Száznál is több kategóriában versenyeznek
A parasportolók nem csak sportáguk, hanem sérültségi szintjük alapján is kategorizálhatók. Az összesen húsz paralimpiai sportág közül több olyan is van, ahol tíznél is több sérültségi szint alapján mérik össze erejüket a játékosok. A látszólag sok kategóriára azért van szükség, hogy minél egyenlőbb legyen a küzdelem, hogy minél hasonlóbb sérültségi szinten versenyezhessenek a sportolók.
![]() |
Sport és egészség a WEBBetegen |
A 2012-es londoni paralimpián 20 évnyi kihagyás után ismét rajthoz állhatnak az értelmi sérült versenyzők is – korábban a paralimpiai versenyeken kizárólag szellemileg ép, testi fogyatékos sportolók vehetnek részt. – Az esélyegyenlőség érdekében a résztvevőket egy nemzetközi szakértői bizottság a fogyatékosságtól függően kategóriákba sorolja. Minden sportág saját besorolási rendszerrel rendelkezik, ezeket a nemzetközi sportági szövetségek készítették el. A besorolást még a versenysportolás előtt elvégzik. Ugyanez a helyzet a kerekesszékekkel is. Azoknak is szabványoknak kell megfelelniük – mondta dr. Bejek Zoltán, ortopéd sebész, hozzátéve: a sportolók besorolásánál mindig az a legfőbb szempont, hogy a sportoló biztonságosan tudja játszani az adott játékot.
Vannak sportágak, melyekben a besorolás egyszerűen nyomon követhető, teniszben például két kategória létezik: ülő (kerekesszékes) és álló. Erőemelésben nincsenek sérültségi kategóriák. Az úszóknál viszont egy-egy versenyző esetében az úszásnemtől függően is változhat a besorolás és előfordulhat, hogy valaki az egyik számban az enyhén, a másikban a súlyosabban sérültek között indulhat.
Az úszóknál egyébként 14 kategória van: 1-10-ig a mozgássérülteket, 11-13-as kategóriában a látássérülteket, 14-essel pedig az értelmi fogyatékosokat jelölik. Az asztaliteniszezőknél 11 kategóriát határoztak meg: 1-5-ig a kerekes székkel élők, 6-10-ig pedig az álló versenyzők versenyezhetnek. 11-essel a mentálisan sérültek állhatnak az asztalhoz. Az összességében mindegyik sportágra elmondható, hogy minél magasabb a besorolási szám, annál enyhébb a sportoló sérülése.
Az, akinek a központi idegrendszere is érintett, valamint szellemi fogyatékos is, általában nem besorolható egyetlen kategóriába sem, így nem versenyezhet. A szellmi fogyatékosok között nem tud a mozgáskorlátozottság miatt, s ugyanez a helyzet fordítva is.
De bocciát játszhatnak például azok a versenyzők, akiknek sem a keze, sem a lába nem működik. Ők, egy segítő segítségével játszanak. Napjainkban egy fehér golyóhoz kell a lehető legközelebb dobni a piros, illetve kék golyókat.
A 33 fős magyar paralimpiai csapatot Bejek Zoltán vezetésével még egy masszőr és egy gyógytornász kíséri a londoni ötkarikás játékokra.