A köszvényes rohamok megelőzése és kezelése

szerző: Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus - WEBBeteg
frissítve:

A már kialakult köszvényt nem lehet pusztán az életmód megváltoztatásával teljesen meggyógyítani, de a gyógyszeres kezelés mellett számos életmódbeli változtatás szükséges és ezek is enyhíthetnek a tüneteken.

Általánosságban a köszvény és a köszvényes roham megelőzésének lényege a húgysav normál tartományban való tartása. Ezt akkor tudjuk megtenni, ha köszvény gyanúja vagy köszvényes panaszok esetén mielőbb felkeressük orvosunkat, aki segít megtalálni a számunkra leginkább megfelelő terápiát (pl. vényköteles gyógyszerek). A rendelhető gyógyszerek kétféleképpen hathatnak: egyrészt lassíthatják az húgysav termelődését a szervezetben, másfelől fokozhatják a húgysav ürítését a vesében.

Szövődmények
Régóta fennálló (és nem megfelelően kezelt) köszvény esetében az ízületi gyulladás olyan krónikus formája alakulhat ki, melyben a bőr alatt tófusznak (tophus) nevezett lerakódások jelennek meg. A köszvényes betegek egy részében húgysavból álló vesekövek is kialakulnak.

Amit Ön is megtehet

Érje el és tartsa az ideális testsúlyát! Az esetleges túlsúly lefaragása csökkenti a teherviselő ízületek igénybevételét. A fogyás csökkentheti a húgysav szintjét is.

Kerülje az állati fehérje túlzott bevitelét! A magas fehérjetartalmú ételek fokozzák a vér húgysavszintjét. Bár a gyógyszerek szedése mellett nincs szükség komoly étrendi megszorításra, az állati eredetű fehérjebevitel megszorítása segíthet a köszvényes roham enyhítésében, sőt a köszvény kezelésére szolgáló gyógyszereket szedni nem tudóknál még terápiás hatást is el lehet érni vele. A belső szervek, például a máj, az agyvelő, a vese, a szardella, a hering és a makréla különösen növeli a húgysavszintet.

Korlátozza az alkoholbevitelt! A túlzott mértékű alkoholfogyasztás gátolja a húgysav vesén keresztüli ürítését, ami köszvényhez vezethet. Ha Ön férfi, naponta maximum 1 dl 40 %-os röviditalt vagy 4 dl bort vagy 1 l sört fogyasszon. Nők számára az ajánlott maximum az előbbiek fele. Ha köszvényes rohama van, legjobb, ha annak ideje alatt egyáltalán nem fogyaszt alkoholt.

Igyon bőségesen folyadékot! A bő folyadékbevitel fokozza a vese működését és növeli a vizelet mennyiségét, így elősegíti a húgysav ürülését is.

A köszvényes roham kezelése

Az enyhébb köszvényes rohamok kezelésére a nemszteroid gyulladásgátló gyógyszerek alkalmazhatóak. Ezeknek a gyógyszereknek hosszú távú alkalmazás esetén lehetnek mellékhatásai (pl.: hasfájás, gyomorfekély, gyomorvérzés). A nem szteroid gyulladásgátlóknál úgynevezett plafonhatás érvényesül, azaz egy bizonyos dózis felett már nem érhető el velük további fájdalomcsillapító hatás.

Súlyos esetekben orvosa szteroid készítményt írhat fel. Bár a szteroidok drámai javulást hozhatnak létre, hosszú távon mellékhatásai lehetnek, ide értve a csontritkulást, a csökkent sebgyógyulási hajlamot és a fertőzésekkel szembeni fokozott érzékenységet. Megelőzi az általános mellékhatásokat, ha a szteroidot közvetlenül az érintett ízületbe injektálják, de még ennek a beavatkozásnak is lehetnek mellékhatásai, és általában évente három ilyen injekciót lehet beadni.

Minden, amit a köszvényről tudni kell
Az ízületi fájdalmak lehetséges okai
A köszvény és tünetei
A köszvény okai és hajlamosító tényezői
A köszvény hosszú távú szövődményei
A köszvény diagnosztikája
A köszvény kezelése
Köszvényes betegek ajánlott táplálkozása
Életmódtanácsok köszvényes betegeknek
Reuma vagy köszvény?
A húgysav
A magas húgysavszint okozta egyéb betegségek

Dr. Zsuga Judit, pszichoterapeuta, neurológus, klinikai farmakológus

Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Zsuga Judit, pszichoterapeuta, neurológus, klinikai farmakológus

Cikkajánló

Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.