Összehívták a magyar Pandémia Bizottságot
megjelent:
A magyar Pandémia Prevenciós Bizottság elnöke, Bujdosó László hétfőre összehívta a testületet, hogy tájékozódjanak a Mexikóban és az Egyesült Államokban terjedő sertésinfluenzáról, amelynek - a legfrissebb adatok szerint - két hét alatt már több mint 80 halálos áldozata és ezer fertőzöttje van.
Bujdosó László a Független Hírügynökségnek vasárnap elmondta: a bizottság azt is megtárgyalja, hogy mik a legfontosabb lépések abban az esetben, ha bebizonyosodna, influenza világjárványról van szó.
Bujdosó László szerint a legmegdöbbentőbb a mostani járványban, hogy a vírus trópusi körülmények között, melegben is terjed. A bizottság elnöke azt mondta: még az öreg virológusok is Magyarországon csak egy olyan 80-es évekbeli nyári influenza-fertőzésre emlékeznek, amely kis kiterjedésű, lokális volt. "Vehemens" influenzajárvány azonban még nem fordult elő ebben az évszakban. A szakember szerint épp ezért számos kérdést felvet a mostani mexikói járvány, például azt, hogy valóban influenza-vírusról van-e szó, és ha igen, akkor pontosan milyenről.
A főorvos azt is elmondta, hogy megpróbálnak mintát szerezni a vírusból, hogy Magyarországon is vizsgálhassák. A mostani technika mellett valószínűleg jövő héten már elkészül a laboratóriumokban a vírus nemzetközi meghatározása, és ennek alapján el lehet készíteni a védőoltást is - mondta. Bujdosó László hozzátette: Magyarország oltóanyag "nagyhatalom", így akár a segítségét is felajánlhatja az Egyesült Államoknak a vakcina gyártásában.
A Pandémiás Prevenciós Bizottságot 2004-ben azért hozták létre, mert az elmúlt több száz év tapasztalata alapján egyre valószínűbb, sőt szinte biztos, hogy 5-10 éven belül influenza világjárvány tör ki. Ilyen volt 1918-19-es "spanyol nátha", illetve az 1968-69-es "hongkongi náthát", amelyek miatt több tízmillió ember halt meg. A bizottság feladata, hogy megfelelő felkészüléssel próbálja elkerülni, hogy a világjárvány egészségügyi és gazdasági katasztrófát okozzon. Ugyanis, egy ilyen világjárványban Magyarországon 2,5 millió ember betegedne meg, és ha az állam semmit nem tenne, a gazdasági kár is elérhetné az 1200 milliárd forintot - mondta korábban Bujdosó László.
(FH)