
Sebészet - Betegségek megértése: tünet cikkek
A csípőízület kopása - Okok és tünetek
Az előrehaladott csípőízületi kopás vagy más néven coxarthrosis kezelésében már a műtéti eljárások, elsősorban a művi csípőízület, endoprotézis valamilyen típusának beültetése jön szóba. Ezáltal csökkenthetjük az ízületi fájdalmat, a végső cél pedig a mozgás és stabilitás helyreállítása.
A köldöksérv - Miért alakul ki, és hogyan zajlik a műtét?
Köldöksérv esetében a köldök területén kisebb-nagyobb előboltosulás jön létre. Ennek nincs általános jellegzetes formája, a köldökgyűrű az egyes emberekben igen nagyfokú változatosságot mutathat.
A hegsérv tünetei, kezelése
A különféle sebészeti beavatkozások után a hegvonalban sérvek alakulhatnak ki. Miért alakulnak ki ezek, és milyen kezelési módok léteznek?
Mellkasi fájdalom műtét után - Mikor kóros?
A mellkasi fájdalmat mindig komolyan kell venni, és ez különösen igaz azon személyek esetében, akik nemrégiben műtéten estek át. Fontos azonban megjegyezni, hogy a mellkasi fájdalom különböző esetekben különböző dolgokra utalhat.
Az ascites, vagyis a hasűri folyadékgyülem
Az ascites (aszcitesz) a hasüregen belül felgyűlő, alapesetben savós folyadékgyülem. Hogyan alakul ki? Mi okozhatja? Mik a tünetei? Hogyan diagnosztizálják? Hogyan kezelhető?
A lágyéksérv tünetei és a sérvműtét
A lágyéksérv 25 év felettieknél száz emberből két főt érint, ám 50 év felett az előfordulási arány meredeken növekszik. Férfiakat gyakrabban érint, mint nőket, náluk állás vagy fizikai munka után a herezacskók felé sugárzó tompa fájdalom jelezheti a betegséget.
Sebkezelés műtét után
A műtét utáni megfelelő sebkezelés nem nehéz feladat, és elengedhetetlenül fontos a komplikációk és fertőzések elkerülése érdekében. A megfelelő sebellátás segíti a hegesedés megelőzését is a gyógyulás során. Fordítson napi 10-20 percet a sebe ellátására, valamivel többet, ha több sebe is van, vagy speciális sebkezelésre van szüksége.
A rekeszsérv tünetei és típusai
A rekeszsérv (hiatus hernia vagy hernia diaphragmatica) az az állapot, amikor a gyomor a has- és mellüreget elválasztó rekeszizom (diaphragma) nyílásán keresztül részben a mellüregbe türemkedik. Hogyan kezelhető ez az állapot és mikor szükséges kezelni?
A leggyakoribb komplikációk műtét után
Sokan kizárólag a műtét sikeres kimenetelére koncentrálnak, és közben teljesen elfelejtik, hogy a gyógyulás nehéz folyamata a műtét után kezdődik. A felépülés sok szempontból a legnehezebb része minden típusú operációnak. Összeszedtük a leggyakoribb kérdéseket, amelyek az operációt követően felmerülhetnek.
Mikor veszélyesek a műtét utáni tünetek? Mi számít kórosnak?
A kórházból való hazatérés után fontos tudnia, hogy a gyógyulási folyamat mikor normális és mikor vett olyan irányt, mely orvosi beavatkozást igényel. Amennyiben az alábbi tünetek bármelyikét tapasztalja a műtétet követő hetekben, feltétlenül keresse fel sebészét vagy háziorvosát, hogy megtudja, mi a teendő!
Szervátültetés Magyarországon és a világ többi részén
Több esemény is aktuálissá teszi, hogy a szervátültetés témájáról beszéljünk: 2017. december 3-án volt 50 éve, hogy Christiaan Barnard elsőként végzett a világon sikeres szívátültetést a dél-afrikai Fokvárosban. Komoly vita alakult ki 2017. év végén Kínában a tervezett fejátültetésről, amelyet végül nem engedélyeztek.