Elhízáshoz vezethet a rossz szülő-gyerek kapcsolat
Eddig csak sejtések voltak, immár azonban tudományos vizsgálattal is igazolták a feltételezést, hogy a szülőkkel való bizonytalan kapcsolat a gyermekkori elhízás egyik rizikófaktora.
A kisgyermekek bizonytalan kapcsolata a szüleikkel a gyermekkori elhízás egyik rizikó faktora lehet állapították meg a Colombus-i Ohio State University kutatói egy néhány hónappal ezelőtt végzett vizsgálat eredményei alapján.
Az egyetem epidemiológiai adjunktusa, Sarah E. Anderson igazolva látta a feltételezést, miszerint a biztonságos kapcsolat a szülővel le tudja csökkenteni a gyermekkori elhízás esélyét azáltal, hogy megelőzi a gyakori, vagy túlzó stressz válaszokat. Ezek a reakciók ugyanis felborítják a szervezet úgynevezett energia-egyensúlyát és „megakasztják” a testsúlyt befolyásoló rendszerek normál működését, illetve fejlődését.
A gyerekek stresszre adott válaszai és érzelmi reakciói kisgyermekkorban alakulnak ki a szülő-gyermek közötti interakciók alapján. A szülőkhöz való biztos kötődés az alapja az egészséges érzelmi szabályozásnak és a normális stressz válaszok kialakulásának.
A tanulmány célja az volt, hogy meghatározzák az összefüggést egy 24 hónapos baba biztonságos kötődése és ugyanannak a gyereknek a 4,5 éves kori elhízási kockázata között. A vizsgálatban összesen 6650 gyerek és anya vett részt.
Bizonytalan anya-gyermek kapcsolat
A megfigyelés során, kiképzett kérdezőbiztosok, a gyermek 24 hónapos korában, otthonában értékelték a kapcsolat biztonságát. A 4,5 éves kori elhízást akkor diagnosztizálták, ha a nemnek megfelelő testtömeg index (BMI) 95 percentilis volt, vagy magasabb.
Kiderült, hogy a nem biztonságos kapcsolattal bíró gyerekek 23,1 százaléka vált később elhízottá, szemben a biztonságos kapcsolatú gyerekek 16,6 százalékával. Miután értékelték a játék közbeni anya-gyermek interakciókat, a szülői magatartást az elhízással kapcsolatban, az anyai BMI-t és a szociodemográfiai tényezőket, az elhízás aránya 1,30-szor volt magasabb a bizonytalan kapcsolatban élő gyerekeknél, mit azoknál, aki biztos szülő-gyermek kapcsolatban éltek.
A kutatók szerint az elhízás megelőzésének új megközelítése segíthet a gyerekeknek abban, hogy egészséges módokat fejlesszenek ki magukban az érzelmeik és a viselkedésük kontrollálására olyan esetekben, amikor stressz éri őket.
Svábhegyi Gyermekgyógyintézet
Cím: 1037, Budapest, Bokor utca 17-21.
Tel: +36 1 44 33 200
Weboldal: http://svabhegy.eu/