Bölcsességfog: Foghúzás és gyógyulás
Életünk során 32 darab fogunk nő, melyből az utolsó 4 a bölcsességfog. A bölcsességfogak kb. 16- 25 éves korunk között jelennek meg, amely a felnőtté válás lezárását jelzi, mint ahogy elnevezésük is mutatja.
Az evolúció során számos olyan példa akad, hogy egy-egy képlet elcsökevényesedett, vagy idővel el is tűnt, ha az feleslegessé vált az élet során. Talán a bölcsességfog is így jár majd egyszer, hisz igazából nincs rá szükségünk a rágás folyamatában. Erre utal az is, hogy a mai fiatal generációban egyes embereknél, már nem mind a 4 bölcsességfog nő ki.
A bölcsességfog növekedése
A leggyakoribb fogápolási tévhitek |
"Az erős dörzsölés a hatékony"; "a rossz fogak örökletesek"; "minden étkezés után fogat kell mosni". |
A bölcsességfog előbukkanása után, a növekedés több évig is elhúzódhat. Ezen fogak növekedésének aktív, és passzív szakaszai vannak, melyek váltakoznak egymással.
Az aktív szakaszban a bölcsességfog, a fogíny rétegét átszakítva tűnik elő. Ám ez problémás lehet akkor, ha vastag az áttörendő ínyréteg, vagy, ha a bölcsességfog akadályba ütközik (csont, szomszédos fog).
A folyamatot a szaknyelv pericoronitisnek nevezi, melynek a tünetei: láz, duzzadt nyirokcsomó, duzzadt fogíny és arc, korlátozott szájnyitás, fájdalom, gyulladás.
Előfordulhat az is, hogy a bölcsességfog felső része, csücske előbújik, de a fog többi része nem. Ekkor a fog és az íny közé megtelepedhetnek baktériumok és/vagy ételdarabkák, ami szintén gyulladáshoz vezethet.
A bölcsességfog növekedéssel járó tünetek kezelése
Érzékeny fogak: miért? |
Sokáig azt mondta a fogorvosunk, hogy rosszul mosunk fogat, amiben lehet is némi igazság, hiszen sokan megrögzötten sikálunk. De nem csak ez lehet a probléma forrása. |
Mindig nagyon fontos odafigyelni a szájhigiéniára, vagyis a szájöblítő oldattal, szájvízzel egybekötött alapos fogmosásra, legalább napi kétszeri alkalommal (reggel és este). A nehezen elérhető részeket, ilyen a bölcsességfog – mely az álkapocs hátsó részében helyezkedik el – érdemes kis fejű fogkefével tisztítani.
A fájdalom és a gyulladás ellen, pedig ajánlatos fájdalom-, és gyulladáscsökkentő gyógyszer bevétele.
Ha az otthoni kezelés nem használ
Ha a bölcsességfog növekedésével járó fájdalom hosszabb ideig fennáll, forduljunk fogorvoshoz.
A szakember panorámaröntgennel eldönti, hogy van-e hely a bölcsességfog számára az álkapcsunkban. Ha igen, akkor türelmesen várunk, amíg előbújik az új fog. Ha nincs, akkor fogorvosunk átirányít a szájsebészetre, ahol kihúzzák a bölcsességfogunkat.
Mi tehet a fogorvos, illetve a szájsebész?
Fogágy- és fog körüli betegségek |
A fogakat támasztó és rögzítő szövetek betegségei megfelelő kezelés nélkül a fogak meglazulását, elvesztését okozhatják. Sajnos felismerésükkor általában már idült betegségek, ugyanis a fogak körüli szövet fertőződésekor sajnos még nem jelentkezünk a fogorvosnál. |
A fogorvos a bölcsességfog előbukkanását segítve, és meggyorsítva, úgynevezett cirkumcisió eljárást alkalmazhat, melynek lényege, hogy a fogorvos levágja a bölcsességfog felett lévő kemény fogíny réteget – ami miatt nem tudott kinőni a bölcsességfog –, így szabad az út a fog növekedése előtt.
Viszont ha nincs elegendő hely a bölcsességfog számára a nagy őrlőfog mellett, akkor ki kell húzni azt.
A bölcsességfognak 3 gyökere van, melyek az állkapocscsontba ágyazódnak, így a szájsebésznek speciális eszközökre van szüksége, mint például a csontfúró. A bölcsességfogat darabolni szokták, mert így könnyebb kiszedni, mint az egészet egyszerre.
A hátramaradt sebből a szakember eltávolítja az esetlegesen benne maradt gyulladt szövetet vagy csontszilánkot, majd összevarrja a sebet.
A bölcsességfog kihúzása után
A teljes gyógyulás az alsó bölcsességfog eltávolítása után 3-4 hét, a felső bölcsességfog eltávolítása után pedig 5-6 hét. A varratot általában egy hét múlva szedi ki a szájsebész.
Persze a gyógyulás folyamata fájdalommal járhat, ezért ilyenkor fájdalomcsillapító alkalmazása javasolt. Továbbá, ha a szakorvos antibiotikumot írt elő, azt is be kell szedni. A fájdalom ellen hatásos lehet a hideg vizes borogatás és a jegelés. Nagyon fontos, hogy a gyógyulás első pár napjában ne fogyasszunk tejet, tejtermékeket.
(WEBBeteg)