• Alvászavar

        Legfrissebb cikkek a témában
         
        Gyakori kérdések

        Kedves Doktor Úr/Nő! Mindig nagyon jó alvó voltam. Soha semmilyen zavaró körülmény nem tudott kizökkenteni az alvásból, pedig hosszú ideig kollégista voltam, de akkoriban 10-10 órákat képes voltam végigaludni úgy, hogy mindenféle zajhatás mellett egyetlen egyszer sem ébredtem meg. 13 évvel ezelőtt azonban egyetemistaként egy-egy vizsga előtt nagyon izgultam, édesanyámmal már akkor is nehéz volt kijönni. Édesanyám határozott utasítására altatót kezdtem el szedni. Mivel elsőre több orvos is indokolatlannak tartotta az altató felírását, ezért édesanyám kitartóan keresett és talált végül valakit, aki felírta azokat. Minden nap ellenőrizte, hogy beveszem-e. 3 évig szedtem, mikor egy ismerősöm javaslatára végleg abbahagytam. A gondok ekkor kezdődtek. Attól a naptól kezdve, hogy elhagytam a gyógyszert, hirtelen napról-napra egyre rosszabb alvó lettem. Éjszaka többször megébredek, nehezen alszom el, stb., de a legnagyobb gond az, hogy minden halk hangra megriadok, és utána már egyáltalán nem tudok visszaaludni (reggelig fent vagyok). Kezdetben csak 2-3 naponta voltak ilyen panaszaim, ezek azonban egyre sűrűsödtek. Azért kerestem fel Önt, mert sajnos a jelenlegi helyzet súlyos. Az elmúlt 4 hónapban a leghosszabb éjszakai alvásom 5 óra volt (ennél sajnos csak kevesebb), családi helyzetem (és ő általuk keltett hanghatások) miatt kb. este 11-től hajnali 5-ig van lehetőségem teljesen csendes körülmények között aludni (hétfőtől-vasárnapig). Holott érzem, hogy sokkal több alvásra lenne szükségem. Egyre nehezebben viselem a fáradtságot, és három nappal ezelőtt egy enyhe lefolyású szívinfarktusom volt. (Ez utóbbi motivált arra, hogy segítséget kérjek.) (A többi dolgot, mint pl. gondolkodási zavarok, bőröregedés, stb. már nem is említem.) Próbáltam több szálláson aludni, de ott is csak az első hangig sikerült valamit pihennem. Az elmúlt tíz évben - a gyógyszeres altatón kívül - minden alternatív gyógymódot kipróbáltam. Még alvásra specializálódott pszichiáternél is voltam, aki – a vizsgálatokat követően – megnyugtatott, hogy semmiféle mentális problémám nincs, egyszerűen csak hozzászoktam az altatóhoz (még valami idegen kifejezést is használt rá). Kérdésem az lenne, hogy lehetséges-e az, hogy tíz év után még mindig altató-függő vagyok? Ez nem ürül ki a szervezetből? Vagy hogyan működik a függőség? Most már életem végéig altatót kell szednem? Válaszát és segítségét előre is köszönöm!

        Dr. Pálvölgyi Rita válasza a alvászavar témában

        Tisztelt Kérdező, Az altatókhoz és nyugtatókhoz valóban hozzászokhat a szervezet. A gyógyszer kiürül teljesen néhány hét elteltével, a szervezet azonban hozzászokhat, és a gyógyszer nélküli alvás továbbra is nehezített maradhat. Írtam egy cikket a honlapomon, ahol részletesebben összefoglalom az alvászavarral kapcsolatos gondolataimat. Azt javasolnám, hogy olvassa el. http://harmoniamuhely.hu/amikor-nem-megy-az-alvas-az-alvaszavarokrol. Emellett, - tekintettel az alvászavar mértékére, és a lezajlott infarktusra, én mégiscsak gyógyszert ajánlanék. Az alvást támogatású hatású antidepresszánsokból néha kis adag is megoldja az alvászavart, és hosszútávon sem okoz függőséget. / Ilyenek a Yarocen, a Miagen pl./ Üdvözlettel: Dr. Pálvölgyi Rita

        Figyelem! A válasz nem helyettesíti az orvosi vizsgálatot, diagnózist és terápiát. A kérdésben megfogalmazottakért portálunk nem vállal felelősséget.

        Dr. Pálvölgyi Rita
        pszichiáter, pszichoterapeuta Tőle szeretnék kérdezni

        Dr. Pálvölgyi Rita

        Kérdés: 2017. március 30., 22:04; Megválaszolva: 2017. április 01., 08:41

      • Kérdések és válaszok a témakörben:
        Kedves Doktornő! 2015 elején kényszergyógykezelésre ítéltek. A történetnek ami ezt kiváltotta azt hiszem nincs jelentősége. Páromnak speciális munkája volt és belefutottunk egy "projektbe" ami "kifogott rajtunk". Három hétig tartottak bent....
        Tisztelt Doktornő! 2 hete szedek Coaxilt az előírt napi 3x1 dózisban. Azt szeretném kérdezni, hogy szedhető-e e mellé napi 1x1 Wellbutrin 150 mg SR gyógyszer? (A Wellbutrint elsősorban a dohányzásról való leszokást segítő hatása miatt...
        Kedves Doktornő! Erős szorongásos zavarok és emiatt kialakult depresszió kezelésére a pszichiáterem Rexetin szedését írta elő. 2 hete szedem a gyógyszert, az első 5 napban csak felet (10mg) majd, kb másfél hete már napi 20mg-ot. Sajnos az...
        Tisztelt Doktornő! Épphogy gimnazista gyermekem megismerkedett két évvel idősebb iskolatársnőjével. A lány számára a dolog addig volt érdekes, amíg fiam fülig szerelmes lett.A lányt már nem érdekli a dolog, mégis függésben tartja....
        19 éves vagyok és körülbelül 5-6 éve, amióta elkezdtem kozépiskolába járni remeg a kezem. Nem mondhatom, hogy stresszes életet élek és ha megszokott környezetben vagyok, akkor alig észrevehető, szinte mozdulatlan. Ha idegen társaságba...
        Tisztelt Doktornő! Pszichiátriai vizsgálaton ezt a pszichológusi véleményt kaptak:"Személyiségfejlődésében pszichopátiás tendencia jelentkezik, paranoid-szenzitív jegyekkel." Az lenne a kérdésem, hogy ez pontosan mit jelent? Csak ebből...
        Tisztelt orvos! Az lenne kérésem hogy pontosan leírná nekem a cián és az arzén pontos tüneteit és hogy mennyi ido alatt hatnak kicsit hipochonder vagyok és mostanában elkezdtem félni a mérgezésektől nem merek már sehol sem enni és...
        Tisztelt Dr. Pálvölgyi Rita pszichiáter asszony! A véleményét szeretném megkérdezni az alábbiakról: 54 éves, évtizedek óta pánikbeteg nő vagyok. Nagyon hosszú ideig (folyamatos gyógyszerszedés mellett) teljes életet éltem, már csak...
        Tisztelt Doktornő! A segítségét szeretném kérni mert sajnos már 4 éve több problémával is szembe kell néznem nap mint nap és ezek a problémák hatással vannak a mindennapjaimra és úgy érzem,hogy már nem bírom sokáig. 19 éves fiú...
        Tisztelt Doktornő! Nekem egy olyan problémám lenne, hogy nagyon stresszes volt az utobbi pár évem és nem is éltem nemi életet. Külföldön dolgoztam, nemrég hazajöttem és sjanos a libidom a béka segge alatt van. Nem is ment a kapcsolat sajnos...