Diabetes- cukorbéletmódváltozáskor miért nem csökken a cukor
Kb. 10 évvel ezelőtt véletlenszerűen megállapították, hogy cukros vagyok. Ez visszahatott a családi életemre is. Gyógyszeres vagyok. Reggel 6 mg Glimepirid, és 3x1 adimet (850 mg). Januárban még 98 kg. voltam, de átalakítottam az étkezési szokásaimat, rengeteg párolt hús, zöldség, kenyeret nem szeretem, s így reggelente egy zsömle + felvágott, paprika, paradicsom, tej. Ebédnél is figyelek a kalóriákra, s ha tehetem főzeléket valamilyen feltéttel eszem. Jelenleg 93 kg vagyok. A vizeletemben nincs cukor, de a véremben sajnos van, s mostanában nem tudom 10 alá levinni. Mit javasol? Min kellene változtatnom? Ön szerint a folyamatos gyógyszert nem kellene megváltoztatni?
Köszönöm tanácsát. Kis jövedelmű vagyok, de keresek egy olyan orvost, aki nemcsak azzal foglalkozik, hogy "fogyni kéne", hanem SEGÍT a betegségem szakszerű kezelésében
WEBBeteg szakértő válasza 2. típusú cukorbetegség témában
Tisztelt Kérdező! Sajnos a 2-es tipusú cukorbetegség egy előrehaladó folyamat. Alapja az inzulinrezisztencia, amely miatt a szervezet a normálistól nagyobb, mennyiségű inzulin elválasztására kényszerül. Ennek fokozására alkalmas gyógyszer például az Ön által szedett Glimepirid. Az évek során az inzulintermelő képesség kimerül ilyenkor már a gyógyszerek sem lépesek biztosítani az elegendő inzulin elválasztást. Ön is már a maximális dózisban szedi a Glimepiridet, úgyhogy ezen már emelni nem lehet. Ezen kívül az inzulinérzékenységet lehet javítani, erre alkalmas gyógyszer az Adimet (metformin hatóanyag). Ezt is eléggé nagy dózisban szedi. 3x1000 mg-ig lehet emelni a dózist. Azonban legalább ugyanilyen kedvező inzulinérzékenységre kifejtett hatása van a rendszeres fizikai aktivitásnak és a fogyásnak. A leírt testtömeg alapján Önnek van túlsúlya, ezért biztatják a testtömegcsökkentésre. Az Ön érdekében, nem bántásból. Ugyanis valóban jelentősen javulnak a vércukorértékek már 4-5 kg fogyás mellett is. Azonban valóban nagyon nehéz, csak kitartó, következetes diétával és rendszeres fizikai aktivitással lehet tartós eredményt elérni. A fizikai aktivitás heti 3 alkalommal 45 perc tempós gyaloglás is lehet. Ez is eredményes. A diétájában is lehet még módosítani. Cukorebetegeknek nem ajánlatos reggelire tejet fogyasztani, mert hirtelen magas vércukoremelkedést idéz elő. A reggelijében az egy zsömle szénhidráttartalma elegendő, a tejet ki kellene hagyni, helyette édesítőszeres tea fogyasztása javasolt. Egy gyógyszercsoporttal még bővíthető a gyógyszeres terápiája, azonban ha a három gyógyszer kombinációja sem vezet eredményre, akkor szükségessé válik az inzulinterápia bevezetése. (Általában 10 éves cukorbetegség tartam után ez bekövetkezik.) Üdvözlettel.
A válasz 5 évnél régebben keletkezett, így egyes tanácsok napjainkra túlhaladottá válhattak.