Mit kell tudni a zúzódásokról?

szerző: Magyar Zsuzsanna, újságíró-szerkesztő - WEBBeteg
lektorálta: Marsi Zoltán, elsősegélynyújtás szakoktató frissítve:

A zúzódás olyan általánosan előforduló sérülés, melynek eredményeképp elszíneződik a bőr, ezáltal kéknek és feketének látjuk a sérült erekből a bőrbe és kötőszövetekbe szivárgó vért.

A zúzódások okai

A zúzódások tipikusan ütődéses sérülések következtében alakulnak ki; vagy nekimegy a bajbajutott valaminek, vagy nekiütődik valami:

  • Nagy erőkifejtéssel végzett gyakorlatok is okozhatnak zúzódást pl. atléták vagy súlyemelők esetében. Ezek a sérülések a bőr alatti vérerek mikroszkopikus méretű szakadását követően alakulnak ki.
  • Nyilvánvaló ok hiányában, vagy tisztázatlan hátterű zúzódás kialakulása esetén feltételezhető valamilyen vérzési rendellenesség a jelenség hátterében, különösen, ha hirtelen orrvérzéssel vagy fogínyvérzéssel társul.
  • Gyakran amiket tisztázatlan eredetű zúzódásoknak gondolunk a lábszáron, vagy a combon pusztán olyan ütődések nyomán keletkezik, melyekre nem tudunk visszaemlékezni.
  • A kor előrehaladtával a bőr elvékonyodik, így idősebbeknél gyakoribbak a zúzódások. Időkorban az erek is sérülékenyebbé válnak.
  • Véralvadásgátló gyógyszeres kezelésben részesülőknél is gyakoribbak a zúzódások.

A zúzódás tünetei

Kezdetben a friss zúzódások vörösesek. Pár órán belül kék, majd sötét lila színük lesz, és ahogy gyógyul a sérülés, úgy változik a színük sárgára és zöldre néhány napon belül. A zúzódás helye általában érzékeny, néha fájdalmas az első pár napban, de a fájdalom a színváltozással együtt elmúlik. Fertőzéstől nem kell tartani, mivel a bőr nem sérül zúzódáskor.

Izomsérülések, húzódások, zúzódások kezelése

Izomsérülések esetén az izmokat ért mechanikai hatás miatt azok szerkezete károsodik, esetleg nyílt seb is keletkezhet. Izomsérülések, húzódások, zúzódások kezelése

Mikor forduljon orvoshoz zúzódás esetén?

  • Mindenképpen forduljon orvoshoz, ha a zúzódás duzzanattal és extrém mértékű fájdalommal jár együtt, különösen, ha véralvadásgátló kezelésben részesül.
  • Forduljon orvoshoz, ha könnyen, gyakran, különösebb ok nélkül keletkezik zúzódás a testén.
  • Forduljon orvoshoz akkor is, ha a zúzódás fájdalmas és a lábujj vagy ujj körmei alatt keletkezett.
  • Szintén orvoshoz kell fordulni, ha a zúzódás nem javul két hét alatt vagy nem tisztul le 3-4 héten belül.
  • Sürgősségi ellátást igényeljen, ha azt gyanítja a zúzódás csonttöréssel társul.

Némely zúzódás aggodalomra adhat okot, mint például a szemkörnyéki, és a fejet ért ütések nyomán kialakuló. Ha zúzódás a fejet érinti, azonban a páciens nem vesztette el az eszméletét, emlékszik a balesetre, nem jelentkezik fejfájás, hányinger vagy hányás, nem valószínű, hogy a fejsérülés súlyos. Amennyiben az előző tünetek jelentkeznek agyrázkódásra kell gondolni, amely orvosi megfigyelést igényel.

Ha a zúzódás a szem fölötti környéket érint, számítani lehet rá, hogy a gyógyulási folyamat során a zúzódás lejjebb vándorol a gravitációnak köszönhetően és "monokli" alakulhat ki. Amennyiben minden irányba tudja mozgatni a szemét és a látásában nem következett be negatív változás, nem valószínűsíthető, hogy a sérülés kórházi ellátást igényel.

Zúzódás hölgynek a térdén
Zúzódás térden

A zúzódások kivizsgálása

Ha egy sérülés nyilvánvalóan zúzódás és a csonttörés gyanúja nem merül fel, feltehetőleg további vizsgálatok nem szükségesek. Ha jelentős duzzanat vagy fájdalom kíséri a zúzódást, az orvos röntgenfelvétel készítését javasolhatja az érintett területről, hogy kizárja a csonttörés lehetőségét. Gyakori, tisztázatlan hátterű zúzódások előfordulása esetén az orvos laborvizsgálatot ír ki, hogy a véralvadási zavarok kiszűrhetőek legyenek.

A zúzódások otthoni kezelése

A sérülést követően, még mikor a zúzódás vöröses színű, helyezzen a sérült testrészre jeges borogatást. A borogatást sose tegye közvetlenül a bőrfelszínre, és a kezelés ideje ne tartson tovább 20-30 percnél. A jegelés abban nyújt segítséget, hogy a duzzanatot lelohassza.

Ha a zúzódás olyan testrészen következik be, aminek a felpolcolása lehetséges, és viszonylag nagy kiterjedésű a sérült rész, az első 24 órában helyezze nyugalomba és polcolja fel a végtagot. Ha a fájdalom olyan mértékű, hogy fájdalomcsillapító használata indokolt, sose vegyen be ibuprofen vagy aszpirin hatóanyagú terméket, mert kedvezőtlenül befolyásolják a véralvadást.

A téma cikkei

5/1 Vérömleny
5/2 Mit kell tudni a zúzódásokról?
5/3 Vérömleny kezelése
5/4 Vérömleny terhesség alatt
5/5 Vérömleny a köröm alatt

WEBBeteg.hu logóForrás: WEBBeteg
Szerzőnk: Magyar Zsuzsanna, újságíró-szerkesztő
Lektorálta: Marsi Zoltán, elsősegélynyújtás szakoktató

Cikkajánló

Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.