Közös történetünk - Elindult a 2015-ös mellrák-kampány
Az Egészség Hídja Összefogás Egyesület és a Rák Ellen az Emberért, a Holnapért Alapítvány elindította a 2015-ben közös, mellrák elleni figyelemfelhívó kampányát, amelynek ismét a hagyományos októberi rendezvény lesz az egyik kiemelkedő eseménye.
Az önvizsgálat és a szűrések fontosságára történő felhíváson túl az idei eseménysorozat kiemelt célja a metasztatikus emlőrák új terápiás lehetőségeinek megismertetése.
Hogy ismerhető fel idejében a mellrák? |
A nőknek ma már nagy esélyük van arra, hogy a mellrák diagnosztizálása után a megfelelő kezelést alkalmazva meggyógyuljanak, és újra teljesen egészségesek legyenek. Ehhez azonban a tumort időben fel kell fedezni. Hogy ismerhető fel idejében a mellrák?>> |
A Civil Szigeten a Tegyünk az Egészségünkért Alapítvány sátra adott helyszínt az idei kampány nyitóeseményének, ahol a betegszervezetek összefogásával túlélők történeteit elevenítették fel. Az emlőrákban érintett, ismert személyek évek óta dolgoznak azért, hogy történeteik, üzeneteik minél hatékonyabban és több beteghez jussanak el, segítve ezzel őket a legnehezebb időkben. Balassa Gabriella a Mellrákfórummal szervez rendszeres betegklubokat, Kozó Liza évek óta az edukáció és figyelemfelhívás aktivistája, Halom Bori és Laar Ani a Mellrákinfóval szerveznek segítő kampányokat, Pataki Aranka és Schlotter Judit a Pink Boleróval ad mentálhigiénés tanácsokat érintetteknek, Ferencz Anikó pedig a Rák Ellen az Emberért Alapítványon belül dolgozik különböző betegprojekteken.
Dr. Bittner Nóra, az Országos Onkológiai Intézet onkológus főorvosa, a Magyar Rákellenes Liga elnökségi tagja elmondta, újabb mérföldkőhöz érkeztünk az emlőrák-terápiák evolúciójában: az innovatív hatásmechanizmusoknak köszönhetően az új terápiák eddig nem látott hosszúságú teljes túlélést biztosítanak a metasztatikus HER2-pozitív emlőrákos betegek körében.
Az Egészség Hídja és a Rák Ellen Alapítvány idei célkitűzése, hogy minél több mellrák ellen küzdő szervezetet vonjon be a kampányba, hogy egy igazán nagy összefogás jöjjön létre az októberi emlőrák-hónap kapcsán.
Az eseményről készült fotók itt láthatók.
Egészség Hídja Összefogás Egyesület
Az Egyesület legfontosabb célja az emlőrákos megbetegedések halálozási arányának csökkentése és a korai felismerés minden lehetséges eszközzel való elősegítése, az egészséges életmód népszerűsítése és az egészség megőrzése révén a kockázati tényezők radikális csökkentése. 15 éve szervezi a legnagyobb októberi mellrák elleni figyelemfelhívó eseményeket, beleértve a rózsaszín lánchídi sétát.
Rák Ellen az Emberért, a Holnapért Alapítvány
Mellrák: mikor a legfontosabb a vizsgálat? |
Napjainkra a mellrákkal kapcsolatos számos hajlamosító tényezőt sikerült azonosítani. A sor várhatóan nem ér véget, a közeljövőben a tudomány fejlődésének köszönhetően, újabb rizikótényezők felfedezése valószínűsíthető. A mellrák esetében a legfontosabb rizikótényező - mint általában a daganatok többsége esetében - az életkor. Az emlőrák kialakulásának esélye a menopauzáig (változó kor, klimax), minden évtizedben a kétszeresére nő. Harmincöt éves kor alatt a betegség előfordulása nagyon ritka, a betegség által a legveszélyeztetettebbek a középkorúak. Mellrák: mikor a legfontosabb a vizsgálat?>> |
Az alapítvány különböző betegprogramokat szervez. Aktivitásaik: orvosi tanácsadás; pszichológiai foglalkozások; táplálkozási tanácsadás; mozgásterápia; kreatív foglalkozások; orvosi előadások. Szlogenjük: „Minél távolabb menekülünk félelmeinktől, annál nagyobbnak, fenyegetőbbnek látszanak. Ha közel megyünk hozzájuk, jelentéktelenné zsugorodnak!”
Magyar Rákellenes Liga
Küldetésük az egészségre nevelés, szűrések szervezése és népszerűsítése a lakosság körében. Kurzusokat szerveznek orvosok, ápolók részére, önkéntes segítőket képeznek. A betegeket és hozzátartozóikat szakmai, jogi és lelki segítségnyújtással támogatják, rehabilitációjukat pedig klubfoglalkozások keretében segítik elő. Egészségügyi intézményeket adománygyűjtésből vásárolt eszközökkel támogatják.
Mellrákfórum
A mellrákos nők gyógyulásának, rehabilitációjának segítése. Aktivitás: rendszeres sportprogramok, ajándékcsomag mellműtötteknek, oktató- felvilágosító tevékenység és havonta betegklub. Szlogenjük: „Nem vagy egyedül”.
Mellrákinfó Egyesület
Gyógyultakból álló önkéntes csapat, akik ahol csak tehetik, felhívják a nők figyelmét a tudatosabb életre, az önvizsgálat fontosságára. A Facebookon működő zárt csoportjukban igyekeznek minél több érintettnek segíteni, illetve a mellrakinfo.hu weboldalt is azért hozták létre, hogy segíthessenek azoknak, akik szintén ezzel a betegséggel küzdenek éppen, vagy már túl vannak rajta. Szlogenjük: „Együtt könnyebb”.
Pink Bolero Egyesület
Az egyesület azért alakult, hogy a melldaganattal küzdők kezét a betegség minden pillanatában fogják, hogy a támaszuk legyen.
Túl azon, hogy pszichológiai segítséget nyújt tagtársainak, a találkozóikat tematikusan szervezik, amelyekre onkológusokat, sebészeket, dietetikust, belgyógyászokat hívnak, hogy szabadon kérdezhessenek tőlük az érintettek. Ezen kívül minden alkalommal relaxációs, mozgásterápiás gyakorlatokkal, esetenként művészet- vagy gongterápiával gazdagítják a programot.
Tegyünk az Egészségünkért Alapítvány
Az alapítvány különböző egészséggel, az egészség megőrzésével kapcsolatos kampányokat szervez. Egyik fontos kezdeményezésük, a „Rajtunk is múlik! – munkahelyek a női egészségért” program, amelynek célja a női egészség megőrzésével kapcsolatos információk eljuttatása kiemelten a 18-45 éves korosztály számára. Az alapítvány a nőket leginkább sújtó daganatos megbetegedés, a mellrák megelőzését, illetve a mellrák okozta halálozás csökkentését hivatott segíteni.
(Rák Ellen az Emberért, a Holnapért Alapítvány)