Nem kell(ene) félni a fogorvostól
megjelent:
Óvodáskorban kell elkezdeni a fogorvoshoz járást, hogy a gyerek megismerkedhessen a rendelővel, az orvossal, a különféle eszközökkel; így "baráti" környezetbe kerül, s ha bármilyen beavatkozás szükséges, már nem fog félni - hangsúlyozta Kámán Attila fogorvos hétfőn az MTI-nek.
Nem mindegy, hogy a gyerekre két-három perc jut a rendelőintézetben, az iskolai fogászaton, avagy elegendő időt, 20-30 percet is rászán a fogorvos a tájékoztatásra, ismerkedésre. A szülők azért viszik magánrendelőkbe a gyereküket, mert ott jóval nagyobb a páciensre fordított idő.
Ismétlés: hogyan mossuk fogainkat? |
|
A szülő másik lényeges feladata, hogy a helyes fogtisztítási technikára megtanítsa gyerekét, de a szakorvos is megmutatja, milyen módon kell megfelelően ápolni a fogakat - tette hozzá.
Az Implantcenter felmérése szerint, a helyes fogtisztítás folyamatát még mindig kevesen ismerik és tartják be, a magyar fogápolási kultúra nem túl jó.
Inkább a nők járnak fogászati szűrésre
A mai harmincas, negyvenes korosztályt még beterelték az állami rendelőkbe, s az ott szerzett rossz tapasztalatok miatt, a mai napig félnek a fogorvostól.
A felmérések azt mutatják, hogy inkább a nők járnak fogászati szűrésre, jobban adnak külső megjelenésükre, a szép mosolyra, s ennek érdekében legyőzik rettegésüket.
Kámán Attila tájékoztatása szerint, a húszas-negyvenes menedzserrétegnél, 60-70 százalékban a hölgyek járnak fogorvoshoz; az esztétikai kezeléseknek, a többi között a fogfehérítésnek most lesz igazán nagy jelentősége, mivel a cégek válogatni fognak, s a jobb megjelenésű munkatársat fogják választani.
A mai huszonévesek fogazata rendben van, az eredmény szépen közelít az európai adatokhoz; az ötven felettieknek azonban átlagosan 12 foguk hiányzik - emelte ki Kámán Attila.
Felhívta a figyelmet a megelőzés fontosságára, valamint arra a tényre, hogy sokkal kevesebb pénzbe kerül egy-egy fogtömést megcsináltatni, mint az elhanyagolt fogakat később rendbe hozatni.
Az adatok azt mutatják, hogy a leggyakoribb panaszok, amelyekkel szakorvoshoz fordulnak az érintettek, a fogtömés és foghúzás mellett az implantáció, fogfehérítés és szájhigiéniás kezelések.
(MTI)