Gyógyíthatóvá válhat az idegi alapú süketség
megjelent: 2008.08.28.
Egérembriókon alkalmazott génterápiával, kutatóknak sikerült újranöveszteniük elpusztult hallószőrsejteket. Ez elvben lehetővé teszi, felnőtt állatok károsodott hallásának helyreállítását. Sőt, a módszer idővel elvezethet az emberi, idegi alapú süketség gyógyításához is.
A belsőfül csigájában található szőrsejtek alakítják át elektromos jelekké a hanghullámokat. Ezek az elektromos impulzusok kerülnek aztán az idegsejteken keresztül az agyba. A szőrsejtek elpusztulása a leggyakoribb oka az idegi alapú süketségnek.
Az újszülöttnek körülbelül 30 ezer hallószőrsejtje van. A szőrsejtek az élet során károsodhatnak fertőzések, genetikai betegségek, az öregedés, erős zajok vagy bizonyos gyógyszerek hatására.
Felnőtteknél a károsodott szőrsejtek többnyire nem nőnek újra. Ám a legújabb kutatások felcsillantották a reményt, hogy az ideig süketség egyszer gyógyíthatóvá válik.
Az Oregoni Orvosi és Természettudományi Egyetem kutatói, Atoh1 jelű gént ültettek be egérembriók belső fülébe, és a gén hatására nem érzékelősejtek is átalakultak szőrsejtekké.
Azt, hogy ennek a génnek a hatására más sejtek érzékelősejtekké alakulnak a belső fülben, már korábbi kutatások kimutatták, de ez volt az első kísérlet, amely bebizonyította, hogy a génterápiával előállított új szőrsejtek működésképesek.
Ha egérembriókban sikerült a normális menyiségen felüli működőképes szőrsejteket előállítani, akkor idővel ezt a módszert gyógyítási céllal embereken is lehet majd alkalmazni, állítja a tanulmány.
Az amerikai tanulmány a Nature című brit tudományos folyóirat legújabb számában jelent meg.
(FH)