Felfedezték a prosztatarák hét új genetikai okát

Független Hírügynökség
megjelent:

Brit és asztrál tudósok hét új genetikai okát fedezték fel a prosztataráknak. Ezek a génmódosulások a prosztatarákok előfordulásának több mint 50 százalékában játszanak szerepet.

A hét újonnan felfedezett génmutáció mindegyike külön-külön 60 százalékkal növeli a prosztatarák kialakulásának veszélyét. Akinél mind a hét mutáció megvan, annak háromszor nagyobb az esélye a betegségre. A felfedezés jobban megvilágítja a prosztatarákra való örökletes hajlamot, és lehetővé tesz egy korai szűrővizsgálatot.

A felfedezett hét génmódosulásból az egyik alapján genetikai szűrőtesztet lehetne kifejleszteni. A MSMB jelű gén ugyanis egy olyan fehérje felépítését szabályozza, amelynek a szintje csökken a vérben akkor, amikor a prosztatarák kialakul. A tudósok szerint a genetikai szűrőteszt kifejlesztéséhez 3-4 évre van még szükség. A prosztatarák szűrésére ma rendelkezésre álló vérteszt nem teljesen megbízható.

Az új génmutációk között egy másiknak is nagy lehet a jelentősége: az LMTK2 jelű génről kiderült, hogy egy olyan fehérje létrehozását kódolja, amely nemcsak a prosztatarák, hanem más betegségek, például az Alzheimer-kór kialakulásában is szerepet játszik. Ha tehát sikerült gyógyszert kifejleszteni ellene, akkor az alkalmas lehet az Alzheimer-betegségre és a prosztatarákra egyaránt.

A brit és az ausztrál kutatók 13 éven át dolgoztak a prosztatarák genetikai hátterén, tízezer páciens adatait vizsgálták meg, több mint hárommilliárd genetikai variációt elemeztek. Megállapításaik a Nature Genetics című brit tudományos folyóiratban jelentek meg.

(FH)

Cikkajánló

A prosztatarák tünetei

Dr. Kónya Judit, családorvos
Prosztatarák
A prosztata daganatos megbetegedése sokszor egyáltalán nem okoz panaszokat, vagy nehezen különböztethető meg annak jóindulatú megnagyobbodásától. Vegyen részt a szűrővizsgálatokon, hogy időben felismerjék a bajt, vagy - a legtöbb esetben - hogy megnyugtassa magát!
Szürke hályog
Szürke hályog

A C-vitamin segíthet és árthat is.

Fáradékonyság
Fáradékonyság

Legtöbbször az életmódból fakadó okai vannak.

WEBBeteg - Füzesi Zsuzsa, fordító
WEBBeteg - Dr. Fáklya Mónika, gyermekgyógyász, endokrinológus
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus, pszichoterapeuta
WEBBeteg - Dr. Dobi Gyöngyi, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Kónya Judit, családorvos
WEBBeteg - Dr. Balogh Andrea, gyermekgyógyász, Dr. Kerekes Éva, neurológus, gyermekneurológus
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.