
Gyermekgyógyászat - Betegségek megértése: tünet cikkek
A bárányhimlő tünetei és kezelése
A bárányhimlő (varicella) az egyik leggyakoribb, leginkább az őszi-téli szezonban tomboló betegség. Elsősorban 3 és 10 éves kor közötti gyerekek körében, zárt közösségben okoz járványt. Terjedése rendkívül gyors: cseppfertőzéssel a levegőn keresztül fertőz, de a használati tárgyak is közvetítik. A betegséget okozó vírus ellen 2019 őszétől kisgyermekek számára kötelező a védőoltás.
Védőoltások ernyője alatt - Antibiotikumot csak erős orvosi indokkal
A betegséget okozó fertőzések száma, az éves átlaghoz képest, minden téli időszakban jelentősen megnő a gyerekek körében. A nátha (influenza), a légutak, a középfül gyulladása, a felső légúti hurut, köhögés megjelenése mellett gondolni kell a bárányhimlő gyakoribb előfordulására is, arra is számítva, hogy ez olykor súlyos szövődményekkel járhat a legifjabb korosztály tagjainál.
Éjszakai bepisilés és a lelki egészség
A gyermekkori vizelettartási zavarok és általában az úgynevezett ürítő (eliminációs) zavarokkal járó tünetek (éjszakai bepisilés, vizelet inkontinencia, székletszennyezés - encopresis, soiling) hátterében szinte minden kivizsgálás során felmerül a lelki problémák, pszichés zavarok szerepe.
Tévhitek az éjszakai ágybavizelésről
Az enuresis nocturna (EN) magyar, hétköznapi megnevezéseként az éjszakai ágybavizelés vagy bepisilés megnevezéseket használjuk.
Mit tegyünk, ha kruppos a gyermek?
Ősztől tavaszig, a vírusos eredetű megfázások időszakában gyakori betegség a kisgyermekek körében a kruppos köhögés. Sok szülő retteg attól, hogy éjjel ismét arra a csúnya, ugató jellegű köhögésre ébred, amit korábban is hallott már a gyermekétől. Mit tehetünk ebben az esetben?
Mit kell tudni a mumpszról?
A mumpszvírus a Paramixoviridae család tagja, csak egyetlen szerotípusa ismert, amely jelentősen megkönnyítette az ellene létrehozott vakcina kialakítását. Ráadásul humánpatogén kórokozó, ami azt jelenti, hogy csak és kizárólag az emberi szervezetben életképes.
A gyermekkori cerebrális parézis (Little-kór)
Az infantilis cerebrális parézis (ICP) a gyermekkori (általában csecsemőkori) agyi eredetű bénulás nevű kórképet jelenti. A fejlődő idegrendszert mind az anyaméhben, mind a külvilágban számos különböző olyan behatás érheti, melyek hatására az idegsejtek, az idegrendszeri struktúrák szerkezetükben, működésükben zavart szenvedhetnek.
Veleszületett rendellenességek - Nemzetközi és hazai előfordulási gyakoriság
A WHO adatai alapján 33 újszülöttből 1 babát érint valamilyen veleszületett fejlődési rendellenesség. Évente mintegy 3,2 millió szül(et)és során ismernek fel anomáliát. Nemzetközi becslések szerint 270 ezer azoknak az újszülötteknek a száma, akik első hónapos koruk előtt súlyosabb veleszületett rendellenesség miatt halnak meg.
Mi az a köhögési tic?
Tünetként elhúzódó, száraz, krákogó, köhintő jellegű, a környezetet roppant módon zavaró, idegesítő köhögés jelentkezik, amely kizárólag éber állapotban figyelhető meg, elalvás után megszűnik.
Végtaghosszabbítás, csontnyújtás - Egy igaz történet és a magyar helyzet
Végtagfejlődési rendellenességgel született Kádas Mária kislánya. A szülész közölte, mit lát: a baba bal lába rövidebb, az egyik kezén össze vannak nőve az ujjak. Az anya is megnézte: jobb kezén 5 ujjacska, a bal kézfején a hüvelykujj ép, a többi összenőtt, de csak 3 pici ujjbögyöt látok - írta naplójában.