Az Ebola-fertőzés gyanúja már Európát is elérte
Németországban és Romániában is Ebola-fertőzés gyanújával szállítottak kórházba egy-egy férfit, aggodalomra azonban nincsen ok, egyelőre nincs diagnosztizált ebolás beteg Európában.
Németország
Nem Ebola-fertőzött a halálos betegségre utaló tünetekkel Németországban kórházba került férfi.
A Hamburg-Eppendorfi Egyetemi Klinika (UKE) szóvivője vasárnap a vizsgálati eredmények értékelése után elmondta, hogy a páciens "az eredeti feltételezéssel ellentétben nem Ebola-fertőzés, hanem egy közönséges vírusfertőzés miatt betegedett meg".
Ugyanakkor az eset megmutatta, hogy Hamburgban az esetleges Ebola-fertőzések kezelésére kijelölt intézmény és hatóságok is jól felkészültek, hiszen mindenki a vészhelyzeti forgatókönyvnek megfelelően, gyorsan, összehangoltan dolgozott - tette hozzá a szóvivő.
A páciens egy 28 éves férfi, aki a Nyugat-Afrikában gyorsan terjedő járvány egyik gócpontjaként számon tartott Sierra Leone fővárosából, Freetownból érkezett Hamburgba csütörtökön, és szombaton került kórházba magas láz és hányinger - az Ebola jellemző kezdeti tünetei - miatt.
A férfit mentőautóval szállították egy klinikára. Amikor kiderült, hogy Ebolával fertőzött térségből érkezett, és nem tudta megmondani, hogy érintkezett-e a vírussal fertőzött betegekkel, elkülönítőbe helyezték, majd szombat késő este rendkívüli biztonsági intézkedések mellett átszállították az UKE különleges betegségekkel foglalkozó osztályának elkülönített részlegébe.
Akkor még igen valószínűnek tűnt, hogy a beteg ebolás, és végül csak a trópusi betegségek vizsgálatával foglalkozó Bernhard Noch Intézet (BNITM) szakértőinek segítségével sikerült minden kétséget kizáró módon megállapítani, hogy nem Ebola-fertőzésről van szó - mondta a klinika szóvivője német hírportálok beszámolói szerint.
Románia
Maláriában szenved az az Afrikából hazatért román férfi, aki Ebola-fertőzés gyanújával került kórházba - közölte hétfőn a bukaresti egészségügyi minisztérium.
Az 51 éves román mérnök, aki július 25-én tért vissza Nigériából, súlyos hasmenéssel, vért tartalmazó széklettel került a ploiesti-i kórházba. A tünetek miatt a pácienst szigorú biztonsági intézkedések közepette vasárnap átszállították az Ebola-fertőzések kezelésére kijelölt bukaresti Matei Bals Intézetbe, családtagjait pedig 21 napra otthonukban karanténba helyezték.
A fertőző betegségekre szakosodott intézet vezetője, Adrian Streinu-Cercel rámutatott: az Ebola-fertőzés kizárása érdekében a pácienstől vett biológiai mintákat eljuttatják egy - a kórokozót kimutatni képes - németországi laboratóriumba, de a malária-diagnózis beigazolódása után nem áll már fenn annak a veszélye, hogy a páciens Ebola-vírussal fertőzött volna meg bárkit, akivel érintkezésbe került.
A szakember szerint az Ebola lappangási időszakban amúgy sem ragályos, és a páciens irodai munkát végzett Nigéria fővárosában, Abujában, így nem kerülhetett érintkezésbe azokkal a betegekkel, akiket az ország déli részén, a fővárostól 700 kilométernyire lévő Lagosban fertőzött meg az Ebola-vírus.
A sajtóértekezleten elhangzott: a maláriában szenvedő férfi állapota stabil.
A román külügyminisztérium közleményben tudatta, hogy az érintett afrikai országokban működő román külképviseletek figyelemmel követik az Ebola-járvány terjedését, de eddig egyetlen román állampolgár sem igényelte hazatelepítését a járvány által sújtott térségből.
(WEBBeteg - Forrás: MTI)