Csontsűrűségmérés
A csontsűrűségmérés csontritkulásban szenvedő betegeknek, nőknek és férfiaknak egyaránt ajánlott. Csonttörésen átesett, klimax körüli életkorban levő nőknek, vagy olyanoknak, akiknek a családjában csontritkulásra visszavezethető törés fordult elő. Hormonális betegség vagy felszívódási zavar, vagy cukorbetegség esetén is. (x)
Milyen korosztálynak?
50 éves kor fölött mindkét nemnél javasolt csontritkulás rizikófaktorainak fennállásakor pl.: genetikai hajlandóság, magas vékony testalkatúak, csontritkulást okozó gyógyszerek szedésekor, 1. típusú cukorbetegségben, máj- vagy vesebetegségben szenvedők, pajzsmirigy-túlműködésben szenvedők.
Milyen időközönként ajánlott?
65 éves kor feletti nőknek szűrésre. 1-2-3 évenként (általános állapottól és rizikófaktoroktól függően). Csontritkulás ellenes kezelés hatékonyságának mérésére évente.
Van-e kockázata?
A csontsűrűségmérésnek biológiailag káros hatása nincs.
Vannak-e mellékhatásai?
A vizsgálatnak nincsenek mellékhatásai.
Hogyan zajlik a vizsgálat?
A vizsgálatok háton fekvő testhelyzetben történnek. A gerinc vizsgálhatósága érdekében a betegnek a fémzárat a nadrágján ki kell hajtani. Oldalra fordulni csípővizsgálatkor sem kell. A vizsgálat mozdulatlanságot igényel.
Mit tegyünk a vizsgálat előtt?
A vizsgálat előtt szabad enni, inni. A kontrasztanyagos röntgen vagy izotópos vizsgálat után 1-2 napot várni kell a csontsűrűségmérés elvégzésével, mert ezek a vizsgálat értékelhetőségét jelentősen csökkentik.
Vizsgálati idő?
Átlagosan 5-10 perc.
(Diagnoscan Magyarország, Első Egészségügyi Marketing)