Több tucat ember vigyáz a sportolókra
Aki sportol, az egészséges. Aki viszont sportol, az könnyebben meg is sérül. Az olimpia alatt éppen ezért több tucat orvos, és egy „poliklinika” teljes személyzete felügyel a sportolókra.
Felkészít, edz, összerak, s versenyre enged – ő a sportorvos, akinek megléte ugyanolya fontos egy élsportoló számára, mint maga az edzője. Az olimpiai indulók sikere ugyanis már rég nem azon múlik, hogy eleget edzettek-e a felkészülés alatt, hanem bizony attól is, hogy milyen csapat áll mögöttük, a múltban elszenvedett sérüléseiket ki és milyen hatékonyan látja el. A sportorvos segít a sérülés megelőző edzésprogram kialakításában és táplálkozási tanácsokat is ad.
A sportolókat olimpiára kísérő egészségügyi team egy orvosból, masszőrből, gyógytornászból és pszichológusból áll. A csapatok rendszerint saját orvosukat és masszőrjeiket viszik a világversenyekre, de az egyéni indulókra a Válogatott Kereteket Ellátó Szolgálat (VKESZ) figyel, aminek tagjai 24 órás ügyeletet adnak az olimpia teljes ideje alatt. Az orvos pedig a versenyen kívüli doppingvizsgálatokra is minden esetben elkíséri a sportolót.
A nemzeti egészségügyi teameken kívül a Nemzeti Olimpiai Bizottság egy „poliklinikát” is felállított az olimpiai faluban, ahol gyakorlatilag bármilyen diagnosztikai eszköz az orvosok rendelkezésére áll, járóbeteg ellátás történik a sportolók számára teljesen ingyenesen.
Műtéteket, beavatkozásokat itt nem végeznek, ha nagyon nagy baj van, akkor azt minden sportág esetében egy-egy előre meghatározott angliai klinika fogja ellátni – magyarázta dr. Tállay András a VKESZ vezető helyettese, aki hozzátette: a NOB a poliklinikán kívül, minden verseny helyszínen biztosít orvost és masszőrt is, s egyes versenyek szabályai is meghatározóak az egészségügyi ellátásban.
Teniszezők esetében ugyanis csak az ottani orvos mehet fel a pályára, ha baj van, judo esetében a tatami orvos nyúlhat csak verseny közben a sportolóhoz, de például a kézilabdásoknál a csapat saját orvosa a kispadon ül, s akár játék közben is segítségére lehet a sérült versenyzőnek.
(WEBBeteg - Kósa-Boda Veronika, újságíró)