• Protonpumpa gátlók agyi mellékhatásai

        Legfrissebb cikkek a témában
         
        Gyakori kérdések

        Tisztelt Doktornő! Egy olyan bő hónapig szedtem Protonpumpa gátlót (pantoprazol sandoz), mivel a háziorvos fekélybetegségre gyanakodott. Utólag kiderült, hogy nem volt szükség rá. Sajnos csak később, miután befejeztem a gyógyszer szedését, azután tudtam meg, hogy néhány viszonylag friss kutatás szerint a gyógyszer egyik mellékhatása, hogy megnöveli a demencia kialakulásának kockázatát. Az lenne a kérdésem, hogy a gyógyszer kb. 35 napnyi szedése után előfordulhat-e hogy valamilyen maradandó hatást gyakorolt volna rám? Ha jól tudom, az efféle szerek véglegesen gátolják a protonpumpák működését a sejtekben, de azok a gyomor környékén gyakran, pár naponta cserélődnek így ott a hatása ennyi idő után el is múlik. Elmondható ugyanez az agyban található protonpumpákról? Ha jól olvastam, a demencia az agyban a béta amyloid szint emelkedéséhez köthető, és ugyanennek a felhalmozódását okozza, ha az agy környékén a protonpumpák nem végzik a dolgukat. Ha ennek az értéke véletlenül meg is emelkedett, tud ez normalizálódni valamennyi idő után? Végezetül még egy kérdés. Több számomra hitelesnek tűnő forrás is írta (Pl.: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4696341/, angol nyelvű), hogy az ebbe a gyógyszercsaládba tartozó szerek rövid távú szedése (7+ nap) is tesztekkel kimutatható változásokat okoz agyi működés terén (Motoros reflex, memória, figyelem stb. hanyatlása). Ön szerint ha tényleg okoz ilyen elváltozásokat, akkor ezek csak a gyógyszer szedése idején állnak fenn, vagy véglegesek? Mióta szedtem a pantoprazolt, enyhe alvásproblémáim vannak, és többször kapom magam azon, hogy valami értelmetlen dolgot csináltam, miközben elkalandozott a figyelmem. Remélem, hogy ezeket betudhatom az aggodalomnak, és annak, hogy máson jár az eszem. Nagyon hálás lennék a válaszáért, már hosszú ideje napi rendszerességgel aggaszt a dolog. Nem hagy nyugodni a tudat, hogy a tájékozatlanságom miatt lehet, hogy maradandó kárt okoztam magamnak a gyógyszer szedésével, még ha kismértékűt is.

        Dr. Szappanos Zsuzsanna válasza a gyógyszer.ellékhatás témában

        Kedves Kérdező! Nem gondolom,hogy a szóban forgó gyógyszer hatóanyaga és a demencia között bármilyen oki összefüggés lenne.Az Ön életkorában az egészségtudat gyengülése okozza a panaszait,ezért aggodalmaskodása a felvetett témában felesleges. Minden jót kívánok.Üdvözlettel:Dr.Szappanos Zsuzsanna

        Figyelem! A válasz nem helyettesíti az orvosi vizsgálatot, diagnózist és terápiát. A kérdésben megfogalmazottakért portálunk nem vállal felelősséget.

        Kérdés: 2017. május 23., 00:54; Megválaszolva: 2017. május 23., 14:34

      • Kérdések és válaszok a témakörben:
        Tisztelt Doktor Úr! Két napja szedem a Savulin nevű tablettát, mert a felfázásom nem múlt el a Morual nevű készítménytől és hurutosan is igen erősen köhögni kezdtem. Fehér és zöld köpet is jelentkezett. A Savulin-t a Morual után 3 nappal...
        Kedves Doktornő! A problémám a következő volna: viszonylag kis mennyiségű alkohol (egy kupica pálinka és egy pohár bor) hatására másnapra nazális lesz a hangom. Mintha valami eldugulna a fejemben. Azt szeretném megkérdezni, hogy ez Ön...
        Tisztelt Szakértő 2017. 08.17. én kerültem kórházba nyelőcső varix vérzéssel, amit elláttak, 7db gyűrű felhelyezésével. Utána néhány héttel befeküdtem a kórházba, ahol végstádiumú májchirrosist állapítottak meg (fibroscan...
        Tisztelt Doktor úr/nő! A problémám elég összetett. Kezdődött úgy, hogy fájt a kezem- kézfejem, illetve ujjaim. Majd folytatódott az egész karomra kiterjedve. Illetve fájt a hátam is. Mindez csak a bal oldalon. Azóta ezek megszűntek, nem...
        Tisztelt Doktor úr! Nagyjából 2 éve vannak jelen az alábbi panaszaim: Ha pl megnyomom a hasam (köldököm körül), az alhasam, illetve így egész végig a hasam, akkor érzek egy enyhe, kellemetlen, leginkább tompa érzést. Ez állandóan jelen...
        Kedves Doktor Úr! Az lenne a gondom, hogy kb-egy hónapja torok fájással és rossz közérzettel mentem orvoshoz. Kaptam antibiotikumot, de nem javult, majd a nyelvemen hólyagok jelentek meg amire ecsetelőt kaptam.Sokkal jobb nem lett, majd a...
        Tisztelt Doktornő! Jobb oldalt fejemben tompa zsibbadós érzés fog el naponta, az érzés elmúlik, majd később újra érzem. Bal oldalt a halántékomnál lüktet, már-már pattog az ér a fejemben. Ezekkel egy időben furcsa, nehezen leírható...
        TISZTELT DOKTOR UR! ÉDESANYÁM MIATT IROK ÖNNEK NAGYON KEMÉNY HASI FÁJDALMAI VANNAK.AGASZTRÓN IBS T ÁLLAPITOTTAK MEG.HASMENÉS NÉLKÜL ENNEK MÁR TÖBB MINT FÉLÉVE. MÁR JÓ IDEJE PEDIG HASI RÁNGÁSA VAN OLYAN MINT ACSUKLÁS CSAK HANGTALAN ÉS AZ...
        Kedves Webbeteg! Gábor vagyok, 19 éves. Már 4 éve rendszeresen járok edzőterembe, súlyzós edzést végzek. Ez mellett, hetente 1 vagy 2 alkalommal végzek kardiovaszkularis mozgást is. Az utóbbi másfél hónapban jelentkezett nálam, hogy alacsony...
        Kedves Doktor Úr! 2017 év elején tervezett kalória számlálásos (napi 1100 kcal) fogyókúrába kezdtem. Hogy ennek köszönhetően, vagy az alkalmankénti hashajtó következményének köszönhetően- nem tudom-, de sikerült egy akut súlyos...