Túlzott szőrnövekedés
Tisztelt DoktorÚr/Nő!
17 éves lány vagyok. 11-12 éves koromban kezdtem el szőrösödni, sokkal korábban, mint a korombeliek. A szeméremszőrzetem is ekkor alakult ki. Hosszú, sötét, sűrűn nőt szőrszálak nőttek/nőnek a lábamon, de még a köldököm alatti részen is. Azóta a gyantának hála fakult kicsit, de még így is erős és sűrű. A karomon viszont teljesen normális, alig látható szőrszálak vannak.Nemrég elmentem lézeres szőrtelenítésre, ahol azt mondták menjek el vérvizsgálatra, hogy kiderüljön van e hormonproblémám, mert ha igen, akkor a lézeres szőrtelenítés sem ér semmit. Átolvastam egy listát a hormonzavar tüneteiről, amiből kiderült, hogy a sok pattanás és miteszer, valamint, az hogy a sebek után hosszú ideig heg marad, szintén tünet. Ezek jelen vannak az én esetemben is. Kérdésem az lenne, hogyha ez hormonzavar, gyógyítható e? Vagy a tünetek megszüntethetők e?
Válaszát nagyon köszönöm.
WEBBeteg szakértő válasza szőrösödés témában
Kedves Hölgyem!
Az, hogy 11-12 éves korban már elkezdődött a nemi érés, teljesen normális folyamat, napjainkban már vannak 10 éves lányok is, akiknek megjön a mensese.
Amit viszont jól érez, hogy a fokozott szőrzetnövekedés, és a hegekkel gyógyuló pattanások, zsíros bőr, esetleg túlsúly utalhat hormonzavarra, ezért valóban indokolt a kivizsgálás. Nőgyógyász-endokrinológushoz kellene mennie, és persze, lehet kezelni a hormonális zavart is, ami lehet egy magasabb tesztoteronszint, de akár bonyolultabb eltérés, mint a PCO-szindróma is, ami magyarul sokcisztás petefészket jelent. Nem ír a mensesek rendszerességéről, és egyéb tünetekről, amik még fontosak lehetnek.
Amíg kiderül, hogy van-e (és milyen az) hormonzavar a háttérben, amit elkezdhetnek kezelni, addig javaslom, hogy a bőrproblémáival forduljon bőrgyógyászhoz, mert a folyamatos ápolás nagyon fontos, hogy ne maradjanak hegek, és könnyebben kezelhető legyen bőre.
Üdvözlettel: Dr. Farkas Ágnes
Kedves Kérdező!
A legfontosabb az endokrinológiai kivizsgálás, mert ha a nemi hormonok szintjét sikerül normál szintre beállítani, akkor a pattanásosság és a fokozott szőrösödés is jó irányba fog változni.
Amit bőrgyógyászati szempontból addig megtehet:
Az arcra komplex kezelést alklamazzon, faggyúoldó lemosót (pl. Lubexyl) , antibakteriális ecsetelőt (pl. Zineryt, Dalacin-T) , éjszakára szárító, gyulladáscsökkentő rázókeveréket (pl. szalcil-kénes rázó) . Kezdetben talán ez a komplex kezelés megakadályozza a pattanások kialakulását, ha ez sem lenne hatásos, erősebb kezelés jön szóba, pl. belsőleg antibiotikum. Az antibakteriális ecsetelőt háziorvosa is felírhatja receptre, a másik kettő szer recept nélkül kapható a patikákban.
A sebekre szilikontartalmú gél hatékony lehet.
Ha a javasolt kezelések ellenére továbbra is fennállnak a panaszok, keressen fel egy bőrgyógyászt.
Üdvözlettel: Dr. Csuth Ágnes, háziorvos
