A stroke korai jelei (a TIA tünetei)

szerző: Bak Marianna, biológus szakfordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos frissítve:

A stroke-ot számos esetben egy átmeneti agyi keringési zavar előzi meg. Ez az úgynevezett átmeneti ischaemiás roham vagy röviden TIA (transient ischemic attack), melynek tünetei 24 órán belül megszűnnek, ezért sok beteg nem veszi komolyan, pedig ez a stroke-ot megelőző figyelmeztetés.

A stroke az agyvérzés és az agyi érelzáródás közös megnevezése. Előjelének tekinthető az átmeneti bénulás (ami lehet féloldali), illetve a beszéd- és látászavarok. Mivel ezek a tünetek néhány percen belül megszűnnek, sokan nem veszik komolyan a figyelmeztetést, ennek pedig végzetes következményei lehetnek.

A panaszok fennállásának időtartamától függetlenül a TIA egy fenyegető stroke korai előjele. Fontos azonban tudni, hogy a stroke-ot nem minden esetben előzi meg TIA, stroke enélkül is bekövetkezhet.

A TIA tünetei

A stroke és a TIA tünetei hasonlóak. Mivel mindkét állapot azonnali kórházi ellátást igényel, függetlenül attól, hogy melyik okozza a panaszokat, mentőt kell hívni, ha az alábbi tünetek valamelyikét észleli.

TIA-ra vagy stroke-ra figyelmeztetnek a következő tünetek:

  • A karok, a lábak vagy az arc hirtelen bénulása - tipikus a féloldali bénulás.
  • Hirtelen beszédzavar, a páciens nem tudja megformálni a szavakat, vagy nem érti meg a szavak jelentését, amit mondanak neki.
  • Látászavar, többnyire az egyik szem látómezejének egy része kiesik (amaurosis fugax).
  • Lefelé görbülő száj, a páciens nem tud „o” betűt formálni.
  • Szédülés, többnyire forgó jellegű.
  • Nyelési zavarok (diszfágia).
  • Bizonytalanság járás közben, esetleg a lábak teljes bénulása.
  • Pillanatnyi eszméletvesztés.

A nők és férfiak estében megmutatkozik némi eltárás a tünetekben. Nőknél például émelygés és hányinger is jelentkezhet. Még nem bizonyított, hogy ez utóbbiakat valóban lehet-e a stroke előjelének tekinteni.

Sürgős kezelésre van szükség

Ezek a tünetek csak rövid ideig tartanak, többnyire 2-15 percen keresztül állnak fenn. Ha az említett tüneteket tapasztalja, hívjon mentőt! Ha voltak már hasonló panaszai, amilyen hamar csak lehet, forduljon orvoshoz, és kérjen neurológiai kivizsgálást!

Azok a páciensek, akiket egy TIA után azonnal kivizsgálnak és kezelnek, ritkábban kapnak stroke-ot. Sajnos a TIA-t sokszor nem ismerik fel, mint életveszélyes figyelmeztetést, mely azonnali orvosi ellátást igényel, és a beteg nem kerülhet időben kórházba.

A stroke felismerése

1. Mosolyogjon, vagy mutassa fogait! Ez az egyik feladat, amit érdemes végrehajtatni egy stroke-gyanús beteggel. Hisz, ha arca aszimmetriát mutat, vagyis az egyik oldal ernyedt, akkor gyanakodhatunk stroke-ra.
2. Emeltessük fel vele egyszerre mindkét karját! Amennyiben nem sikerül végrehajtani mindkét karral egyformán, s az egyik végtag lehanyatlik, az is kísérő tünet lehet.
3. Ismételtessünk vele egy egyszerű mondatot! Ha a szavak összefolynak, nem találja a megfelelő szavakat, akkor még egy fontos tünettel állunk szemben.
4. Kérjük meg: öltse ki a nyelvét! Ha nyelve egyik vagy másik oldalra félreáll, akkor sajnos nagy eséllyel stroke-ja van a betegnek.

A szélütés utáni első órák kulcsfontosságúak, ezért akkor is hívni kell a mentőket (104), ha a fenti tünetek közül akárcsak egyet is észlelünk.

Bővebben a stroke tüneteiről

Kapcsolódó

WEBBeteg logó Forrás: WEBBeteg
Bak Marianna, biológus szakfordító;
NetDoktor.de
Lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos

Cikkajánló

Krónikus fejfájás
Krónikus fejfájás

Tippek krónikus fejfájásban szenvedőknek.

Hátfájás
Hátfájás

Mit érdemes tudni a hátfájásról?

WEBBeteg összeállítás - Dr. Molnár Dóra, kardiológus, belgyógyász és Dr. Tóth Sára Rebeka
WEBBeteg - Dr. Fehér Gergely, neurológus
WEBBeteg - Dr. Fehér Gergely, neurológus
WEBBeteg - Dr. Vajda Orsolya, háziorvos
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, Dr. Kerekes Éva, Dr. Fehér Gergely
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.