Kolerajárvány: 500 halott Haitin
A haiti kolerajárvány az egészségügyi minisztérium közleménye szerint már több mint ötszáz halálos áldozatot követelt.
A minisztérium legfrissebb adatai szerint, a halottak száma november 3. óta 442 főről 501 főre ugrott, és a kolera következtében kórházi kezelésre szorulók létszáma 6742-ről 7359-re emelkedett.
Bár könnyen kezelhető, a kolera rövid, időnként csupán néhány órás lappangási idővel jár, és akut, vizes hasmenést vált ki, amely hamar súlyos kiszáradáshoz és halálhoz vezethet. Haitin évtizedek óta először tört ki kolerajárvány.
A hatóságok most a járvány felgyorsulásától tartanak, mert a Haitit pénteken sújtó Tomas hurrikán nyomában maradt áradások és állóvizek megkönnyítik a fertőzés terjedését. A 10 milliós népesség közül körülbelül 1,3 millióan még mindig sátrakban, menekülttáborokban és a szabad ég alatt alszanak. A segélyszervezetek arra hívják fel a figyelmet, hogy a kolera ilyen körülmények között futótűzként terjedhet, mivel az emberek szorosan összezsúfolódva élnek, egymás közelében főzve és fürödve.
Haiti már a negyedmillió ember halálát okozó, a fővárost leromboló 2010. januári földrengés előtt is Amerika legszegényebb országának számított. Egyes helyi kórházakban a betegek frissen vágott citrommal mosnak kezet, mert úgy hiszik, ez fertőtlenít. A segélyszervezetek és a haiti kormány további lépéseket sürgetnek a járvány terjedésének feltartóztatása érdekében: a szakemberek szerint antibakteriális szereket és eszközöket kellene használni, és el kellene kerülni a fertőzött vízzel való főzést. A kolerajárvány forrása egyelőre nem ismert, de az ENSZ MINUSTAH békefenntartó hadteste kivizsgálást indított azokkal a bejelentésekkel kapcsolatban, miszerint a csapat oldómedencéje (emésztője) kilyukadt, és fekáliás baktériumok kerültek az Artibonite-folyó vizébe.
(Medipress)