Pajzsmirigyműtét
Tisztelt Dr. Lengyel Csongor!
Több, mint egy éve operálták a pajzsmirigyemet, a bal oldali lebenyben rosszindulatú göb volt. Műtét után mindkét hangszalagom lebénult. Beszélni alig tudtam, a folyadékot félrenyeltem, állandóan köhögtem és fizikai terhelésre fulladtam, ha már egy pár métert sétáltam úgy éreztem megfulladok. A panaszok nagy része már elmúlt, de sajnos fizikai terhelésre még mindig fulladok (pl. lépcsőzés, takaritás) , nem olyan vészes, mint pár hónappal ezelőtt, vagy a műtét után közvetlen, de kellemetlen. Rendszeresen járok fül-orr-gégészetre és azt mondták, hogy lehet meg kellene csináltatnom a hangréstágitó műtétet. Szeretném megkérni doktor urat, mivel vidéki vagyok, hogy tudna-e ajánlani orvost, hogy kivel kellene ezt a műtétet elvégeztetni. Egyáltalán mivel jár ez a műtét?
Segitségét előre is köszönöm.
WEBBeteg szakértő válasza hangréstágító műtét témában
Kedves Kérdező!
A hangréstágító műtéteknek több típusa van. Ami általános jellemzőjük az az, hogy altatásban végezzük őket, és endoscopos módszerekkel. Azaz nem kell kívül metszéseket vezetni a nyakán, minden beavatkozás mikroműszerekkel a száján át bejutva a gége lumenébe történik.
Ezután akár hagyományosnak mondható eszközökkel, akár lézerrel manipulálva valamelyik hangszalag oldalra rögzítésével tágabbá teszik a hangrést.
A módszer választását az operatőr és a beteg igényei együtt határozzák meg.
A műtét hátránya amivel számolni kell: a hangrés tágításával a hang minősége romlik. Műtét után hangterápiára van szükség. A beszéd nehezebbé, a hang gyengébbé, rekedtebbé válik.
Az orvosválasztásról:
Nem minden fül-orr-gégészet végzi a fenti beavatkozásokat, a nagyobb centrumok azonban igen. A kezelőorvosa bizonyára olyan intézetbe fogja utalni, mely Önhöz legközelebb esik, és jártas ezekben a műtétekben.Üdvözlettel: Dr. Piros Zsuzsanna
