Káoszt okoz a szakorvoshiány
Rendelések maradnak el, és órákig kell várni egy-egy szakrendelőben, mert nincs elég szakorvos itthon. Egyre gyakrabban panaszkodnak erre a betegjogi képviselőknek és az Egészségbiztosítási Felügyeletnek is. Budapesten több kerületben is cserélgetik az orvosokat, mert csak így tudják megtartani a rendeléseket.
Tömeg, többórás várakozás és ingerült betegek - gyakran ez a kép fogadja a szakorvosi rendelőkbe érkezőket. A betegjogi képviselők minden héten kapnak legalább-két három panaszt, hogy rövidebbek és ritkábbak lettek a szakrendelők fogadóórái. A szakemberek szerint mindez ez az orvoshiány miatt van. Hiába próbálnak az intézmények orvosokat felvenni, egyszerűen nem jelentkeznek jelenleg a szakrendelőkbe - mondta Simon Zsuzsa betegjogi képviselő.
Elsősorban reumatológusból, szemészből és sebészből van kevés a járóbeteg-rendelőkben, de nőgyógyászt is álláshirdetésben keresnek egyre gyakrabban. Budapesten időnként a kerületek segítik ki egymást, és adnak kölcsön részidős orvosokat, hogy ne kelljen megszüntetni egy-egy régóta üresen álló praxist. Sásdi Antal, a Péterfy Sándor Utcai Kórház és Rendelőintézet orvos-igazgatója elmondta: ők a Józsefvárosi Egészségügyi Szolgálattal tárgyalnak arról, hogy bizonyos szakmákban kisegítsék őket.
Az Egészségbiztosítási Felügyeletnél is gyakran kifogásolják a járóbeteg-ellátás színvonalát. Sok helyen még az előjegyzés is gyerekcipőben jár. Olyan esettel is találkoztak, hogy a rendelőben reggel egy papírlapot kell a betegeknek megrohamozniuk, és feliratkozni - mondta Kiss Norbert, az Egészségbiztosítási Felügyelet főosztályvezetője.
A felmérések szerint nagyon magas a járóbeteg-rendelőkben dolgozó orvosok átlagéletkora, sokan nyugdíj előtt állnak, ami hamarosan újabb problémát okozhat.
(FH)