Szivizotop

Szeretném megkérdezni, hogy a szivizotop vizsgálatot miyen anyaggal csinálják, okozhat-e szövödményt vagy lehet-e mellékhatása?

Nekem egy csomó gyógyszer szedése után szokott lenni a gyógyszertől mellékhatás, ezt az orvosnak mondtam is. pl: talliton, algopirin stb.  Ha igen akkor mire számithatok pl: hányinger, szédülés stb.

A szivkatéterezés során nem volt semmi mellékhatás és szövödmény itt lehet-e?

A szivizotop vizsgálatot, hogy csinálják?

Legfrissebb cikkek a témában

WEBBeteg Szakértő válasza szívizotóp témában

Kedves kérdező!

A SPECT vizsgálat során radioaktív anyagot, izotópot juttatnak a szervezetbe, mely beépül a szívizomzatba. Ha valamelyik, szívizmot ellátó éren (koszorúéren) szűkület van, az adott területre nem/kevésbé jut el az izotóp. Egy speciális, ún. gamma-kamerával több irányból felvételek készülnek a szívről, ez a kamera érzékeli az izotóp által kibocsájtott sugárzást - ha valahol nem észlelhető sugárzás, ott valószínűleg keringészavar, érszűkület van.

Bár az izotóp kapcsán is leírásra került fejfájás, hányinger, kipirulás, esetleg kiütés, a kellemetlen panaszok, tünetek, mellékhatások inkább a terheléses vizsgálat során vénába adott gyógyszerek (értágítók) hatásának tudhatók be. Ezekkel a gyógyszerekkel igyekeznek a vizsgálat alatt keringészavart provokálni, kiváltva a futást/biciklizést. Ennek megfelelően (hasonlóan a munkavégzés közben jelentkező anginás panaszhoz) a vizsgálat során is jelentkezhet mellkasi fájdalom. Az értágító hatására vérnyomásesés, szapora pulzus, illetve a hörgők összeszűkülése miatti légszomj jelentkezhet. A kellemetlen mellékhatásokat gyógyszeresen fel lehet függeszteni.

Más esetben, ha a fenti értágító nem adható, olyan szert adnak, mely a pulzusszámot emeli. Emiatt szapora szívdobogás, melléütések (extraszisztolék) jelentkezhetnek.

A vizsgálatot végzők felé mindenesetre érdemes jelezni az Ön által felsorolt gyógyszerekre adott választ, bár ez valószínűleg nem fog gondot okozni a szcintigráfia során.Üdvözlettel: Dr. Bene Orsolya

Figyelem! A válasz nem helyettesíti az orvosi vizsgálatot, diagnózist és terápiát. A kérdésben megfogalmazottakért portálunk nem vállal felelősséget.
Kérdés: 2009. május 21., 23:00; Megválaszolva: 2011. október 03., 13:42
Kérdések és válaszok: Szív- és érrendszeri betegségek
Bal pitvar kissé tágabb
Tisztelt Doktornő! 42 éves vagyok ,1980-ban műtöttek szívre.Voltam cardiológián és szeretnék érdeklődni van -e ok az aggodalomra. EKG:...
Emelkedett Ck és LDH
Kedves Doktornő! Évek óta 300-500 U/L között mozog a Ck érték a laborletetemen.Ezt eddig a fizikai munkára fogtam.Most viszont az LDH érték is igen...
Nagyon magas diasztolés érték
KEdves Doktor Nő! Már kétszer is mértem nagyon furcsa vérnyomás értéket. Mindkét esetben éppen "pánik" szerű roham alatt, heves szívdobogás...
Covid 19 oltás
Tisztelt Doktor Nő! A házi orvosom hétfőre Szputnyik vakcinára jegyzett elő választást sem hagyva hogy elfogadom e ezt a vakcinát vagy sem. Mivel...