Endokrinológia: növények fitoösztrogéntartalma?
Tisztelt Szakértő!
33 éves vagyok, idén júniusban mellrákot diagnosztizáltak nálam (még menstruálok, 2éves kisfiam szoptatása alatt alakult ki a csomó a mellemben) , a szövettan alapján nagyon agresszív, gyorsan osztódó daganatról van szó, 100%-ban ösztrogén és progeszteron pozitív, HER2+++. Most kemoterápiát kapok, utána hormonkezelést tervez az orvosom.Sokat olvastam a rákbetegségben ajánlott táplálkozásról, különféle diétákról.Ezekben gyakran szerepel, hogy el kell hagyni az állati fehérjéket, és pl. sok szójaterméket kell fogyasztani.Ugyanakkor azt is olvastam, higy sok növényben, de a szójában kifejezetten sok fitoösztrogén van (pl. változókori tünetek enyhítésére is ajánlanak különböző szójakivonatokat) Az lenne a kérdésem, hogy mivel nálam hormonérzékeny daganatról van szó, nem káros-e a sok szója fogyasztása, nem hat-e ez a hormonkezelés ellen? Azt olvastam, hogy a fitoösztrogéneknek agonista, és antagonista hatásuk is lehet.Lehet azt tudni, hogy mikor milyen? Kérem, ne írja. hogy kérdezzem meg erről a kezelőorvosomat, mert megtettem, és fogalma sincs róla, egyébként is negatívan nyilatkozik mindenféle természetes "gyógymódról", illetve a helyes táplálkozás gyógyulásban való szerepéről. A betegségemről talán még annyit, hogy júliusban kiderült, hogy apró tüdőáttéteim is vannak, tehát a hormonkezelést folyamatosan kapni fogom, kiújulás, illetve az áttétek növekedése esetén pedig újabb kemoterápiát.Szíves segítségét előre is köszönöm.Üdvözlettel: Eszter
Dr. Váróczy László PhD válasza fitoösztrogén témában
Kedves Eszter!
Kicsit hosszabban válaszolok a szokásosnál, mert úgy látom, hogy csaknem "szakértővel" van dolgom.
33 éves korban megbetegedett emlőrákban. Az bizony elég nagy baj.
Pláne, ha éppen kisgyermeke is van az embernek.
Ennek a lelki terhe szinte elviselhetetlen, de pont az Ő érdekében erőt is kell adjon egy évekig tartó küzdelemhez.
Lényeg:
Nem írja a Grade-nek nevezett fokozatot, de gondolom, hogy Grade III típusról van szó. Sajnos nem írja a szövettani szerkezetet (ductális vagy lobuláris) , de a nyirokcsomók állapotát sem.
Mindenesetre a kicsi tüdő-áttétek is nagyon rosszat jelentenek. Tényleg egy hónappal a primér daganat felfedezése után (júniusról júliusra? ) már áttétek jelentkeztek, vagy a daganat már régebben ott volt a mellben?
A hormonreceptor erős pozitivitás azért javít a helyzeten, az végre egy jó hír.
Igen agresszív kemoterápiát kell kapnia legalább 6 ciklusban, mely kombinált kezelés tartalmazzon mindenképpen tiszafa származékot (Taxol-t, vagy Taxotere-t) is, majd utána a menstruáció leállását (a petefészkek időleges leállását) előidéző Zoladex injekciókat kellene kapni 5 éven keresztül. A Zoladex (goserelin) mellé Zitazonium (tamoxifen) tablettát is javasolt adagolni.
Hajhullással számoljon, majd a hormonkezelés alatt igen erős klimaxnak megfelelő tünetekkel.
A HER2 +++ pozitivitás miatt Herceptint is kellene kapnia a kemoterápia és a hormonkezelés mellett.
Rosszabbodás esetén (pl. a tüdőáttétek növekedni kezdenek) a kemoterápia más szerekre történő váltása, sőt bizonyos "célzott" terápiák is szóba jönnek (pl. a daganatos erek képződését némileg gátló Avastin (bevacizumab)
Ösztrogén (akár fitoösztrogén) tartalmú anyagokat most semmiképpen ne szedjen!
A táplálkozással és egyéb szerekkel való bűvészkedés nagy része igen jó üzlet. A női lapokban - és sokszor a patikákban ingyen elvehető reklámújságokban - olvasható közlemények ugyanazokat a dolgokat írják le évek/évtizedek óta. Néha az az érzésem, hogy a cikkek évenként-szó szerint megismételődnek ebben, vagy abban a lapban. Szajkózzák a fokhagymát, a céklát, az aloe verát, a bioenergiát, a búzacsírát, a macskakarmot, a cápaport, a sárga - piros zöldségek -gyümölcsök flavonoidjait, a fagyöngyöt, a különféle vizeket, stb. és kizárólag a veleszületetten rohadék irígy doktorokat tartják felelősnek azért, hogy ezek igazándiból nem nyertek teret a klasszikus orvoslásban.
Miért mondom ezt? Mert igazi szakmailag megalapozott, a gyógyszervizsgálatok logikája szerint szabályozott, ú.n. kontrollált, prospektív, kettős vak (stb.) vizsgálat egyik ilyen anyagnál sem igazolt valódi, jelentős (hogy már a biostatisztika nyelvén beszéljünk "szignifikáns") hasznot - legalább is emberben, kukacokon, fehér egereken és tücskökön talán igen.
Nem akarom a táplálék-kiegészítőket gyártó - óriási haszonkulccsal és ezért hatalmas tőkével rendelkező - cégeket megnevezni, de sokszor a fent említett cikkecskékkel azonos oldalon - vagy a szemben lévőn - láthatja (egész véletlenül) az éppen aktuális "csodaszer" hirdetését, telefonnal, e-mail-lel. Természetesen irreális áron kerülnek forgalomba.
Ettől még hatásosak lehetnének, de sajnálatomra nem jók, mármint rák ellen.
Javaslatom: az egészséges életmód, a rendszeres testmozgás, a kiegyensúlyozott táplálkozás, a nyugodt családi élet, stb. fitten tartja az embert, és könnyebb lesz elviselni a kezelésekkel járó kemény megpróbáltatásokat. Egyen azt, amit a szervezete kíván, ez belénk van kódolva évezredek óta. A káros, szervezetünknek nem kellő dolgokat úgyis elutasítjuk, ez is belénk van kódolva - védekezünk, életben akarunk maradni. Fogja tapasztalni, amikor a kemoterápiát kapja: a szervezet azt hiszi, hogy meg akarják mérgezni, és hányingerrel, hányással reagál, pedig nem jutott a gyomrunkba semmi romlott, se mérgező bogyók, se pl. mérgesgomba sem. Mégis kiűrítjük a gyomrunkat, hányunk. Mert a hányásközpontunk veszélyt jelez, meg akar óvni minket a bajtól.
Küzdjön saját maga, és a családja miatt!
Ha néha-néha megtisztel levelével, követném sorsa alakulását.
KézcsókkalÜdvözlettel: Dr. Nagykálnai Tamás
