Mit szabad és mit nem foghúzás után? - Az orvos válaszol

Szeretném tudni, hogy véséssel és varrással együtt járó foghúzást követően mi a teendő? - Válogatás a WEBBeteg Orvos válaszol rovatának kérdéseiből.
Mire érdemes odafigyelni fogeltávolítás után?
Táplálkozás szempontjából oda kell figyelni arra, hogy a tejtermékek növelhetik a bakteriális fertőzés esélyét, ezért indokolt a mellőzésük. Rágáskor az ellenkező oldalon érdemes enni, illetve eleinte javasolt a pépes ételek fogyasztása. Foghúzást követően nem szabad hajolgatni, és kerülendő a nehéz fizikai munka, mert ez - többek között - a vérzés és a fájdalomérzet fokozódását eredményezheti.
Hogyan csökkenthető a fájdalom?
A fájdalom csökkentése érdekében több fájdalomcsillapító is a betegek rendelkezésére áll. A fájdalom tűrőképessége egyénenként változó, ezért nagyon fontos, hogy az orvos által megállapított adagolás önként semmiképp sem írható felül. A gyulladáscsökkentők mellett, ha duzzanat tapasztalható az arcon, a jegelés is segíthet, de csak puha textilen keresztül.
Közvetlenül a fogeltávolítás után nem ajánlott az öblögetés, mert az a seb szívogatásával járhat. A húzást követő naptól viszont kitüntetetten figyelni kell a megfelelő szájhigiéniára. A seb környékének tisztításához puha sörtéjű, lehetőleg új fogkefe szükséges. Amennyiben nem tapasztalható vérszivárgás, napi két alkalommal érdemes elkezdeni a szájöblítő használatát.
Varratszedésre általában a beavatkozást követő 6-7 napon kerül sor. Gyakran előfordul, hogy felszívódó varratot alkalmaznak. Ebben az esetben a varrattal nincs további teendő. Ha a fentiek ellenére a fog eltávolítása után a panaszok nem enyhülnek, sőt esetleg fokozódnak, mindenképp ajánlott újra felkeresni a kezelőorvost.
Forrás: WEBBeteg
Dr. Varga Éva, fogorvos