Apámnak elmebaja van, paranoid skizofréniával diagnosztizálták. Mit lehetne tenni, hogy befeküdjön az elmegyógyba magától? Mentőket lehet hívni hozzá?
Itthon eléggé kibírhatatlan, mindenbe beleszól, nem dolgozik, gyógyszereit a "legaljább" italokkal veszi be, amiket természetesen egész nap fogyaszt. A saját érdekében is jó lenne befeküdnie pár napra, de mikor mondjuk neki, mindig azt mondja: "ti innen nem túrtok ki! "
Egy kirohanását felvettem és feltettem az Internetre, aki komolyan szeretne hozzászólni, segíteni.
Szerencsére nem bántott eddig se engem, se édesanyámat (így lakunk hárman) , mert túl gyenge hozzá.
Elköltözni sajnos nincs lehetőségünk.
WEBBeteg szakértő válasza paranoid skizofrénia témában
Tisztelt Levélíró!
A kérdés címszó alatt találtam meg a legfontosabb pontokat, vagyis valaki (pszichiáter remélem) , valamikor, valahol (fekvőintézeti vagy ambuláns vizsgálat során) felállította a diagnózist édesapjánál, illetve gyógyszereket javasol neki, amivel kapcsolatban feltételezem, hogy időnként kontrollálva van orvos által. Ha ez a betegsége, akkor valószínűleg ő már le van százalékolva (vagyis mentesítve a 8 óra munkavégzés alól) , ezáltal tétlenebb. Kérdés persze, hogy az alkohol (="legaljább italok? ") régebbi-e mint az elmebetegség, vagy annak a következménye? Szóval semmiképp nem mondható jelenleg tünetmentesnek.
A fő kérdés, mit tehet ilyenkor a hozzátartozó?
1. mindig fontos a konzultáció, visszajelzés a kezelőorvosnak, aki aktuálisan tud tanácsot adni
2. kezelőorvos azt is elmondaná, hogy milyen esetben lehet kihívni a mentőket, de általában véve akkor, ha az illető "ön-vagy közveszélyeztető állapotban van"
3. ugyanakkor a kezelőorvos is segíthet abban, hogy a beteget rábeszélje a kórházi kezelésre, ha ő is "dekompenzáltnak" látja a beteget (ez mindig annak a függvénye, hogy tudjuk esetenként mit lehet terápiásan elérni) Ha pedig már feküdt az apja kórházban, lehet arra emlékeztetni, hogy mi vezetett oda ill miben segíthetne neki a kórház.
Ezek után a hozzátartozók alapvető joga, hogy amennyiben a beteg nem együttműködő (személyéből fakadóan öntörvényű) , az együtt-ill. különélésben döntsön, a beteg- hozzátartozó gondnokság alá heyezését kezdeményezze annak belátóképessége híján, és végső esetben elmeszociális otthoni felvétel kérelmet elindítsa.Üdvözlettel: Dr. Bakos Cinnia Dóra, pszichiáter
