Miért magas a koleszterinszintem?

Dr. Bene Orsolya
szerző: Dr. Bene Orsolya, kardiológus - WEBBeteg
frissítve:

A magas koleszterinszint alattomosan károsítja érrendszerünket: panaszokat sokáig nem okoz, ám már fiatal felnőttkorban is visszafordíthatatlan károsodásokat idéz elő az arra hajlamos egyének érfalán. A koleszterin hosszabb távon növeli az érszűkület, a szívkoszorúér-betegség, az infarktus és a stroke kockázatát.

A koleszterinszinttel szoros összefüggésben van az erek falán lerakódó meszes plakk, azaz az érelmeszesedés, amely pedig a szívbetegségek leggyakoribb oka. Magyarországon és a fejlett országokban a halálozás egyik legfőbb okaként - a daganatos megbetegedések után - a szív- és érrendszeri megbetegedéseket tartják számon, és hamarosan az egész világon vezető halálokként fog szerepelni.

A koleszterin téma cikkei

7/1 Koleszterin: összekoleszterin, HDL, LDL
7/2 Miért magas a koleszterinszintem?
7/3 A koleszterinszint mérése
7/4 Mi mindenre hajlamosít a magas koleszterinszint?
7/5 Hogyan csökkenthető a koleszterinszint?
7/6 A magas koleszterinszint gyógyszeres kezelése
7/7 A koleszterin csökkentése: diéta, életmód

Az érelmeszesedés (atherosclerosis) kialakulását számos olyan tényező befolyásolja, melyen megfelelő odafigyeléssel változtatni lehet. Ilyen rizikófaktor a dohányzás, a magasvérnyomás-betegség, a cukorbetegség, a mozgáshiány, az elhízás, valamint - a stressz mellett egyik legfontosabb kockázati tényezőként - az emelkedett vérzsírszint. Bár nem lehet az érszűkülettel járó betegségeket kizárólag a fentiek rovására írni, a helyes életmód kialakításával a súlyos szövődmények elkerülhetőek lennének.

Mi okozhatja a koleszterinszint emelkedését?

Az emelkedett koleszterinszint mögött örökletes tényezők, szerzett betegségek és az egészségtelen életmód egyaránt állhat.

Genetikai faktor a lipoproteineket alkotó fehérjék eltérése, amely a koleszterinszint megemelkedésének egyik oka lehet. Amennyiben családjában is jellemző a magas koleszterinszint és fordult elő szív-érrendszeri betegség, Ön hajlamosabb a magas koleszterinszinttel járó betegségek kialakulására.

A menopauza idején sokaknál abban az esetben is megemelkedik a koleszterinszint, ha korábban nem volt ezzel problémája és nem folytat egészségtelen életmódot.

Ez is érdekelheti Koleszterin: változókorban nő a kockázat

Az örökletes tényezőkön túl okozhatják vese- és májbetegségek, a pajzsmirigy alulműködése, cukorbetegség. Bizonyos - más betegségek miatt szedett - gyógyszerek mellékhatásaként is kialakulhat.

Genetikai tényezők és betegségek nélkül is lehet magas a vérzsírok szintje, amennyiben kevés mozgással és bő kalóriabevitellel járó életmódot folytat. A közhiedelemmel ellentétben nem egy-egy élelmiszert érdemes kerülni, hanem általában oda kell figyelni az egészséges táplálkozásra, mozgásra, a normális testsúly megtartására. Mivel az arra hajlamos emberek érrendszerében már a fiatal felnőttkorban elkezdődik a meszes plakkok kialakulása, és az egyszer már kialakult lerakódás nem visszafordítható, érdemes a megfelelő életmód kialakítását minél hamarabb elkezdeni.

Ez is érdekelheti Tojás és koleszterin - Fél évszázadig félreértelmezték a hatását

Hajlamosító tényezők

Gyakrabban ellenőriztesse koleszterinszintjét, ha:

Amennyiben a fentiek közül több is igaz Önre, magasabb kockázati csoportba tartozhat.

Tovább Fiatalkorban is ellenőrizni kellene a koleszterinszintet

WEBBeteg logóForrás: WEBBeteg összeállítás
Orvos szerzőnk: Dr. Bene Orsolya, kardiológus

Cikkajánló

Koleszterin: összkoleszterin, HDL, LDL

Dr. Borsi-Lieber Katalin, Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
Koleszterin
A koleszterin minden emberi és állati sejtben megtalálható vegyület. Kisebb részének összetevőit táplálékokból vesszük magunkhoz, a másik, nagyobb hányada a májban képződik (szintetizálódik). Részt vesz a sejtmembránok felépítésében, az epesavak egyik alkotója, számtalan hormon előállításának kiindulási anyaga, szerepe nélkülözhetetlen az emberi szervezetben.
Ízületi fájdalmak
Ízületi fájdalmak

Milyen okai lehetnek? Hogyan kezelhető?

Tavasz és fájdalom
Tavasz és fájdalom

Mit tehetünk a fájdalom ellen? (x)

WEBBeteg - Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Vajda Orsolya, háziorvos és Huszár Zsoltné dr., szakgyógyszerész
WEBBeteg összeállítás - Dr. Vajda Orsolya, háziorvos
WEBBeteg - Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.