FLUMIN BÉRES filmtabletta

1. Milyen típusú gyógyszer a Flumin Béres filmtabletta és milyen betegségek esetén alkalmazható?

A Flumin Béres filmtabletta a megfázás és influenza tüneteinek enyhítésére szolgáló gyógyszerkombináció felnőtteknek és serdülőkorúaknak12 éves kortól.

A készítmény több hatóanyag kombinációját tartalmazza, így egyszerre enyhíti a megfázás és az influenza több tünetét:

•paracetamolt, amely fájdalom- és lázcsillapító hatású,

•fenilefrin-hidrokloridot, amely szabaddá teszi a náthásan eldugult orrot és és segít az orrmelléküregek szabaddá tételében,

•koffeint, amely segít a megfázással járó levertség leküzdésében,

GYÓGYSZERINFÓK

Hatóanyag: paracetamol
ascorbic acid
caffeine
phenylephrine
Terpin

Vényköteles: igen

Kiszerelések és további adatok:

•terpin-hidrátot, amely köptető hatású,

•aszkorbinsavat (C-vitamin), amely a megfázás és influenza kapcsán fellépő fokozott C-vitamin igényt elégíti ki.

A különböző panaszok enyhítésére Önnek nem kell több, különféle gyógyszert bevennie, azokat a Flumin Béres filmtabletta egyszerre enyhíti:

•csökkenti a lázat,

•csillapítja a fejfájást,

•megszünteti az orrdugulást és segít az orrmelléküregek szabaddá tételében,

•enyhíti a torokfájást, és az orrmelléküreg-gyulladással járó fájdalmat.

2. Tudnivalók a Flumin Béres filmtabletta szedése előtt

Ne szedje a Flumin Béres filmtablettát

  • ha allergiás (túlérzékeny) a hatóanyagokra vagy a gyógyszer (6. pontban felsorolt) egyéb összetevőjére,
  • ha máj-, vagy súlyos vesebetegsége van,
  • ha magasvérnyomás- vagy szívbetegsége, illetve ritmuszavara van,
  • ha alacsony a fehérvérsejt száma,
  • ha pajzsmirigy túlműködése van,
  • ha bizonyos más gyógyszereket is szed (további információért lásd „A kezelés ideje alatt alkalmazott egyéb gyógyszerek”),
  • ha ún. glukóz-6-foszfát-dehidrogenáz-hiány örökletes betegségben szenved,
  • ha Ön korábban, illetve jelenleg vesekövességben szenved,
  • ha rendszeresen alkohol-tartalmú ital fogyaszt.
  • 12 évesnél fiatalabb gyermekeknek, a magas hatóanyag tartalom miatt, nem adható.

Figyelmeztetések és óvintézkedések

A Flumin Béres filmtabletta szedése előtt kérdezze meg kezelőorvosát,

  • ha tüdőasztmára utaló tünetei vannak;
  • ha magasvérnyomás-betegségben szenved;
  • ha szív- és pajzsmirigybetegségben szenved;
  • ha máj-, illetve vesebetegségben szenved;
  • A készítmény befolyásolhatja egyes laboratóriumi vizsgálatok eredményeit (pl. a vércukor-értékeket), ezért vér- és vizeletvizsgálat értékelésekor jelezze az orvosnak, hogy Flumin Béres filmtablettát szed.

Ha a készítmény alkalmazása során a betegség tünetei 3 napon belül nem enyhülnek, vagy éppen, hogy súlyosbodnak, orvosi ellenőrzés javasolt.

Gyermekek és serdülők

12 évesnél fiatalabb gyermekek nem szedhetik a készítményt!

Egyéb gyógyszerek és a Flumin Béres filmtabletta

Feltétlenül tájékoztassa kezelőorvosát vagy gyógyszerészét a jelenleg vagy nemrégiben szedett egyéb gyógyszereiről, beleértve a vény nélkül kapható készítményeket is. 

A Flumin Béres filmtabletta szedése előtt kérjük, feltétlenül kérje ki a kezelőorvos, vagy a gyógyszerész tanácsát, ha a következő készítményeket szedi:

  • véralvadásgátló készítményt (kumarin származékok), 
  • gyomor ürülését elősegítő gyógyszert (metoklopramid, domperidon)
  • koleszterin- és vérzsírszint csökkentő gyógyszert (kolesztiramin),
  • gyomorsav termelést csökkentő gyógyszert,
  • fogamzásgátló szereket,
  • szalicilát és szalicilamid-tartalmú láz és fájdalomcsillapítót, 
  • metirapon-tartalmú, szteroid hormonok képződését gátló gyógyszert, 
  • szívelégtelenség kezelésére szolgáló digitálisz-tartalmú gyógyszereket
  • egyes vérnyomáscsökkentő gyógyszereket (béta-blokkolók)
  • mexiletin-tartalmú szívritmuszavar kezelésére szolgáló gyógyszert, 
  • egyes antibiotikumokat (ciprofloxacin, enoxacin, norfloxacin, ofloxacin, eritromicin, kloramfenikol) és vírusellenes szereket (ritonavir), 
  • allergia kezelésére alkalmazott feniramin-tartalmú gyógyszereket, 
  • bizonyos pszchiátriai betegségekben alkalmazott lítiumot, 
  • a vas anyagcsere zavarának kezelésére szolgáló desferoxamint, 
  • vas, réz, B12 vitamin-tartalmú készítmények..

