Égési sérülést okozhatnak egyes maszkok, jelmezek és parókák

Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság
megjelent:

A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság gyermek maszkokat, jelmezeket és parókákat vizsgált. A laboratóriumi vizsgálatok befejeződtek, az eredmények pedig azt mutatták, hogy a vizsgált termékek több mint fele volt tűzveszélyes.

Az ellenőrzés célja a veszélyes termékek forgalomból történő kiszűrése, illetve kivonása volt. A termékbiztonsági vizsgálatok során 30-féle termék mintavételére került sor, amelyből 16-féle termék (53 százalék) nem felelt meg a szabvány által támasztott követelményeknek.

Égési sérülések kezelése

Ha testünk felületét testhőmérsékletünknél jóval melegebb gőz, gáz, láng, forró tárgy (sütőlap, kályha), folyékony anyag (víz, zsiradék, kávé) éri, égés jön létre. Égést okozhat még maró kémiai anyag, valamint sugárzó hő is (napsugár, kvarclámpa). Égési sérülések - A kezelés aranyszabályai

A gyermekeknek szánt maszkok és jelmezek jellemzően műanyagból, illetve műszálas anyagból készülnek, melyek égésgátló adalék nélkül jól égnek. Az ilyen égésgátló nélküli műanyagok gyorsan, nagy lánggal égnek, így igen hamar nagy felületű égés alakulhat ki. A heves égés hamar súlyos égési sérülést okozhat, mely maradandó hegeket jelent a bőrfelületen és ezen túlmenően jelentős, akár az életveszélyes állapotig terjedő folyadék és só veszteséggel is járhat. A problémát tovább súlyosbítja az, hogy a műanyag eközben ráolvad a bőrre, így azt az égő anyagot már a szülő sem tudja egyszerűen levenni a gyermekről.

Éppen ezért az ilyen jellegű termékek előállítása során - a fogyasztók testi épségének megóvása érdekében- a gyártók kötelezettsége szem előtt tartanai azt a szempontot, hogy a maszkok, parókák, jelmezek lánggal érintkezve vagy meg se gyulladjanak, vagy ha meggyulladnak, a láng eltávolodása után azonnal, vagy nagyon rövid időn belül (2 másodpercen belül) kialudjanak, ezzel megelőzve a súlyos égési sérülést.

A veszélyes termékek kiszűrésének céljából a hatóság laboratóriuma vizsgálat alá vonta a témakört, és a következő eredményre jutott:

Vajon jó-e a jég az égett bőrre?

Sok más házi gyógymód mellett (amelyek sokkal népszerűbbek, mint hatásosak), a régi "jeget az égésre" nézet sem kivétel. Vajon jó-e a jég az égett bőrre?

A vizsgált 30 fajta termékből 16 (53 százalék) nem felelt meg a szabvány által támasztott követelményeknek.

Az előző évekhez hasonlóan a parókák egy kivétellel továbbra sem mentek át a vizsgálatokon.

A műanyagból készült álarcok – legyen az merev, félmerev, gumiszerű vagy szivacs­szerű formázott műanyag – általában megfelelnek a követelményeknek, de a szakemberek idén talál­tak kétféle nagyon vékony anyagú, silány minőségű műanyag álarcot, amelyek ugyan­úgy megbuktak a vizsgálaton, mint korábban egy hasonló. Emellett vizsgálat alá került egy gumiszerű anyagból készült maszk is, mely szintén nem felelt meg a követelmé­nyek­nek.

A textilből készült jelmezekkel idén sem volt probléma, azonban a hatóság ismét talált két olyan jelmezt, amelyet a két évvel ezelőtti témavizsgálat alkalmával a legveszélyesebb­nek ítélt. Ezek a jelmezek műanyag fóliából készültek, ami rendkívül hevesen és gyorsan, a lángterjedési sebességre a szabvány által meghatározott határérték duplájá­val égett, ezért az idei mintavétel termékei közül ismét ezek voltak a legveszélyeseb­bek.

A nem biztonságos maszkok és jelmezek esetében a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság haladéktalanul elrendeli azok forgalomból történő kivonását és visszahívását.

A veszélyes termékek magas aránya miatt a hatóság továbbra is szükségesnek tartja a következő években a termékkör rendszeres, átfogó ellenőrzését, a termékbiztonsági vizsgálatokat, és a veszélyes termékek forgalomból való kiszűrését.

Mit tegyünk égési sérülés esetén?

Az egészen enyhe, felületes égésekre hideg csapvizet kell folyatni legalább 5–10 percen át. A komolyabb felületes sérülések hűtésére a „20-as szabály” vonatkozik: 20 percen belül, legalább 20 percen át, 20 °C-os vízzel. A víz elvezeti a bőrből a hőt, mérsékli a bőr duzzanatát. Nem árt gézzel lazán bekötni a sebet. A sebet háztartási zsiradékkal/tejföllel bekenni nem szabad. Főleg a nagyobb égéseket ne jéghideg vízzel hűtsük. Az esetleges kisebb hólyagokat ne nyissuk fel! Mit tegyünk égési sérülés esetén?

(Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság)

Cikkajánló

Ízületi fájdalmak
Ízületi fájdalmak

Milyen okai lehetnek? Hogyan kezelhető?

Tavasz és fájdalom
Tavasz és fájdalom

Mit tehetünk a fájdalom ellen? (x)

WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta
WEBBeteg - Dr. Ács Gábor, oxyológus †
Budai Allergiaközpont - Dr. Garaczi Edina, bőrgyógyász, allergológus
WEBBeteg - Dr. Soltész Annamária, általános orvos
WEBBeteg - Piroskáné Hajdu Petra, újságíró
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.