Vérkép policitémia 2.
Kedves Doktor úr!
Köszönöm előző válaszát!
Eddig történtek: férjemnél a kardiológián normál adatok születtek, uh rendben.
A hematológián azonban csak kicsit csökkentek az eredmények, és a gapa (nem tudom, jól írom-e) vizsgálaton 130 lett az érték. (a felső határ 100) . Ezért férjemet vérlecsapolásra küldik és genetikai vizsgálatra, majd csontvelő biopsziára.
Kérdéseim: ha beigazolódik a gyanú és tényleg policitémia, azt hogyan gyógyítják? Mennyiben befolyásolja ez a munkavégzését, életvitelét? Sportolhat tovább? Milyenek a kilátások, mennyire gyógyítható vagy tehető stabilabb állapotba? Tényleg innentől már csak 10-15 év van hátra?
Várom nagyon válaszát!
És köszönöm!
Timea
WEBBeteg szakértő válasza policitémia témában
Kedves Tímea!
Tüdőgyógyászati vizsgálat történt-e a férjénél? Ugyanis elsősorban idült tüdőbetegségek (dohányzás! ) okoznak szekunder policitémiát. Hasi ultrahangra is szükség volna a máj és a lép méretének megítélése céljából. Az Ön által közölt GAPA score a mi klinikánkon használt referenciatartomány szerint még normális (40-140) . De hogy tiszta vizet öntsenek a pohárba: tényleg el kell végezni a genetikai vizsgálatot és a csontvelővételt, ez alapján eldönthető, hogy a policitémia elsődleges vagy másodlagos-e. Az elsődleges (primer) policitémia gyógyítása döntően vérlecsapolással történik, előrehaladott esetekben kemoterápia is szóba jön. Az Ön által hallott 10-15 éves túlélés egy átlagnak tekinthető, amibe a 60-70 éves betegeket is beleszámolták. Az Ön férje, ha teljesen panaszmentes, teljesen normális életvitelt folytathat, remélhetőleg még jó sokáig....Üdvözlettel: Dr. Váróczy László hematológus, egyetemi adjunktus
