Öröklés
Üdvözlöm
Anita vagyok debrecenből
Egy olyan kérdésre szeretnék választ kapni, hogy tervezzük a babát, viszont én is és a párom is csecsemőkorban csípőficamos volt, a kérdés az hogy a baba örökölheti e ezt? illetve van e olyan vizsgálat ami ezt kiderítheti?
Válaszát előre is köszönöm
Legfrissebb cikkek a témában |
WEBBeteg Szakértő válasza a csípőficam témában
Kedves Anita!
Mivel a csípőficamnak többféle típusa van, így azt javaslom, keresség fel a genetikai tanácsadót a Debreceni Egyetem Szülészeti- és Nőgyógyászati Klinikán mindkettejük papírjaival.
Emellett tudniuk kell, hogy minden megszületett babát szűrnek csípőficamra is, tehát mindenképpen a megfelelő kezelést kapja majd, ha esetleg felmerül a csípőficam.
Üdvözlettel: Dr. Farkas Ágnes
Kedves Anita!
A csípőficam kialakulását mind genetikai, mind környezeti tényezők együttesen befolyásolják.Hazánkban a gyakori veleszületett rendellenességek közé tartozik, családi hajlam esetén gyakoribb, mint ahol nem volt a családban ilyen. Kétféle öröklődési háttere van: egyik maga a hajlam, melyet sok kis gén együttesen alakít ki (ez az a forma, amely családi halmozódásnál előfordul), a másik az un, általános ízületi lazaság, mely domináns öröklésmenet által jön létre, s ez ellentétben az előzővel, más ízületeket is szokott érinteni. Nálunk 3 kötelező csípőszűrési vizsgálat van, az első 3-4 napos korban.Ez részben fizikális vizsgálatot, másrészt UH vizsgálatot foglal magában. Az ekkor felismert és kezelt ficam korrekt eredményt ad későbbi maradványtünet nélkül. Azt, hogy az anyaméhben uh vizsgálat megmutatja-e a csípőízület fejlődési rendellenességét, leginkább uh-ban jártas szülész szakorvos tudná megmondani, véleményem szerint megoldható a vizsgálat magzati korban is.Gondolom, ez nem befolyásolja a baba megtartásában való döntését, hiszen, mint írtam, korrektül kezelhető.
Üdvözlettel: Dr. Juhász Csaba, traumatológus