Segítségnyújtás elmulasztása: feltétel-e az eredmény?
Dr. Szabados György igazságügyi orvosszakértőtől kérdezném.
Mit változtat a segítségnyújtás elmulasztása elbírálásán az, hogy nem bizonyítható, hogy korábbi orvosi ellátás esetén a beteg élete megmenthető lett volna vagy sem?
Egyáltalán feltétele-e a segítségnyújtás kötelezettségnek az, hogy az milyen eredményhez vezet?
Tisztelettel: Bakondi Jánosné
Legfrissebb cikkek a témában |
WEBBeteg Szakértő válasza a segítségnyújtás elmulasztása témában
Tisztelt Kérdező!
A segítségnyújtás elmulasztása, mint bűncselekményi tényállását a Büntető Törvénykönyv 172§-a definiálja az alábbiak szerint:
„172. § (1) Aki nem nyújt tőle elvárható segítséget sérült vagy olyan személynek, akinek az élete vagy testi épsége közvetlen veszélyben van, vétséget követ el, és két évig terjedő szabadságvesztéssel, közérdekű munkával vagy pénzbüntetéssel büntetendő.
(2) A büntetés bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztés, ha a sértett meghal, és életét a segítségnyújtás megmenthette volna.
(3) A büntetés bűntett miatt három évig, a (2) bekezdés esetén öt évig terjedő szabadságvesztés, ha a veszélyhelyzetet az elkövető idézi elő, vagy ha a segítségnyújtásra egyébként is köteles.
(4) A (3) bekezdés utolsó fordulata nem alkalmazható azzal szemben, aki a közlekedési szabályok alapján köteles a segítségnyújtásra.”
A törvényi meghatározásból egyértelműen megállapítható, hogy a segítségnyújtás alapeset megállapításának nem feltétele annak bizonyítható vagy nem bizonyítható volta, hogy a segítségnyújtás esetén az alany élete megmenthető lett volna.
Amennyiben az alany meghal, a körülmények figyelembevétele mellett megállhat a cselekmény minősített esete is (172§ (2) bek).
A cselekmény csak szándékos magatartással és mulasztással megvalósítható bűncselekmény. A segítségnyújtás elmulasztása immateriális cselekmény: Azaz megállapításának nem feltétele, hogy eredménnyel járjon.
Tehát a cselekmény megállapításakor nem releváns a cselekmény eredménye, azonban a bűncselekmény minősítésében szerepet játszhat.
Üdvözlettel: Dr. Barcsai Tímea, jogász