A Flumin Béres filmtabletta nem alkalmazható együtt:

  • egyéb, influenzára, megfázásra, orrdugulásra ható, illetve egyéb paracetamol-tartalmú gyógyszerrel (láz- és fájdalomcsillapítók egy része, beleértve a vény nélkül kapható gyógyszereket is),
  • a májműködés fokozódásához vezető gyógyszerekkel, pl. egyes altatószerek, epilepszia elleni szerek, tuberkulózis (TBC) kezelésére szolgáló szerek,
  • MAO-gátlókkal (depresszió kezelésére használatos gyógyszerek) végzett kezelés alatt, ill. azt követően 14 napig, 
  • tri-, vagy tetraciklusos antidepresszánsokkal (depresszió kezelésére használatos gyógyszerek), 
  • egyes szülészetben használatos gyógyszerekkel (ergot alkaloidok, oxitocin),

A Flumin Béres filmtabletta egyidejű alkalmazása étellel, itallal és alkohollal

A készítmény alkalmazása során az alkohol-tartalmú italok nem fogyaszthatók.

Terhesség és szoptatás

Mielőtt bármilyen gyógyszert elkezdene szedni, beszélje meg kezelőorvosával vagy gyógyszerészével. A Flumin Béres filmtabletta szedése terhesség és szoptatás időszaka alatt nem javasolt.

A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Nincs hatással a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre.

A Flumin Béres filmtabletta tartrazint tartalmaz

A készítmény segédanyagként tartrazint (E102) tartalmaz, amely allergiás reakciókat okozhat.

3. Hogyan kell alkalmazni a Flumin Béres filmtablettát?

Ezt a gyógyszert mindig pontosan a betegtájékoztatóban leírtaknak, vagy az Ön kezelőorvosa vagy gyógyszerésze által elmondottaknak megfelelően szedje. Amennyiben nem biztos az adagolást illetően, kérdezze meg kezelőorvosát vagy gyógyszerészét.

A készítmény szokásos adagja:

Felnőttek és 12 éves vagy annál idősebb serdülőkorúak számára:

4-6 óránként 1-2 tabletta.

24 órán belül legfeljebb 8 tabletta vehető be.

Orvosi ellenőrzés javasolt abban az esetben, ha a készítmény alkalmazása során a betegség tünetei 3 napon belül nem enyhülnek, vagy éppen, hogy súlyosbodnak.

A készítményt 12 éves kor alatti gyermekek nem szedhetik!

A tablettákat egy pohárnyi folyadákkal nyelje le.

A tablettán lévő bemetszés csak a széttörés elősegítésére, és a lenyelés megkönnyítésére szolgál, nem arra, hogy a készítményt egyenlő adagokra ossza.

Ha az előírtnál több Flumin Béres filmtablettát vett be

Ne vegyen be többet az előírt adagnál! A paracetamol túladagolása májkárosodást okozhat. Amennyiben az előírt adagnál többet vett be, azonnal forduljon orvoshoz, még akkor is, ha nem érzi rosszul magát! Amennyiben nem tudja elérni a kezelőorvosát, keresse fel a legközelebbi kórházat, és vigye magával a készítmény dobozát!

Ha elfelejtette bevenni a Flumin Béres filmtablettát

Amint eszébe jut, pótolja az elmaradt adagot, kivéve, ha a következő esedékes adagig 4 óránál kevesebb idő van hátra. Utána folytassa a megkezdett módon a gyógyszerelést. Semmiképpen ne vegyen be kétszeres adagot a kihagyott filmtabletta pótlására.

Ha bármilyen további kérdése van a készítmény alkalmazásával kapcsolatban, kérdezze meg orvosát vagy gyógyszerészét.

4. Lehetséges mellékhatások

Mint minden gyógyszer, így ez a gyógyszer is okozhat mellékhatásokat, amelyek azonban nem mindenkinél jelentkeznek. Az ajánlott adagolás betartása során általában nem okoz mellékhatást.

A Flumin Béres filmtabletta mellékhatásai előfordulási gyakoriságuk szerint a következő csoportokba sorolhatók:

Ritka: 1000 beteg közül legfeljebb 1-nél alakulhat ki a mellékhatás.

Nagyon ritka: 10 000 beteg közül legfeljebb 1-nél alakulhat ki a mellékhatás

Nem ismert; a rendelkezésre álló adatokból a gyakoriság nem becsülhető meg.

