
Sebészet - Egészségmegőrzés cikkek
Megelőzhető-e a vakbélgyulladás?
A leggyakrabban előforduló, sürgős műtéti beavatkozást igénylő, hasi fájdalommal járó megbetegedés a vakbélgyulladás, amelynek hétköznapi elnevezése valójában megtévesztő, hiszen nem a vakbél, hanem a féregnyúlvány gyulladásos megbetegedéséről van szó. Megóvhatjuk-e magunkat és gyermekünket a vakbélgyulladás kialakulásától?
Aranyérműtét után
Az aranyeresség gyakorisága egyre nő az életkor előrehaladtával. A középkorúak akár felét is érintheti a betegség. Kialakulásában számos tényező vesz részt, korunk rohanó világában a helytelen táplálkozás és mozgásszegény, sokszor ülő életforma mellett gyakrabban számolhatunk kialakulásával, akár már a harmincas korosztályt is érintve.
Vizsgálatok, góckutatás a nem sürgősségi operációk előtt
A koronavírus-világjárvány harmadik hullámának végéig csak egyes magánklinikákon végeztek - önköltséges - nem sürgősségi műtéti beavatkozásokat. A COVID-19 járvány meredeken emelkedő, második hulláma miatt az elmúlt esztendő novemberében lépett életbe az Emberi Erőforrások Minisztériumának rendelete, miszerint a halasztható műtéteket átmenetileg felfüggesztették.
Szorongás műtét előtt: mit tehetünk ellene?
Nem ritka állapot a műtét miatti szorongás, mely olyan pszichés probléma, ami esetén a beteg félelme a beavatkozástól annyira erős, hogy fizikális tünetek (például heves szívdobogás, hányinger, mellkasi fájdalom) formájában jelentkezik. A szorongás súlyos formája az úgynevezett pánikroham. Hogyan kerülhető el az operáció előtti feszültség?
Tudnivalók az egynapos sebészeti beavatkozásokról
Korábban is voltak már kezdeményezések az egynapos sebészeti ellátás kiterjesztésére hazánkban, de számtalan finanszírozási, kivitelezési akadályba ütközött a zökkenőmentes alkalmazás. Napjainkra azonban a korszerű műtéti eljárások és eszközök használatának köszönhetően bizonyos beavatkozások esetén lehetőség van arra, hogy a beteg ne töltsön napokat a kórházban, hanem 24 órás megfigyelés után az otthonában lábadozzon tovább.
Artroszkópia: Hogyan készüljön fel a műtétre és hogyan zajlik a beavatkozás?
Az artroszkópia, azaz az ízület tükrözése egy sebészi beavatkozás. Artroszkópiára sor kerülhet térdízületi panaszok esetén diagnosztikai céllal, de egyben kezelési eljárásként is szolgálhat.
Mennyire veszélyes az altatás?
1846-ban William T. Morton először alkalmazott étert altatáshoz egy tumor eltávolításánál. Ezáltal megnyitotta az altatásban végzett műtétek korszakát. Később rohamos fejlődésnek indult az aneszteziológia. Cikkünkben a legfontosabb tudnivalókat gyűjtöttük össze.
Hogyan készüljünk fel egy műtétre?
A műtéteket két kategóriába sorolhatjuk sürgősségtől függően. Ezek alapján halasztható és sürgős beavatkozásokról beszélhetünk. A sürgős műtéteket a diagnózis felállítását követően rövid idő alatt elvégzik, elmaradásuk súlyos, életveszélyes komplikációkat is okozhat.
A műtétek utáni leggyakoribb panaszok és komplikációk
A műtétek után nagyon ritkán fordul csak elő, hogy valakinek ne legyenek panaszai. A legtöbb betegnél csak egy-két apró, gyorsan múló probléma merül fel operáció után, míg másoknál olyan súlyos komplikációk is jelentkezhetnek, mint a tüdőgyulladás vagy a fertőzés.
Új módszerrel gyorsabban gyógyulhat egy keresztszalag-szakadás után
Az egyik leggyakoribb térdsérülés a keresztszalag-szakadás, amely akár több hónapra is visszavetheti a beteget a magán- és a szakmai életében.
Mikor indokolt az orrplasztika?
Évente körülbelül 15- 20 ezren fordulnak plasztikai sebészhez Magyarországon, kiknek 80 százaléka még mindig a gyengébbik nem képviselői közül kerül ki. Az utóbbi években azonban növekedett a férfiakon végzett kozmetikai beavatkozások száma is, főként orr- vagy fülplasztikára, szemhéjműtétre illetve hajbeültetésre van igény. Mikor lehet indokolt a plasztikai beavatkozás?