A férfiklimax jelei
megjelent:
Hormonháztartásuk a férfiaknak is van, és ha borul, az hasonlóan komoly változásokkal jár, mint a nők esetében. Érdemes figyelni a jelekre, hiszen a férfiklimax is kezelhető.
Merevedési zavarok |
Bár a merevedési zavar a 65 év feletti korosztálynál a leggyakoribb, bármely életkorban kialakulhat. Időszakos, ritka előfordulása önmagában nem tekinthető kórosnak, bárkivel előfordulhat. Részletesen a merevedési zavarok okairól |
A férfiak elvileg életük végéig nemzőképesek. Mégis létezik férfiklimax: az utóbbi években az orvostudomány egyre többet foglalkozik vele, egyre több helyen van andrológiai, azaz férfigyógyászati rendelés, ahol a férfiak változókori problémáival foglalkoznak. A középkorú, 45–60 év körüliek körében egyre gyakoribbak a hőhullámok, a vérnyomás-ingadozás, az alvászavar, a hirtelen hangulatváltások.
A férfiak hajlamosabbak legyinteni az ilyen jelenségekre, vagy ha felfigyelnek is rájuk, ritkán fordulnak orvoshoz. Pedig néhány vizsgálat után kezelhetők a tünetek – gyógyszerrel vagy életmódváltással. Ha időben orvosolják az apró bajokat, a komolyabb betegségek nagy része megelőzhető.
Olvasson bővebben a férfiklimax tüneteiről és a tesztoszteronhiány jeleiről
Hormonok és a férfiklimax
A kapuzárási pánik pszichológiája |
Amikor egy középkorú férfi/nő fiatal nőre/férfira váltja vele egykorú párját, ha életkorától eltérő dolgokba kezd, olyan lépéseket tesz, olyan döntéseket hoz, amelyeket a korábbi életszakaszokban szokás megtenni, ha életkorától nagyon eltérően, figyelemfelhívóan viselkedik, amikor pánikszerűen elkezdi habzsolni az életet, nem figyelembe véve ezzel mások érdekeit, érzelmeit – ilyenkor gyakran rálegyint a környezet: na, ja, szegényre rátört a kapuzárási pánik! A kapuzárási pánik pszichológiája |
Ahogy múlnak az évek, a herék egyre kevesebb tesztoszteront termelnek. Ez a csökkenés sokkal lassabb és fokozatosabb, mint a nők ösztrogénszintjének hirtelen, mintegy öt év alatt bekövetkező zuhanása. Ezért a férfi változásának tünetei is kevésbé feltűnőek, ráadásul egyénenként változnak.
A hormontermelés lassulásától a herék lassú elváltozásba kezdenek, hiszen csökken a funkciójuk, kevesebbet kell dolgozniuk. Ez a változás a férfit testileg-lelkileg felforgatja. A hormonszint csökkenésének nemcsak a nemi életre van hatása, hanem a közérzetre és a pszichés működésekre is.
A már régóta meglévő rossz szokások, betegségek ilyenkor ronthatnak a helyzeten: az elhízás, a dohányzás vagy a cukorbetegség megnehezítheti ezt az időszakot.
Ha a hormonhiányt nem kezelik, a klimax csontritkuláshoz, szív- és érrendszeri megbetegedésekhez, az immunrendszer leromlásához vezethet.
A teljes cikket parnerünk, az Ötvenentúl weboldalán olvashatja: Így érkezik a férfiklimax
(Ötvenentúl)