Ritka: fejfájás, szédülés/bizonytalanság-érzet, álmatlanság, hányás, hasmenés, szívdobogásérzés, vérnyomás emelkedés, vörösvértest-, fehérvérsejt-, vagy vérlemezkeszám csökkenés a vérben, túlérzékenységi reakció (csalánkiütés, nehézlégzés, vizenyő a bőrön és a nyálkahártyákon, asztma)

Nagyon ritka: A paracetamol alkalmazása során nagyon ritkán súlyos bőrreakciókat jelentettek.

Nem ismert gyakoriságú: gyomor-bélrendszeri panaszok, ingerlékenység, vesekőképződés

Ilyen panaszok jelentkezése esetén a készítmény alkalmazását abba kell hagyni, és a kezelőorvost, vagy az orvosi ügyeletet azonnal értesíteni kell. 

Mellékhatások bejelentése

Ha Önnél bármilyen mellékhatás jelentkezik, tájékoztassa kezelőorvosát vagy gyógyszerészét. Ez a betegtájékoztatóban fel nem sorolt bármilyen lehetséges mellékhatásra is vonatkozik. A mellékhatásokat közvetlenül a hatóság részére is bejelentheti az V. függelékben található elérhetőségeken keresztül.

A mellékhatások bejelentésével Ön is hozzájárulhat ahhoz, hogy minél több információ álljon rendelkezésre a gyógyszer biztonságos alkalmazásával kapcsolatban.

5. Hogyan kell a Flumin Béres filmtablettát tárolni?

Legfeljebb 25C-on tárolandó.

A nedvességtől való védelem érdekében az eredeti csomagolásban tárolandó.

A gyógyszer gyermekektől elzárva tartandó!

A dobozon feltüntetett lejárati idő (Felhasználható:) után ne szedje ezt a gyógyszert. A lejárati idő az adott hónap utolsó napjára vonatkozik.

Semmilyen gyógyszert ne dobjon a szennyvízbe vagy a háztartási hulladékba. Kérdezze meg gyógyszerészét, hogy mit tegyen a már nem használt gyógyszereivel. Ezek az intézkedések elősegítik a környezet védelmét.

6. A csomagolás tartalma és egyéb információk

Mit tartalmaz a Flumin Béres filmtabletta?

A készítmény hatóanyagai  500 mg paracetamol, 5 mg fenilefrin-hidroklorid, 25 mg koffein, 20 mg terpin-hidrát és 125 mg aszkorbinsav (C-vitamin) filmtablettánként.

Egyéb összetevők:

Tablettamag: mikrokristályos cellulóz, vízmentes kálcium-hidrogén-foszfát, kopovidon, kroszpovidon, magnézium-sztearát, talkum, povidon.

Bevonat: hipromellóz, mikrokristályos cellulóz, sztearinsav, titán-dioxid (E171), kinolinsárga (E104), tartazin (E102).

Milyen a Flumin Béres készítmény külleme és mit tartalmaz a csomagolás?

Filmtabletta: Sárga ovális alakú, filmbevonatú tabletta, az egyik oldalán bemetszéssel ellátva.

Törési felülelte fehér színű.

A tablettán lévő bemetszés csak a széttörés elősegítésére és a lenyelés megkönnyítésére szolgál, nem arra, hogy a készítményt egyenlő adagokra ossza.

Csomagolás: 

6 db, 7 db,10 db vagy 14 db filmtabletta alumínium/polietilén zárófóliával és fehér polipropilén csavaros kupakkal lezárt fehér polietilén (nagy sűrűségű) tartályban, dobozban.

vagy 

6 db, 7 db,10 db vagy 14 db filmtabletta színtelen, átlátszó PVC/ PVdC//Al buborékcsomagolásban, dobozban. 

A forgalomba hozatali engedély jogosultja

Béres Gyógyszergyár Zrt., 

1037 Budapest, Mikoviny u. 2-4.

Tel.: +36-1-430-5500

Fax: +36-1-250-7251

E-mail: [email protected]

Gyártó: 

Béres Gyógyszergyár Zrt., 

5005 Szolnok, Nagysándor József út 39.

OGYI-T-21714/01 6 x buborékcsomagolásban

OGYI-T-21714/02 6 x tartályban

OGYI-T-21714/03 7 x buborékcsomagolásban

OGYI-T-21714/04 7 x tartályban

OGYI-T-21714/05 10 x buborékcsomagolásban

OGYI-T-21714/06 10 x tartályban

OGYI-T-21714/07 14 x  buborékcsomagolásban

OGYI-T-21714/08 14 x   tartályban

A betegtájékoztató legutóbbi felülvizsgálatának dátuma: 2016. február.

További gyógyszerek paracetamol;ascorbic acid;caffeine;phenylephrine;Terpin hatóanyaggal