegtájékoztatójukban megtaláljuk az erre vonatkozó előírást.

Az inzulin mindig hűtve tárolandó, ellenkező esetben megromlik!

A magas hőmérsékletet sok gyógyszer nem bírja. A gyógyszerek erős hőhatásnak lehetnek kitéve például a több órás autóút alatt, ennek következtében elveszíthetik hatásukat. A napsugárzásnak és hőhatásnak kitett kúpokat, kenőcsöket, krémeket, oldatokat ki kell dobni. Hosszabb ideig tartó hőhatásra megváltozik például az asztmaspray-k hatóanyag-koncentrációja is, és ilyenkor a megszokott adagolásával már nem érhető el a kellő hatás.

Ha a gyógyszerkészítményen bármilyen rendellenesség észlelhető (pl. megváltozik a színe, külleme, állaga, nagyon porlik vagy elfolyósodik), nem szabad felhasználni, akkor sem, ha még a megadott felhasználási időn belül van!

Ha utazni készülünk...

  • A megelőzés céljából elcsomagolt gyógyszereink mellett vigyük magunkkal krónikusan szedett gyógyszereinket is!
  • Ha külföldre utazunk, előtte feltétlenül érdeklődjünk kezelőorvosunknál arról, hogy milyen feltételek mellett vihetjük ki szedett gyógyszereinket külföldre.
  • Ha a kiszemelt nyaralóhelyen nincs hűtő, érdeklődjön orvosától vagy a gyógyszertárakban, hogy a megszokott gyógyszereket milyen, hőre nem érzékeny gyógyszerekkel tudná helyettesíteni.

A gyógyszerek tárolásának szabályai utazás során

  • A gyógyszereket száraz helyen kell tárolni!
  • A gyógyszereket napsugárzástól elzárt helyen tároljuk (pl. egy táskában, az ülés alatt vagy a csomagtartóban)!
  • A legjobb, ha a gyógyszereket hűtőtáskába helyezve szállítjuk, de ne tegyük őket a hűtőakku közvetlen közelébe, különben megfagyhatnak. Mielőtt a hűtőtáskába tennénk, csomagoljuk őket egy vászonkendőbe.
  • Ha a nyaralóhelyen vagy lakókocsiban túl nagy a hőség, minden gyógyszert tegyen a hűtőszekrénybe. A fagyasztóba ne tegyen gyógyszert!
  • Ha megérkeztünk úti célunkhoz, illetve haza, ne felejtsük az autóban a gyógyszereket!

WEBBetegForrás: WEBBeteg

Cikkajánló

Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.